Ehdoton tottelevaisuus

Miten??

Miten saan koirani tottelemaan ehdottomasti kaikkia käskyjä? Nykyään tottelee kyllä, muttei ehdottomasti, vaan usein sille pitää antaa vinkki, että palkkaa on tiedossa. Osaa kaikki tottisliikkeet, jopa aika hyvin, mutta tottelee vain kun huvittaa tai tietää palkan olevan suht. varma.

11

1408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuutti

      Harjoittelua, eipä se muuta vaadi. Jos koira osaa itse vaatia sen palkan, niin voiko sitä syyttää että tekee vain kun se palkka on tiedossa?
      Hirveästi häiriötreeniä, jos todella haluat koiran joka tottelee, tuli eteen mitä tahansa, täytyy monet tilanteet lavastaa, jotta tottelee ihan tosipaikan tullen. Meillä on ihan ongelmaksi asti rusakoita, jokainen koira on koulutettu, että perään ei lähdetä. Ei tälläisiä opeteta kentällä, vaikka kuinka paukutetaan sitä paikallaoloa tai luoksetuloa, niin tilanne on niin erillainen, kun pakoon juoksee saalis, ja samaan aikaan itse käsken koirat maahan, toteltava on.
      Jätät sen palkan pois, viet sen vaikka etukäteen johonkin ja kun koiran kanssa olette samalla paikalla vaadit alkuun ihan yksinkertaisia temppuja, vaikka ihan perusasento, jos koira todella on tottunut, että palkka on aina näköpiirissä, saattaa suoritus olla vähän sinne päin, mutta nappaat sen palkan alkuun ihan helposta suorituksesta, joka ehkä on paljonkin alle koiran tason, ja palkkaat kuin koira olisi suorittanut juuri yli odotusten. Harjoittelulla koira kyllä oppii, että kannattaa totella, vaikkei nakit ja patukat olisikaan näköpiirissä.
      Satunnainen palkkaus on melkoisen tärkeää kun koulutetaan koiraa, joka tekee aina mielellään ja on mukana täysillä. Alat palkkaamaan ainoastaan ne suoritukset joihin olet täysin tyytyväinen, heikommat suoritukset jätät palkitsematta. Kriteerinä tässä on tietenkin se että koira tietää mitä siltä vaaditaan, opetusvaiheessa palkkaus on 100%, kun koira osaa liikkeen vähennetään palkkausta pikkuiljaa, kuitenkin niin että onnistumisia on aina enemmän, kuin epäonnistumisia, jos menee prosentit väärinpäin, eli jätät palkkaamatta enemmän kuin palkkaat, olet vaatinut liikaa.

      • kun koira intensiivisestä harjoittelusta huolimatta säntää toisen koiran perään kesken tottelevaisuussuorituksen, nousee paikallaolosta kun se huomaa jotain vielä kivempaa kuin odotettavissa oleva palkka? Taikka juoksuinen narttu vetää sitä puoleensa, vaikka ohjaajan tarjoama palkka olisi aikaisemmin ollut sille todella mieluinen? Mites sit toimitaan, jos koira luoksetulossa hidastelee, vaikka palkka olisi sille miten mieluinen tahansa? Tai kentällä juokseva jänis saa sen säntäämään omille teilleen? Saako koira "rangaistuksensa" sillä, että sille jätetään makupala, tai purulelu antamatta?


      • pasaati1
        cat-77 kirjoitti:

        kun koira intensiivisestä harjoittelusta huolimatta säntää toisen koiran perään kesken tottelevaisuussuorituksen, nousee paikallaolosta kun se huomaa jotain vielä kivempaa kuin odotettavissa oleva palkka? Taikka juoksuinen narttu vetää sitä puoleensa, vaikka ohjaajan tarjoama palkka olisi aikaisemmin ollut sille todella mieluinen? Mites sit toimitaan, jos koira luoksetulossa hidastelee, vaikka palkka olisi sille miten mieluinen tahansa? Tai kentällä juokseva jänis saa sen säntäämään omille teilleen? Saako koira "rangaistuksensa" sillä, että sille jätetään makupala, tai purulelu antamatta?

        Annetaan tukkapöllyä.


      • pasaati1 kirjoitti:

        Annetaan tukkapöllyä.

        retorinen ja tarkoitettu suoraan Nimim. Nuutille =)


      • nuutti
        cat-77 kirjoitti:

        kun koira intensiivisestä harjoittelusta huolimatta säntää toisen koiran perään kesken tottelevaisuussuorituksen, nousee paikallaolosta kun se huomaa jotain vielä kivempaa kuin odotettavissa oleva palkka? Taikka juoksuinen narttu vetää sitä puoleensa, vaikka ohjaajan tarjoama palkka olisi aikaisemmin ollut sille todella mieluinen? Mites sit toimitaan, jos koira luoksetulossa hidastelee, vaikka palkka olisi sille miten mieluinen tahansa? Tai kentällä juokseva jänis saa sen säntäämään omille teilleen? Saako koira "rangaistuksensa" sillä, että sille jätetään makupala, tai purulelu antamatta?

        Sepä ystävästämme koirasta tekeekin niin mukavan kaverin, koiraa kun ei voi ohjelmoida kuin tietokoneohjelmaa, vaikka koiria on ollut reippaasti toista kymmentä, niin kyllä jokainen on ollut omalla tavallaan uniikki, enkä voi sanoa, että kun yhden on kouluttanut, niin kaikki on mennyt samoilla opeilla:)

        Kentälläkin sattuu ja tapahtuu, omalle kohdalle on kokeessa kentälle rynnännyt ilmeisesti hieman itsetuhoinen peura. Muutama viikko takaperin nenän edestä lähti rusakko, joka ilmeisesti kuvitteli olevansa turvassa piilossaan ja tulikin toisiin aatoksiin juuri kun oltiin kohdalla, mukana oli kolme vuotias ja nuorimmainen eli 10kk, vanhempi meni maahan niille jalansijoille, kun käskyn kuuli, pentu paineli perään.

        Jaksaisiko sitä enää yhden koiran koulutettuaan edes toiselle tokotemppuja opettaa, jos kaikki menisi aina niinkuin oli suunnitellut. Ongelmat hoidetaan siinä järjestyksessä kun niitä ilmaantuu.

        Ilmeisesti olet erimieltä tavoista millä itse koiriani kasvatan, toki voitkin olla. On hyvä, että asioista keskustellaan.


    • kouluttanut koirasi suht pitkälle, eli se tietää mitä siltä eri komennoilla odotetaan. Hyvä juttu. Jos koirasta halutaan energinen ja suoritusvarma, sen koulutukseen liitetään ehdottomuus, eli suoritus "viimeistellään" pakotteiden avulla. Koiralta yksinkertaisesti vaaditaan oikea suoritus myös silloin kun sitä ei satu "huvittamaan" tai ympärillä on muuta mielenkiintoista.

      Kun koira osaa jonkin asian "kotipihalla", tai hiljaisella koulutuskentällä, nostetaan vaatimustasoa lisäämällä ympärille vähitellen häiriötekijöitä, jotta koiran virheisiin päästään puuttumaan. Ohjaaja häiritsee koiraa, kun sen huomio kiinnittyy muualle esim. seuraamisessa. Kun koira korjaa virheensä, kiität ja kehut sitä ja palkitset oikean suorituksen esim. purulelulla, tms.

      Tästä nousee todennäköisesti rähinä, mutta sanon oman mielipiteeni: Pelkällä palkitsemisella, palkitsemattajättämisellä ja houkuttelulla koirasta ei saada koskaan täysin suoritusvarmaa ja kaikissa tilanteissa ehdottomasti tottelevaa yksilöä. Koiran tekeminen jää melko usein sattumanvaraiseksi ja epäluotettavaksi. Ja sillon kun sitä ei satu palkinto kiinnostamaan se tekee "vähän sinnepäin", usein myös koiran viettivire laskee esim. koesuorituksen kuluessa.

      Sillon kun palkitsemista ja pakotteita on osattu käyttää johdonmukaisesti ja OIKEIN koiran koulutuksessa, se todellakin näkyy ulospäin koiran suorituksessa. Koira on innokas, yhteistyöhaluinen, energinen ja ehdottoman suoritusvarma. Ja mikä parasta, koiran viettivvire kestää koko suorituksen ajan ja parhaimmillaan nousee loppua kohti.

      • purulelu?

        Meilläpäin purulelu tarkoittaa jotain koiralle annettavaa syötävää, joita kaupassa myydään erinäköisiä ja erikokoisia. Sen sijaan tottelevaisuudessa käytettävät (puru)patukat yms. lelut ovat sitten ihan erikseen.


      • purulelu? kirjoitti:

        Meilläpäin purulelu tarkoittaa jotain koiralle annettavaa syötävää, joita kaupassa myydään erinäköisiä ja erikokoisia. Sen sijaan tottelevaisuudessa käytettävät (puru)patukat yms. lelut ovat sitten ihan erikseen.

        tarkotin todellakin sellasta purupatukkaa, rättiä, narupalloa, jne. jotka koulutuksessa käsittelevät saaliviettialuetta ;> toimittaen koiralle saalisvietin viettipäämääränän virkaa 8)

        P.S. Kun porissa esim. "kuuppa" on löylykauha, se täälläpäin tarkottaa päätä. (no just sitä, missä on kiinni korvat sun muut pelit.)


      • Pakotteita kannattaa käyttää vain, jos todella osaa käyttää niitä. Muuten tuloksena on entistä epävarmempi suoritus. Minä en osannut.

        Toisaalta puhtaalla palkitsemiseen perustuvaan koulutukseen vaaditaan myös tietotaitoa ja etenkin viitseliäisyyttä. Koira totutetaan häiriöihin pikkuhiljaa, eikä virheiden yksinkertaisesti päästetä tapahtumaan esim. välttelemällä virhetilainteita. Koira oppii vain yhden tavan toimia. Tämä tosin perustuu vain lukemaani ja tosiaan vaatii kärsivällisyyttä.


      • molossi

        Ei rähistä,keskustellaan :O)

        Eli ensin minun mielestäni pitäisi erottaa kotikasvatus,ja lajikoulutus.Eri asioita,joiden koulutuksessakin voi huomioida eri lailla.

        Jos puhutaan pakotteista,siis lajikoulutuksen yhteydessä,niin ne toki on ok,oikein käytettynä,ihmisten tekeminä,jotka ne hallitsee ja koirilla,joilla ne sopii.Jos siis niitä haluaa käyttää...Mutta pakko ne ei ole,jos taitaa koulutuksen ilman niitä (eikä nyt oteta mitään varjelujuttuja mukaan,tuskin näissä keskusteluissa niihin on tarkoitus "keskittyä").

        On muistettava,että on myös koiria (rotuja),joiden koulutuksessa on pakotteita tarkoin harkittava.Esim."taistelutaustaiset" molossikoirat,vastaavat itsenäiseen työhön tehdyt,ei-miellyttämishaluiset,hyvin vahvaluonteiset (ja mainittakoon vielä kova kipukynnys,vaikkei se nyt ihan olennaista ole tässä yhteydessä)vaatii pitkälti omanlaisensa koulutuksen,joka pohjaa pitkälti vahvaan johtaja-asemaan ja motivointiin.Pakotteiden käyttö harvoin sopii kuvioihin,korkeintaan hyvin maltillisesti,ja tarkoin tehtynä.
        Tuota ei välttämättä kaikki sisäistä,ellei ole koskaan vastaavantyyppisiä rotuja kouluttanut,saati yrittänyt kouluttaa nille kisatottelevaisuutta.
        Kaikkein parhaiten sen ymmärtää,jos on harrastanut erilaisia rotuja eli "niitä helpompia kouluttaa (miellyttämishaluisia,ihmisen kanssa kiinteään työhön tehtyjä) ja sitten "vaikeampia kouluttaa".

        Toinen esimerkki.Oletko tutustunut Suomen tokohuippujen koulutustapaan?
        Tuskin kukaan voi enää kiistää,ettei siellä ole huipputyötä tehty,josta voi ottaa ainoastaan oppia ;)
        Se perustuu vahvaan motivoivaan kouluttamiseen ja positiiviseen sellaiseen.
        Työn jälki on jokaisen nähtävillä.Upeaa,näyttävää ja varmaa työtä ;)
        Ja vire kestää.Kun puhutaan tokon ylemmän luokan suorituksista,niin ne on jo sen verran rankkoja suorituksia,että heikkovireinen/huonosti motivoitu/haluton koira ei siellä taatusti pärjää.

        Toisin sanoen,mikään tapa ei ole ainut ja oikea.Se riippuu pitkälti käyttäjästä,ja miten käyttäjä "tyylinsä" hallitsee,kuin myös osaltaan sovitettava rotujenkin mukaan.

        Houkuttelusanaa minä en ymmärrä missään koulutusmuodossa.En edes "positiivisessa" sellaisessa.Minusta avainsanat on motivointi,asian opetus huolellisesti ja tarvittaessa sen "vaatiminen"/motivoinnin kautta tuleva.Mitä paremmin opetus on tehty,koira motivoitu,johtajuus kunnossa,sen paremmin toimii.

        Tietty lopuksi sanottava,että kun puhutaan lajeista kilpailumielessä,niin selkeä totuushan on,että tietyt rodut sopii tietenkin paremmin "kilpailukäyttöön" yleensäkin tai eri lajeihin,kun toiset.

        Kunnon "vahva" kotikasvatus on sitten eri asia.Se onnistuu kaikille.


      • molossi kirjoitti:

        Ei rähistä,keskustellaan :O)

        Eli ensin minun mielestäni pitäisi erottaa kotikasvatus,ja lajikoulutus.Eri asioita,joiden koulutuksessakin voi huomioida eri lailla.

        Jos puhutaan pakotteista,siis lajikoulutuksen yhteydessä,niin ne toki on ok,oikein käytettynä,ihmisten tekeminä,jotka ne hallitsee ja koirilla,joilla ne sopii.Jos siis niitä haluaa käyttää...Mutta pakko ne ei ole,jos taitaa koulutuksen ilman niitä (eikä nyt oteta mitään varjelujuttuja mukaan,tuskin näissä keskusteluissa niihin on tarkoitus "keskittyä").

        On muistettava,että on myös koiria (rotuja),joiden koulutuksessa on pakotteita tarkoin harkittava.Esim."taistelutaustaiset" molossikoirat,vastaavat itsenäiseen työhön tehdyt,ei-miellyttämishaluiset,hyvin vahvaluonteiset (ja mainittakoon vielä kova kipukynnys,vaikkei se nyt ihan olennaista ole tässä yhteydessä)vaatii pitkälti omanlaisensa koulutuksen,joka pohjaa pitkälti vahvaan johtaja-asemaan ja motivointiin.Pakotteiden käyttö harvoin sopii kuvioihin,korkeintaan hyvin maltillisesti,ja tarkoin tehtynä.
        Tuota ei välttämättä kaikki sisäistä,ellei ole koskaan vastaavantyyppisiä rotuja kouluttanut,saati yrittänyt kouluttaa nille kisatottelevaisuutta.
        Kaikkein parhaiten sen ymmärtää,jos on harrastanut erilaisia rotuja eli "niitä helpompia kouluttaa (miellyttämishaluisia,ihmisen kanssa kiinteään työhön tehtyjä) ja sitten "vaikeampia kouluttaa".

        Toinen esimerkki.Oletko tutustunut Suomen tokohuippujen koulutustapaan?
        Tuskin kukaan voi enää kiistää,ettei siellä ole huipputyötä tehty,josta voi ottaa ainoastaan oppia ;)
        Se perustuu vahvaan motivoivaan kouluttamiseen ja positiiviseen sellaiseen.
        Työn jälki on jokaisen nähtävillä.Upeaa,näyttävää ja varmaa työtä ;)
        Ja vire kestää.Kun puhutaan tokon ylemmän luokan suorituksista,niin ne on jo sen verran rankkoja suorituksia,että heikkovireinen/huonosti motivoitu/haluton koira ei siellä taatusti pärjää.

        Toisin sanoen,mikään tapa ei ole ainut ja oikea.Se riippuu pitkälti käyttäjästä,ja miten käyttäjä "tyylinsä" hallitsee,kuin myös osaltaan sovitettava rotujenkin mukaan.

        Houkuttelusanaa minä en ymmärrä missään koulutusmuodossa.En edes "positiivisessa" sellaisessa.Minusta avainsanat on motivointi,asian opetus huolellisesti ja tarvittaessa sen "vaatiminen"/motivoinnin kautta tuleva.Mitä paremmin opetus on tehty,koira motivoitu,johtajuus kunnossa,sen paremmin toimii.

        Tietty lopuksi sanottava,että kun puhutaan lajeista kilpailumielessä,niin selkeä totuushan on,että tietyt rodut sopii tietenkin paremmin "kilpailukäyttöön" yleensäkin tai eri lajeihin,kun toiset.

        Kunnon "vahva" kotikasvatus on sitten eri asia.Se onnistuu kaikille.

        ja suuntauksia on vaikka kuinka. Pienine vivahde-eroineen todennäköisesti yhtä monta kuin on koiranohjaajiakin. Jokainen löytäköön oman tapansa ja tyylinsä kouluttaa ja se tapa, joka TOIMII omalle koiralle käytännössä ja tuottaa tulosta niin kilpakentillä, kuin kotonakin, on juuri se oikea.

        Koiran oppimistavat (tasan kaksi kpl), sekä käyttäytymisen "lainalaisuudet" pysyvät kuitenkin samana oli koulutusmetodi sitten millainen tahansa. =)


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      92
      2039
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      58
      1203
    3. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1095
    4. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      224
      1088
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      10
      1036
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      64
      971
    7. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      929
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      87
      895
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      878
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      42
      810
    Aihe