Suomalaisten rakennusfirmojen kurssit ovat nousseet moninkertaisesti verrattuna asuntojen hintoihin, jotka ovat nekin nousseet ennätysvauhtia viime vuosina. Esim YIT:n ja Lemminkäisen kurssi on noussut 400% vuoden 2001 jälkeen, kun samaan aikaan Helsingin pörssin yleisindeksi on laskenut!
Luonnollisesti näin hurja kurssinousu selittyy voiton moninkertaistumisella. Rakennuskustannukset kun ovat nousseet saman ajan sisällä vain joitakin kymmeniä prosentteja. Rakennusfirmoille on siis jäänyt koko ajan yhä suurempi siivu asunnon myyntihinnasta, kun rakentamisen kulut ja tontin hinta on vähennetty ensin.
Tämän tosiseikan valossa on hyvä arvioida sitä, ovatko uudiskohteista ja niitten perässä vanhoista asunnoista maksetut hinnat oikealla tasolla ja toisaalta myös sitä, miten paljon rakennusfirmoilla on varaa tinkiä hinnoista, että ne tekevät yhä voittoa ja bisnes kannattaa.
Lemminkäinen ilmoitti jättivoitosta
4
422
Vastaukset
- Jaakko
Tinkikää! Se on vaan hölmöä maksaa liikaa.
- Tuleva tilimies
Ei suomalainen renki osaa muuta kuin nöyristellä. Maailman typerin kansa.
- Johtoportaalle
Tuleva tilimies kirjoitti:
Ei suomalainen renki osaa muuta kuin nöyristellä. Maailman typerin kansa.
Lemminkäisen johdon tulospalkkiot maksaa
T U U L I P U K U
- Laardiloordi
katteet suhteessa liikevaihtoon ovat kuitenkin käytännössä varsin pieniä.
Pörssiosakkeen arvolla ei voi voittojen määrää päätellä. Tilinpäätöksistä kylläkin.
Tyypillinen rakennusfirman kate on 5...8% liikevaihdosta, kun se esimerkiksi Fortumilla on jo lähellä 50%:a! Eli Fortumin pelkkä kate on samaa luokkaa kuin heidän kulunsakin.
Osakekurssi perustunee enemmänkin firman odotusarvoon. Luulisin niin, en ole mikään sen alan asiantuntija.
Toinen asia tietysti on, että ylikuumentuneessa tilanteessa joka porras, jossa on löysää, saa lisää laskutusta verrattuna tiukempiin aikoihin. Kyllä sitä kertyy lopputuotteen maksajalle hintaa.
Mutta pahasti hakoteillä olet, jos rakennusfirmoja syytät tästä tilanteesta.
Valtion ja kuntien pitäisi järjestää edullisempaa rakennusmaata ja huolehtia samaan aikaan terveestä kilpailusta sekä alan koulutuksesta. Niin sitten saadaan vanhojenkin asuntojen hintoja alas, kun on uudempaa ja parempaa tarjolla edullisemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648