Päänahan hikoilu

mikä neuvoksi

Kuin suihkusta tullut, olen kun hieman ponnistelen, touhaan, hermostun tai lämpötila nousee yli 20. Mikään ei tunnu auttavan, lääkärit eivät osaa auttaa!!! Osaatko sinä?

6

6511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • APUVA-apuva

      Meinasin kysyä juuri samaa. On todella inhottavaa kun menee johonkin ja hiki virtaa naamalla ja se ei meinaa loppua sitten millään. Salvia kuulemma vähentää hikoilua, mutta tuolla http://personal.inet.fi/koti/brody/yrttilista3.html#salvia sanotaan ettei sitä tulisi käyttää yli 2 viikkoa, koska se sisältää jotain lievästi myrkyllistä tujonia. Joten ei siitäkään taida apua löytyä. Sen nyt vielä ymmärtää, jos tällaisilla helteillä hikoilee, mutta kun minä ainakin hikoilen myös talvella, varsinkin jos joku asia jänntittää. Apua!

    • kumpa apua jostain..

      juu eli hikoilu minunkin riesa / kiusa... kiusallinen vaiva, kainalot ja päämärkänä kohta ei uskalla kulkea missään..

      lääkäri syöttää 10mg propralia jännitystilanteiden ja sosiiaalisten tilanteiden varalta.. mutta eipäs nuo auta..

      kainalo hikoiluun Absolut Torr nestettä, siitä apu pariksi päiväksi kerrallaan, mutta kainalot ärtyy tosi helposti.. pata valikoima on todella suppea, se on joko musta tai valkoinen..

      kilpirauhaskokeet OK.. muuta ei sitten ole testattu.. kun asiasta puhuu lääkärille, ne vain sanoo että kyllä se ohi menee...

      veikkaan kumminkin että kaikki tämä loppuu vasta kun selkäni saadaan kuntoon, jonkinlainen hermostovika.. epäilen ainakin..

      mutta on se lohtu kuitenkin että minä en ole yksin hikoilemassa..

      • Vm -68

        Minä hikoilen päästä aivan järkyttävästi. Sairastan kilpirauhasen vajaatoimintaa, selkäranka- ja nivelreumaa. Jopa reuman kanssa tulen toimeen, mutten päänahan hikoilun kanssa. Tyhjennän astianpesukoneen, hiki valuu. Jos voin siivota, vettä tulee kuin hanasta. Jos menen kauppaan, joudun aina poistumaan kesken kaiken pois.
        Viimeksi olin reumatologin luona ja hikoilu alkoi. Muuten olin jäässä, mutta hiki valui. Lääkäri oli aivan järkyttynyt. Ei ollut tajunnut, kun sanoin, että sitä sitte kans valuu. Hiukseni olivat niin märät, että ei eroa suihkusta tulon jälkeen.
        Näin ei voi jatkua. En ole vuoteen käynyt kaupassa. Vältän kaikkia tapahtumia ja tapaamisia. Jos meille tulee vieraita, valun hikeä. Ei vain voi mitään.
        Tähän jos joku parannuskeinon keksisi, tulisi hänestä rikas ihminen!


    • naamuska

      Minä olen aina hikoillut pään kautta. Ikinä ei ole kainalohiki haissut mutta hiukset on läpimärät jos on kuuma tai jos liikun.
      kaupassa nama on aina punajuuren värinen ja tukka märkänä pitkin päätä.
      Jalat eivät hikoa, kainalot eivät hikoa, mikään muu minussa ei hikoa kuin pää, se kiehuu.

    • tyhmätee

      Minulla on nykyisin aina mukana pieni,ohut sikkipyyheliina jolla voi naamasta isoimmat virrat kuivata.
      Myös viskoosiliina on hyvä; menee pieneen tilaan ja sen kosteus haihtuu samantien.
      Meikestä en tosin ole ikinä edes unelmoinut....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      48
      3682
    2. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      716
      3585
    3. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      398
      3361
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      79
      3174
    5. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      2969
    6. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2458
    7. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      50
      2255
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      97
      2132
    9. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      14
      1989
    10. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1979
    Aihe