Juu eli mulla alko tänään kuukautiset,ilman mitään vatsakipua tai pahoinvointia.Mutta pari päivää ennnen tätä mulla oli ihan sairas nälkä!Onko siis normaalia ja kuuluuko tähän?
Ja kuinka kauan kuukautiset normaalisti kestää?
Ja kuinka kauan kuukautiset normaalisti kestää?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oletko varma ettei se nälän tunne liittunyt mitenkään vatsakipuun?
Koska luusisin että, sinulla on jotain merkkejä ollu enne kuin mekkasi alkoivat=)
Mutta niin, menkat kestävä yleensä neljästä seitsemään päivään, joillakin jopa pitempään^^
Kaikille ei tule ollenkaan kipuja ja toisilla on sietämättömän kovat. Joskus menkat voivat olla kipeämmät kuin taas joskus.
Nälän en uskoisi liittyvän menkkoihin. Toisinaan tulee päiviä, jolloin ruoka maistuu paremmin.
Kuukautiset kestävät yleensä n. 4-6 päivää, mutta noin alussa pituus voi olla 2 päivää tai vaikka 2 viikkoa. Se tasoittuu sitten kun kuukautiskierto on tasoittunut.
hyi saatana, kiva olla varmaan vaipoissa seuraavat 30 vuotta ja sitten siiryt tena ladyyn loppueläkmäkses
otan osaa.
Tosiaan älä välitä noista muutamasta aikasemmasta kommentista. Ääliöt taas liikkeellä. Eli sanon niinku äiti sanoi mulle kun ensi kertaa alko menkat "Onneks olkoon, olet nyt nainen" ;);) Siispä, kipu on ihmiskohtasta, ja aika kohtasta. Mulla ei muistaakseni ensimmäisinä vuosina ollut mitään kipua. Joskus 15 vuotiaana alkoi, sitten häipyi taas ja nyt viimisen vuoden ollut taas melko rankat kivut. Nälän uskon liittyvän kuukautisiin. Mulla on tuttuja joilla on ennen kuukautisia hyvät ruokahalut (itsekin alan yhdistelemään siihen;)) ja sit taas normalisoituu kun menkat alkaa. Kivut voi olla selkä kivuista aina (kuulemma) sormi kipuihin. Eli lihakset saattaa kipuilla monissa ruumiin osissa, vaikka yleisin vatsa kipu ja sit alaselkä. Onneksi olkoon ja Always on paras;)
Ennen kuukautisia mullakin on sellanen olo, että koko ajan tekis mieli syödä jotain, eli on se varmaan ihan normaalia ja liittyy osalla naisista kuukautisiin :) ei syytä huoleen