kuinka paljon rahaa mukaan?

huomenna ois lähtö

millanen matka on kultahietikolta vesipuistoon? hotellilta lähtee sinne kyyti, mutta mitä maksaa? onko siellä ruokapaikkoja ja onko pyytäävätkö törkyhintoja?
sit vielä mitä maksaa taksi varnaan? entä linja-auto?
ja kuinka paljon rahaa kannattaa varata mukaan kun seurueessa on 1 aikuinen, 2 lasta ja vauveli. meillä on all inclusive matka...?

2

1532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siellä tehdä, mutta

      vesipuistokyyti on ilmainen, matka ei ole pitkä ja päivä siellä maksoi muistaakseni aikuiselta n.20bgl, taksi varnaan on kans n. 20bgl, mutta sovi hinta kuskin kans ennen lähtöä.Bussi oli n. 2bgl. Jos teillä on all ing. niin eihän sitä rahaa sit mee kun ostoksiin, kun ruokaan ei tarvi laittaa. Kaikki on Suomeen verrattuna n. puolet halvempaa.
      Meitä oli 2 aik. ja syötiin joka päivä ravintolassa ainakin kerran yleensä kaksikin kertaa ja juotiinkin jonkin verran, ostettiin tuliaisia, tuhlattiin tatuointiin, jätskiin, ajeltiin taksilla ja minijunalla, vuokrattiin rannalla tuolit, varjot,läheteltiin nippu kortteja, ym ym. niin meillä meni viikossa alle 1000e

      • sunny beach girl

        Bulgaria on halpa maa. Vähintään puolet halvempi kuin Suomi. Ruoka on vasta halpaakin. Hienossa ravintolassa syötiin alkuruuat, pääruuat, jälkiruuat, juotiin 2 pulloa viiniä, hinnaksi tuli n.30 euroa , eli 15e per nenä, vaja 60 levaa, bulgarian rahaa. Suomessa (tod.monessa ravintolassa käyneenä) voin sanoa että tuollaiseen ravintolahetkeen uppoaa yleensä reippaat 120-130e kahdelta. Mutta halvempaakin löytyy, koska ravintoloita on moneen lähtöön ja paljon. Myös kojuja on aika huimasti, hampurilais ja pizzapaikkoja, joissa pizzapala maksaa n.2 levaa eli euron, mutta ne pizzapalat ovat kyllä isoja ja täyttäviä. Ihastuin donitsi kojussa myytäviin donitseihin, olivat todella maukkaita, ja 10kpl suklaakastikkeineen maksoi 4 levaa eli n. 2e.

        Sit shoppailu, toin 6 paria kenkiä, yht. maksoivat 50e, mutta niin hienoja, että tuskinpa Suomesta saa vastaavia. Yhdet olen käyttänyt päivittäin jo vuoden verran. eikä tarvinnu korjauttaa kertaakaan.

        Sunny beach, kultahietikko yms.. ovat turistipaikkoja, joten hintataso saattaa olla hieman Suomen tasoakin. Ei se joka myy vaan se joka ostaa, niin kuin täällä sanotaan. Aina voi tinkiä ja kannattaakin. Bulgarialaiset ovat todella ystävällistä kansaa ja palvelu pelaa erinomaisesti.

        Kävin viime vuonna siellä, ja nyt lähden 21.8 taas viikoksi. Miksi? Siksi koska uimarannat ovat mahtavia, ruoka on mahtavaa, ja paikka on mielettömän hieno ja asiakasystävällinen. Tekemistä on, ja nähtävääkin. Sekä lapsiperheille että lapsettomille.

        Onnea matkaan :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7845
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5931
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      69
      5434
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5323
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4642
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      109
      2367
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1261
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      5
      1203
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      40
      1067
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      47
      1042
    Aihe