moikka!
onko kellään kokemusta teijo-taloista? Jos, niin paljonko avaimet käteen talo kokonaisuudessaan maksoi (ilman tonttia)? Messuilla puhuivat hintojen liikkuvan 1100 e -1400 e neliö (valmis talo). Mutta miten asian laita käytännössä on. Onko kokemusta taarna- talosta? Kertokaa kokemuksia
teijo talot + hinta
8
12365
Vastaukset
- käteen
Avaimet käteen, eli itse teet vain aputöitä. Maksaa aina vähintää 2000€/neliö. Itse tehden vaatimattomilla materiaaleilla voit päästä 1100€. Faktaa rakentaja 2006-2007
- löpö tuo
vähintään 2000€/m2 hinta ja se on fakta.1400-1500€/m2 niin ollaan lähempänä faktaa ja tuohon hintaan saa jo laatu kamaa. Ja se on fakta :-). Veikkaan, että olet kusetuksen uhri eli onnea vain sinullekkin ja se on tuollaiselle ihan oikein.
Tonttiahan ei luonnollisestikkaan voi laittaa tuohon hintaan sillä se vaihtelee niin älyttömästi paikkakuntien välillä.
- kuin
edes kyselet hintoja, tiedustele voidaanko ko. talo edes tuoda tontillesi. Pitää olla reitillä vapaata korkeutta ja leveyttä reilusti. Tontille tulevalla tielläkin pitää olla leveyttä n. 9 metriä ja korkeutta n. 8 metriä. Samoin tontilla on oltava n. 40 metriä tilaa rekalla vekslailla mökki perustuksille.
- Tosissasi
Kerro mihin mittas perustuvat, johan tuollaisten mitojen tarvittavan kuljetuksen hinta maksaa enemmän kuin koko talo jo sadalle kilometrille.
- Teijo.
Tosissasi kirjoitti:
Kerro mihin mittas perustuvat, johan tuollaisten mitojen tarvittavan kuljetuksen hinta maksaa enemmän kuin koko talo jo sadalle kilometrille.
ole täysin valmis talo. Jos talo on 7-8 metriä leveä on kulkureitillä oltava metri enemmän tilaa ja mutkissa enemmän. Käsittääkseni Teijo-talo lasketaan suoraan perustusten päälle, joten onhan sen rekan mahduttava vekslaileen talo oikealle kohdalle.
- mahtua
Teijo. kirjoitti:
ole täysin valmis talo. Jos talo on 7-8 metriä leveä on kulkureitillä oltava metri enemmän tilaa ja mutkissa enemmän. Käsittääkseni Teijo-talo lasketaan suoraan perustusten päälle, joten onhan sen rekan mahduttava vekslaileen talo oikealle kohdalle.
Talot on aina vain 6m leveitä ,kävin tehtaalla tutustumassa suunitteilla myös Teijo-talo,talossa on perustukset mukana lasketaan sorapatjan päälle mikä tehdään tehtaan ohjeiden mukaan.
- minäminäminämyös
mahtua kirjoitti:
Talot on aina vain 6m leveitä ,kävin tehtaalla tutustumassa suunitteilla myös Teijo-talo,talossa on perustukset mukana lasketaan sorapatjan päälle mikä tehdään tehtaan ohjeiden mukaan.
Höpön löpön nuo 9 metrit. Ei se tarvitse kuin sen rekan leveyden verran tietä eli 3 m mutta sitten tietenkään ei saa olla mitään puita tai sellaisia sen 6 m leveyden verran. Ja perustukset kulkee mukana.
Meillä on taarna. Hinnat on ihan oikein siellä nettisivuilla sen ne maksaa mutta huomioikaa että reilu neljännes budjetista koostuu muusta kuin talosta ja sitten vielä tontti. Meillä talo 140 t€ ja kok. budjetti 200 t€ tontti ja hinnat nousee joka vuosi.
- hemmo
On kerrottu, että kuljetuksessa pätee ns. 7 x 7 -sääntö. Seitsemän leveä ja seitsemän korkea. Jos menee tuosta yli, niin vaatii erinäisiä viranomaislupia yms ja sen jälkeen kuljetus alkaa maksamaan huomattavia summia.
Mutkissa tietysti pitää olla hieman enemmän pelivaraa tontilla, että nuppi pääsee lavetteineen (talon) alta pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod192188Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281694Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3021197- 65939
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53895- 39824
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53805J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e31706Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273663Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33632