Laminaattilattian poistaminen?

ööö....ö

Jos asennan YH:n vuokrakämppään halvan laminaattilattian suoraan muovimaton päälle, niin miten onnistuu sitten vuokrasopimuksen päätyttyä laminaattilattian poisto?

Eli voiko laminaattilattian vain "nostella pois" ja miltä näyttää laminaatin poiston jälkeen muovimatto sen alla (jos välissä on ollut esim. eristemuovi tai solumuovia)? Eli jääkö muovimattoon jotain jälkiä tms?

En haluaisi jättää laminaattilattiaa YH:lle enkä myöskään maksaa mitään ylimääräisiä kuluja siitä, että "muovimatto on mennyt piloille" laminaatin takia.

Asumisaika (=laminaatin käyttöaika) olisi ehkä n. 2-3 vuotta ja käyttö kevyttä.

3

1714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuon solumuovin

      laminaatin alle,niin ei varmaan jää muovimattoon mitään jälkiä.

      • joku vaan

        Jalkalistat taitavat vain olla ongelma. Tietysti voit laittaa lamin listaa vasten, mutta jälki ei ole hyvää.
        Tiedustele isännöitsijältä josko he maksaisivat laminaatin.


      • santtu
        joku vaan kirjoitti:

        Jalkalistat taitavat vain olla ongelma. Tietysti voit laittaa lamin listaa vasten, mutta jälki ei ole hyvää.
        Tiedustele isännöitsijältä josko he maksaisivat laminaatin.

        kanssa se ongelma saattaisi tulla. Laminaatteja kun ei voi laittaa vanhoja listoja vasten, sen elämisen takia, vaan rakoa kaikkiin kiinteisiin rakenteisiin tulisi jättää luokkaa 8-10mm. ja tämä rakohan sitten peitettäisiin jalkalistoilla (eli varmaankin vanhat listat irti, laminaatin asennus, ja listat takaisin paikoilleen, laminaatin paksuuden verran ylemmäs).
        Ja toinen ongelma on ovenkarmit, oikeaoppisesti kun laminaatit laitetaan, niin karmien alapäistä pitäisi sahata osittain pala pois, johon laminaatti sitten menee "piiloon". Ja näitä sahauksia olisi vaikeaa jälkikäteen, laminaatin poiston jälkeen paikkailla.

        Lattiaan (muovimattoon) itsessään ei pitäisi kauheita jäkiä laminaatti-asennuksesta jäädä, etenkään, kun välissä käytetään vaimenninta.
        Mutta fiksuinta olisi kysyä lupa isännöitsijältä/as.omistajalta laminaatin laittoon kunnolla, ties vaikka maksaisikin siitä osan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      309
      2695
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2465
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2205
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1903
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1682
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      138
      1460
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1328
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1150
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1124
    Aihe