Kuinka paljon Alanyassa on hintataso muuttunut viimeisen kolmen vuoden aikana? mitä maksaa nykyään ravintolassa pihvit? olut ravintolassa/kaupassa? Drinksut? ym.
Hintatasosta
4
1403
Vastaukset
- kirjapitoo tehty...
Vaivaudu lukemaan edellisia juttuja, niin ei tarvii samoja asioita jokaiselle erikseen selittää.
- Matkaillut
Viime viikonloppuna tulimme takaisin, joten tuoretta tietoa. Matkabudjetti oli 400 euroa viikolta/henkilö, mutta saimme menemään 250 euroa. Oli odotettua edullisempaa. Huoneistohotellissa kokattiin itse ja suurten tavaratalojen (esim. Kipa ja Migros) lihan hinnat olivat kohtuullisia. Erityisesti kana. Olutta meni helteessä (37 astetta) paljon ja tuoppi maksoi euron alimmillaan. Sama hinta kaupassa.
Parempaan ruokailuun piti varata 10-15 euroa per henki. Perusvaateostokset ja kengät 3-10 euroon ja aina kannattaa tinkiä. Edellisestä reissusta oli 15 vuotta ja suhteessa olivat hinnat pysyneet ennallaan eli myönteinen yllätys.- mieltä :/
Tulin viikko sitten Alanyasta ja minulla oli vain 2 vuoden tauko kyseisestä paikasta! hinnat olivat nousseet. Itse olin 2vk ja 700e meni.. eli varaa 400 viikon matkaan..toki sieltä saa nostettua rahaa jos tarvis..
- matkaillut
mieltä :/ kirjoitti:
Tulin viikko sitten Alanyasta ja minulla oli vain 2 vuoden tauko kyseisestä paikasta! hinnat olivat nousseet. Itse olin 2vk ja 700e meni.. eli varaa 400 viikon matkaan..toki sieltä saa nostettua rahaa jos tarvis..
Se on juuri tätä. Jokainen käyttää rahat niinkuin haluaa. Joka tapauksessa meidän perhe (2 1) laittoi viikon rahat samaan kassaan eli 900 euroa. Viikko kokkailtiin ja syötiin päivittäin myös pikkusuolaista ulkona, oli turkkilaista iltaa ja pari päivää vesipuistossa. Tietenkin muutama kalja päivisin. Kun viikko loppui laskettiin kassa ja yli jäi 300 euroa. Jokainen osteli myös vaatteita ja sandaaleja. Minusta edelleen on kohtuullista lomailua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17513388
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585483Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454910Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493699Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402833Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282032Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1191783Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3711693Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371515