Tarkoitus olisi tehdä aitta mökille. Sähköjä ei ole, eikä myöskään koskaan tule. Kummin kannattaa tehdä se aitta eli villoittaa seinät vai ei? Kuulin, että jotkut villoittaa, mutta onko siitä mikä hyöty, kun kesällähän siellä vaan nukutaan?
Kyssymys
teille mökkipalstaa lukevat.
5818
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
muutakin tehdä, villa on hyvä äänieriste. ---
Ja suomessa aina on yöllä kylmä eli villat pitää olla, vaikka 100 mm.
Minun aitta on 75 mm:n "hirrestä", enkä villoja osaa kaivata. Lämpöarvo riittää toukokuusta syyskuuhun ja jos talvella tarvetta aittailla niin pieni lämpöpuhallin tai Zibro pitää tuvan kyllä lämpimänä.
on villoittaa, siitähän menee aitan olemuskin jo pilalle ja muutenkin kesällä kyllä tarkenee.
ei kannata villoittaa. Läpikuivuva lautarakenne tai hirsi on turvallisempi ratkaisu. Kosteuden tiivistyminen villoitukseen voi aiheuttaa ongelmia kylmissä ja ilmanvaihdottomissa rakennuksissa.
Juuri tuota kosteuden tiivistymisasiaa olen miettinyt minäkin eli tuleeko liian tiivis, koska sitä aittaa ei todellakaan lämmiteta missään vaiheessa. Kun sauna-takkatuvassakin haisee aina keväällä ihan kauhealle, kunnes ilmat on tarpeeksi lämpöiset ja kuivat ja se taitaa edellisen omistajan toimesta olla villoitettu.