pitääkö undulla

olla?

pitääkö undulla olla lintu valo jos huone on valoisa ?

4

827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässä tulee

      lintuvalo on tarkoitettu auringon korvaamiseksi sisätiloissa, se vaikuttaa kalkin imeytymiseen linnuilla plus d- vitamiinin saantiin, linnun pirteyteen jne jne.. joten ei se valaistus tuossa lampussa ole pääasia.

    • -M-

      Hyvinkään valaistussa huoneessa ei kyllä pääse valon määrässä lähellekään sitä mitä ulkona auringonpaisteessa. Lisäksi luonnonvalon määrä vaihtelee Suomessa varsin hurjasti eläimelle joka on luonnossa soputunut melko tasaiseen 10-14 tunnin päivänpituuteen ja normaalia huonevalaistustakin käytetään yleensä lähinnä ihmisten tarpeiden mukaan.

      Vaikka lintuhäkin oma valo ei ihan ehdottoman välttämätön olekaan niin kyllä siitä etenkin talvisaikaan on todella huomattavasti hyötyä linnun virkeydelle. Oman valon ja kellokytkimen avulla linnun päivänpituuden saa säädettyä sopivaksi ympäri vuoden. Ultraviolettipitoisen, juuri linnulle tarkoitetun loistevalon hankkiminen myöskin vaikuttaa linnun omaan D-vitamiinintuotantoon ja saa linnun näkökentän luonnollisemmaksi (toisin kuin ihmiset lintu näkee myös ultraviolettivaloa). Ikkunan kautta auringon ultraviolettivaloa ei huoneeseen tule, sillä ikkunalasi suodattaa siitä suurimman osan.

      • itjhloi

        no mistä tämmöisen lampun saa hankittua ja hinta taso ?


      • -M-
        itjhloi kirjoitti:

        no mistä tämmöisen lampun saa hankittua ja hinta taso ?

        No ensin tarvitset tietysti itse valaisinrungon, esim akvaariovalaisimet ovat mainioita häkin päälle laitettavaksi (jos on tasainen katto), mutta mikä tahansa valaisin johon saa loisteputken ja jonka saa sopivasti häkin päälle kelpaa. Johdot ja itse valaisin vaan pitää tietysti suojata hyvin nakertelulta tai sijoittaa muuten niin ettei lintu pääse siihen käsiksi. Lintulamppuja on saatavilla myös kierrekantaisina pienoisloistelamppuinakin joten tavallinen hehkulamppuvalaisinkin käy jos se on kyseiseen tilaan paremmin laitettavissa.

        Itse pidän eniten juuri noista akvaariovalaisimista ja vanhoista toimistovalaisinrungoista joita saa oikeaan paikkaan osuessaan hyvinkin halvalla. Akvaariovalaisinten hinnat liikkuvat koosta ja putkipaikkojen määrästä riippuen muutamasta kympistä ylöspäin. (Huom! Uusiin ja tehokkaisiin T5-loistevalaismiin ei ainakaan vielä ole satavilla lintuputkia).
        Varsinaisia lintuputkia saa perinteisenä putkimallina koosta riippuen paristakympistä ylöspäin ja kierrekantaversio näkyy maksavan esim Espoon Eläinkeskuksessa 56e (ks http://www.elainkeskus.net/index.php?page=shop.browse&category_id=83&option=com_virtuemart&Itemid=1)

        Tällä hetkellä Suomen markkinoilla on vain ja tuon yhden valmistajan juuri linnuille tarkoitettuja malleja (Arcadia Bird Lamp), jos ei lähieläinkaupassa ole niitä hyllyssä niin varmasti tilattua saa jos vaan Arcadian putkia myynnissä pitävät (tekevät akvaarioputkiakin). Joitakin matelijaputkiakin voi käyttää, mutta niiden kanssa on tiedettävä tarkkaan mitä ostaa, useissa UV-valon määrä on jo liiankin suuri lintujen käyttöön (ainakin teoriassa liika UV voi aiheuttaa linnulle kaihia)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45329
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      197
      10860
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      36
      1602
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe