Kysym. lentoemännille

Nimetön

Moikka! Olisin kiinnostunu alasta, mutta haluaisin esittää nyt muutamia kysymyksiä asianomaisille ja muillekkii ketkä tietää jotain alalta. Eli pääsiskö ammattiin jos on vaik siitepölyallergiaa? Entä jos on pikkusen huono näkö, mut kuitenkii alle sen rajan (3.0), ja piilareitahan voi käyttää,vai?
Vielä ois pari kysymystä, elikkä mitä aineita kannattas kirjottaa vai onks se sama, kieliä nyt ainankii, ja mihi kouluu lukion jälkee kannattas lähtee?(opiskelemaan restonomiks vai mihin?) Ja kannattaisko lähtee au pairiks opiskelemaan kieltä?
Eipä tässä nyt muuta tällä erää, ja kiitti kaikille jotka jaksaa vastata!

4

1116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lentoemolta

      Siitepölyallergian ja näkökysymyksen puolesta ei hätää.

      Taidat olla vielä kovin nuori ja ajatuksesi voivat vielä muuttua.

      Kielten opiskelusta saat aina plussaa ja samoin jos olet jonkin verran opiskellut lukion jälkeen. Au pair-homma on siinäkin mielessä hyvä idea, että opit pitkäjännitteisyyttä ja joustamista, jota työssä vaaditaan.

      Kiva jos haluat joukkoomme ja tämä työ on aivan mahtavaa, vaikka välillä saakin karsia omia menojaan, mutta saamapuolella silti ollaan. Palkkakin on ihan mukava ja väsymykset yms. unohtuvat, sillä työtiimimme on aina yhteen hiileen puhaltava ja iloinen joukko. Tai näin ainakin on minulla ollut kaikki nämä reilut kymmenen vuotta.

    • trolleydolly

      terveysalaa! Sairaanhoitajat ovat todella haluttuja alalla tai muuten sairaanhoitoalaa opiskelleet.

    • chihuahua

      Kiitti teille jotka vastasitte!
      Mut mikskä kannattas kouluttautuu lukion jälkeen (oon nyt ekalla)? Ja oisko saksasta kauheesti hyötyä?

      • mikä liittyy

        matkailuun, markkinointiin, kieliin, terveydenhuoltoon jne. on hyödyksi.

        Itse kävin silloisen kauppaopiston kaksivuotisen matkailulinjan ja olin töissä ravintoloissa tarjoilijana ja hotellin respassa. Laivalla työskennelleitä on myös alalla paljon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      175
      13388
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5483
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4910
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3699
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2833
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2032
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      119
      1783
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      371
      1693
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1515
    Aihe