Paljonko teillä menee YHDEN kissan kuluihin KUUKAUDESSA rahaa?
Itselläni kulut ovat seuraavat:
kissanhiekka 18,90e
kuivaruoka n. 3e
märkäruoka n.10e
Nämä ovat suuntaa antavia summia, koska joskus ostan kissalle myös raakaa lihaa, lelun tai hoitovälineitä.
Kiinnostaisi tietää millaisia kuluja muilla on.
Itselläni kulut ovat seuraavat:
kissanhiekka 18,90e
kuivaruoka n. 3e
märkäruoka n.10e
Nämä ovat suuntaa antavia summia, koska joskus ostan kissalle myös raakaa lihaa, lelun tai hoitovälineitä.
Kiinnostaisi tietää millaisia kuluja muilla on.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä siis kaksi kissaa joten nämä luvut kerrotaan kahdella.
Kissanhiekka (pelletit) 3e/kk (kahdelle kissalle reilu säkillinen eli n. 6e). Meillä pelletit riittävät tosi pitkään kun on käytössä pellettivessa, vain reilu säkillinen menee kuussa.
Märkäruoka n. 10e. Kuivaruokaa eivät halua syödä.
Muita kuluja: lelut ja muut tarvikkeet n. 5-10e riippuen vähän mitä ostetaan.
Eläinlääkärikulut sitten tietysti tilanteen mukaan.
Normaalin kuluihin (kissanhiekka, vitaamiinit, kuivaruuat ja märkäruuat) menee suunnilleen 60e/ kissa. Ylimääräistä sitten tulee kun jos ostellaan jotain muuta kuten leluja ja muita tarvikkeita sekä kissojen lääkärikäynnit.
Kuivaruoka n. 10 €
Märkäruoka n. 10 €
Kissanhiekka n. 6 €
Ja sama juttu, joskus raakaa lihaa, kananmunakeltuaisen, maustamatonta hyla viiliä tai jogurttia.