Varokaa huijarisivustoja

tässä tietoa

tuo pokeristara.fi taitaa olla myös tuon Mirjamon
Lasten Apu ym skeidan juttuja kuten hillo.fi
haisee tosi skeidalta.

INTERNETIN KIRJEENVAIHTAJA
Murolaiset hillomiehen kimpussa
Tietotekniikan harrastajat laittoivat äkkirikastumista luvanneen keskustelupalstalla ahtaalle.

Miska Rantanen

helsingin sanomat

Verkon tehokkaimpia kuluttaja-asiamiehiä ovat useimmiten käyttäjät itse. He voivat selvittää mahdollisia huijauksia etsimällä itse tietoa ja levittämällä sanaa.

Kuinka se tapahtuu?

Keskustelu tietotekniikan harrastajien murobbs-keskustelupalstalla ei etene ollenkaan nimimerkki Hillo.fi:lle mieleiseen suuntaan. Kirjoittajat penkovat netistä asioita, jotka vetävät Hillo.fi:n liiketoiminnat outoon valoon.

Edes nimimerkin supliikki ei auta. Hän kirjoittaa palstalle, lähettää uhkaavan tuntuisia yksityismeilejä sekä vaatii ylläpitäjää poistamaan palstalta viestejä, joissa arvostellaan www.hillo.fi -sivustoa.

Hillo-sivuston hunajaisen mainostekstin mukaan kuka tahansa voi rikastua helposti ja nopeasti. Pitää vain lähettää kolmesataa euroa Olli Harvialalle sivulla mainittuun helsinkiläiseen postilokeroon: Rahaa tulee jo käytännöllisesti katsoen seuraavana aamuna, ja samana päivänä rahat ovat käytettävissäsi.

Jää silti hämäräksi, kuinka rikastuminen tapahtuu. Paluupostissa saisi sata euroa ja paketin, joka muuttaa elämäsi.

Tieto sivustosta tulee palstalle vuoden ensimmäisenä arkipäivänä. Murolaiset alkavat selvittää vedätyssivuston tekijöitä 5. tammikuuta kello 13.28.

Jo kymmenessä minuutissa selviää, etteivät mitkään rekisterit tunne Olli Harvialaa. Sen sijaan PL 394 tulee vastaan monessa haussa.

Samaa postilokeroa käyttävät tai ovat käyttäneet muun muassa Lasten Apu ry ja Suomen Urheilun Tuki ry.

Yhdistysten www-sivuilla näkyvät samat puhelinnumerot ja katuosoitteet johtavat lähes kolmenkymmenen sivuston ristiinlinkitettyyn vyyhtiin. Valtaosalle on yhteistä se, että niillä kerätään rahaa eri keinoilla: joko rahalahjoituksilla, myymällä ylihinnoiteltuja tuotteita tai myöntämällä hinnakkaita tekstiviestivippejä.

Parin tunnin kuluttua murolaiset ovat saaneet selvitetyksi, että melkein kaikkien sivustojen taustayhdistyksillä on kontollaan runsaasti ongelmia: ulosottoja, maksuhäiriöitä, tuomioita velkomusasioissa . . .

Pian www.hillo.fi -sivuston sisältö muuttuu, mutta murolaiset kaivavat alkuperäisen version esiin nettiarkistoista.

Nimimerkki Hillo.fi hermostuu ja soittelee suoraan palstalaisille. Itsensä Kimmo Mirjamoksi esittelevä miesääni esittää asiansa leppoisasti, mutta tiukasti. Häntä ja hänen sivustoaan koskevat viestit on poistettava.

Palstan ylläpitäjä Kynämies Oy tuhoaa hätäpäissään parisensataa viestiä, joiden joukossa on paljon täysin asiallisia kommentteja. Tämä suututtaa monet murolaiset, jotka siirtyvät toisille foorumeille.

Olisiko nimimerkki Hillo.fi:n kannattanut silti vain malttaa mielensä? Kun netissä luulee katkaisevansa yhden kaulan, tilalle kasvaa monta uutta.

Kahdessa viikossa keskustelu Kimmo Mirjamosta on levinnyt useille keskustelupalstoille. On käynyt ilmi, että parinkymmenen vuoden aikana samanniminen mies on syyllistynyt useaan petokseen.

Maaliskuussa 1993 Mirjamo tuomittiin kolmeksi vuodeksi ja kahdeksi kuukaudeksi ehdottomaan vankeuteen Breitling-yhtiöiden laajassa petosjutussa.

Viime vuosina Mirjamon nimi on esiintynyt useassa hyväntekeväisyyttä harjoittavassa yhdistyksessä. Niiden toiminta on ollut samantapaista kuin 1990-luvun lopulla yleistyneessä rahankeräysmallissa.

Siinä rahaa kerätään myötätuntoa herättävään tarkoitukseen, kuten koulukiusattujen auttamiseen ja lasten liikennevalistukseen. Avustettavat saavat kuitenkin vain murto-osan keräyssummasta. Loppusumma menee "kuluihin".

Periaatteessa toiminta ei ole laitonta, sillä laissa ei ole tarkasti määritelty, kuinka suuri osa kerätyistä varoista on luovutettava avustettaville. Tilanne voi kuitenkin muuttua. Lähiviikkoina odotetaan tärkeää ennakkopäätöstä Syöpäsairaiden tuki -oikeudenkäynnistä. Syyttäjän mukaan 2002–2005 tapahtunut kalenterimyynti täyttää törkeän petoksen tunnusmerkit. Sairaille päätyi keräyssummasta vain prosentti.

Sen sijaan www.hillo.fi:n tapauksesta poliisi on toistaiseksi vaitonainen. Rikosylikomisario Sakari Juurikkala kehottaa sillä tai vastaavilla sivustoilla rahansa menettäneitä ottamaan yhteyttä poliisiin.
Muualla verkossa:

Asiamiehet-sivusto

0

2517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

        Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
        Maailman menoa
        121
        7266
      2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

        Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
        Maailman menoa
        501
        5424
      3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

        Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
        Sinkut
        151
        3335
      4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

        Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
        Maailman menoa
        216
        2641
      5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

        On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
        Maailman menoa
        49
        2350
      6. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

        Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
        Pyhäjärvi
        68
        1298
      7. Pituuden mittaaminen

        Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
        Sinkut
        43
        1282
      8. En tiedä enää

        Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
        Ikävä
        77
        1262
      9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

        Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
        Maailman menoa
        11
        1169
      10. Mitäköhän vuosi

        2026 tuo tullessaan?
        Ikävä
        111
        1153
      Aihe