Tahdon poliisin johtotehtäviin, kumpi kannattaa käydä ensiksi. Jos luen itseni lakimieheksi ja sitten menen poliisikouluun, niin pääsenkö sen jälkeen rikoskomisarioksi?
Entä jos menen poliisikouluun, valmistun poliisiksi ja työn ohessa luen lakimieheksi niin pääsenkö valmistuttuani pienen kaupungin poliisipäälliköksi?
Oikikseen vai poliisikouluun?
7
1109
Vastaukset
- naanobaano
Ei se nyt ihan noin yksinkertaisesti onnistu vaikka olisit mitä kouluja käynyt, vaaditaan siinä muutakin (kuten lahjoja) ja kentältä ja tutkinnasta hankittua kokemusta.
- Kim Kyttä
Minä toivon, siis TOIVON, ettei noilla asenteilla sinusta koskaan tule poliisia!
- MML
ÄLÄ LUOVUTA
- pyritään
Yleensähän sekä oikikseen, että Poliisikouluun pyritään, mutta jos on noin kova, niin nehän tulevat jo kotoa pyytämään.
- fwsfsdf
oikikseen pääsee noin 10% ensi yrityksellä.
- taitaa olla
fwsfsdf kirjoitti:
oikikseen pääsee noin 10% ensi yrityksellä.
Taitaa olla satua. Oikikseen pyrkijöistä noin 10 % pääsee sisään. Suurin osa kuitenkin yrittää jo ties monetta kertaa. Ensiyrittämällä taitaa päästä 2 %.
- kahdesti
pääsetko pienen polisiislaioksen päälliköksi?
Laitoksia on reilun vuoden päästä vain kolmasosa nykyisestä määrästä ja päälliköiksi tunkua eikä pieniä poliisilaitoksia ole lainkaan.
Eikä auta vaikka olisit jo molemmista valmistunut, enää ei täytetä päällikön virkoja vakituisesti vaan vain määräaikaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2654364Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653546Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591869Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251746Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991462Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?134995Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18909Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115867