Taulukauppiaat...

Asumme aika syrjässä maaseudulla. Meillä käy kahdesti vuodessa, kesällä ja talvella, näitä puolalaisia taulukauppiaita. Onko kellään kokemuksia, että taloon olisi murtauduttu kauppiaiden käynnin jälkeen, eli käyvätkö he tsekkaamassa ensin hyvät kohteet. Eikö poliisi tee tälle asialle mitään, vai pitääkö ensin odottaa että koti ryöstetään. Käsittääkseni poliisilla on oikeus käännyttää tällaiset kauppiaat maasta. Meillä kauppiaat liikkuivat asuntoautolla, joka tosin oli n. 1.5 km:n päässä parkissa. Kauppias tuli meille polkupyörällä.
62133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eikö poliisi tee asialle mitään ??

Joo, joo. Sen jälkeen, kun Puolasta tuli EU:n jäsen, voivat puolalaiset vapaasti saapua Suomeen ja täällä liikkua, eikä heitä hevin pystytä käännyttämään.
Voihan olla, että taulukauppiaat käyvät tiedustelemassa ennalta hyviä iskukohteita, mutta niinhän ne tekevät suomalaiset rikollisetkin. Se ei ole rangaistavaa, eikä poliisi voi asialle mitään.

Äänestä
  • on kaikkien vaarallisempia.Ne taluttaa höppänän mummon/papan pankkiin ja imevät ne aivan kuiviin.Pirkanmaalla on tälläisiä tekijöitä,eikä mitään pikkupoikia enään.

    Äänestä

  • sivusta seurannu kirjoitti:

    on kaikkien vaarallisempia.Ne taluttaa höppänän mummon/papan pankkiin ja imevät ne aivan kuiviin.Pirkanmaalla on tälläisiä tekijöitä,eikä mitään pikkupoikia enään.

    vielä kiusaamassa ikäihmisiä maaseudulla väärennetyllä tauluillaan?

    Äänestä

...pihalle! ja jos ei tottele, niin soita poliisit! POliisin on pakko tulla häätämään tunkeilija pois!

Äänestä

armeijassa lentäjillä on ainakin kielto mennä edes facebookkiin, koska sitten "puolalaiset taulukauppiaat" tulevat ns. tiedustelemaan että asuuko esim. museotie 10 todellakin joku lentäjä. Sitten kun Suomen ja Puolan välillä tulee jonkin sortin sota taikka kriisitilanne, tapetaan lentäjä kotiovellensa. Taulukauppiaista pitää aina varmuuden vuoksi ottaa valokuva tai jotain

Äänestä

En ostanut jalkaisin kulkevalta kuuromykältä "taulukauppiaalta" mitään. Löi jollain metalliesineellä autoni takaoveen ison lommon. Nämä "taidekauppiaat" kiertävät Etelä.Savon syrjäseutujen kylissä kevätkesäisin aina samaan aikaan. Näyttää täysin organisoidulta toiminnalta.

Oviahan täälläpäin ei pidetä päivisin lukossa. Minulla oli hyvä tuuri, kun huomasin pihalla ollessani kulkijan, jos olisi päässyt yksin sisälle, niin vahingot olisivat ilmeisesti olleet suuremmat. No. Tällaiset tapaukset eivät ainakaan lisää heidän taiteensa tarjontaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko mitään uutta tietoa? kirjoitti:

Asumme aika syrjässä maaseudulla. Meillä käy kahdesti vuodessa, kesällä ja talvella, näitä puolalaisia taulukauppiaita. Onko kellään kokemuksia, että taloon olisi murtauduttu kauppiaiden käynnin jälkeen, eli käyvätkö he tsekkaamassa ensin hyvät kohteet. Eikö poliisi tee tälle asialle mitään, vai pitääkö ensin odottaa että koti ryöstetään. Käsittääkseni poliisilla on oikeus käännyttää tällaiset kauppiaat maasta. Meillä kauppiaat liikkuivat asuntoautolla, joka tosin oli n. 1.5 km:n päässä parkissa. Kauppias tuli meille polkupyörällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu