degu-aBua

letoska--

Mulla on kolmen kuukauden ikäsii deguja ja kysyisin että voiko niille antaa voikukanlehtiä tai omenapuunlehtii tai ylipäänsä mitään kasveja? Olen antanut muutaman palan sillon tällön mutta ei ole mitään seurannut, vielä ainakaan.. Sokeripitosia ruokia en ole deguille antanut ettei tule sitä sokeritautia se kuuluisa harmaakaihi pelottaa, että miten sen voi ehkäistä tai yrittää välttää ja mistä se ylipäänsä johtuu?
Kiitos.

1

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiikerililja1

      Voi antaa ulkoa tuotuja kasveja, kunhan ne eivät ole myrkyllisiä. Voikukka, erilaiset heinät, puulehdet, piharatamo, siankärsämö, ym. kelpaavat hyvin.

      Harmaakaihi tuntuu olevan nykyisin deguilla kohtuullisen harvinainen sairaus. Yhdelläkään omalla degullani ei ole sitä ollut(olen omistanut liki 30 degua, nyt kotona on 8 aikuista 4 poikasta). Se taitanee ilmetä yleensä sokeritaudin yteydessä, mutta voi ilmetä ilman sitäkin.

      Ymmärtääkseni degujen sokeritauti on seurausta verensokerin jatkuvasta heilahtelusta. Kun sokeritaso hyppii jatkuvasti korkealle ja laskee nopeasti alas (kuten sokerin kanssa on tapana käydä) riski sokeritautiin on ilmeinen. Tämän vuoksi deguille ei tulisi antaa paljon sokeria sisältävi ruokia, vaan ehdottomasti vähänrasvaisia ruokia jotka mieluiten sisältävät paljon kuitua! Degun ruokinnan A ja O on hyvälaatuinen heinä jota on jatkuvasti tarjolla sekä tietysti puhdas vesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      106
      7522
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      106
      5286
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3481
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2554
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1521
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      352
      1520
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      59
      1347
    Aihe