Asumistuki/Hki

dghykg.

Muutto edessä ja pitäisi tietää paljonko saa vuokra olla maksimissaan että eivät ala soskussa valittamaan liian kalliista asunnosta/ettei tule lisäkuluja. Tällä hetkellä määräaikaisesti töissä. Kyseessä siis sinkkuihminen. Mitäs ne sanoo jos vuokraa kaksion jos ei saa yksiötä?

8

3059

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parka

      Tuosta linkistä voit laskurilla laskea miten saisit asumistukea.
      http://asiakas.kela.fi/aylaskenta_app/AYLaskentaApplication

      Tässä on linkki pdf -tiedostoon toimeentulotuen laskentaperusteista:
      http://www.stm.fi/Resource.phx/publishing/store/2007/04/md1176293474181/passthru.pdf

      Sivulla 65 kohta 6.5.2
      on "Asumismenojen huomioon ottaminen toimeentulotukea myönnettäessä"
      Se varmaan kiinostaa sinua nyt eniten ja antaa vastauksen kysymykseesi.

      Iso pumaska, mutta sivulla 9 - 11 on sisällysluettelo.

      Perusosat on sisällä tekstissä v. 2006 tasolla. tekstissä eri kappaleissa viitataan 1.1.2007 muuttuneisiin perusteisiin. ja s. 48 on taulukko voimassaoleviin tukimääriin.

      Mikäli sinulla ei ole tiedoston lukemiseen tarvittavaa Acrobat Reader lukuohjelmaa, sen saat ladattua täältä:
      http://www.adobe.com/fi/products/acrobat/readstep2.html

      • se sama

        Mutta haluan vain tietää sen tarkan euromäärän minkä ne huomioi yksinasuvalle. Markka-aikaan ne huomioi max 2300mk/kk. Joku varmasti tietää.


      • yritys ainakin hyvä kymmenen
        se sama kirjoitti:

        Mutta haluan vain tietää sen tarkan euromäärän minkä ne huomioi yksinasuvalle. Markka-aikaan ne huomioi max 2300mk/kk. Joku varmasti tietää.

        "Muu kuin perusosaan sisältyvä osa asumismenoista eli 93 prosenttia henkilön tai perheen asumistukilain 6 §:ssä tarkoitetusta asumismenoista otetaan huomioon toimeentulotuen lisäosassa."

        Tämä siis vanhassa laissa. Tuo seitsemän prosentin omavastuu (joka sisällytettiin perusnormiin) poistui myöhemmin ja näin on tulkittavissa että koko omavastuu (asumistuen jälkeen maksettava) on toimeentulotuessa huomioon otettava summa.

        Kuitenkin:
        Pääsääntö on, että asumismenojen perusosaan sisältyvä osuus sekä lisäosassa huomioon otettava osuus lasketaan henkilön tai perheen todellisista asumismenoista kohtuullisuusharkintaa noudattaen.

        "Kunnilla on oikeus harkita asumismenojen tarpeellista suuruutta. Useissa kunnissa on kunnan sisäisin ohjein määritelty eri kokoisten kotitalouksien kohtuullisten asumismenojen suuruus.

        Ministeriö korostaa, että toimeentulotuessa tämä kohtuullisuusharkinta on perinteisesti tuen luonteesta johtuen väljempi kuin asumismenojen kohtuullisuusnormit asumistuessa.

        Kunnan ohjeistusta suuremmat asumismenot on perusteltua ottaa huomioon todellisen suuruisina, jos toimeentulotuen hakijalla ei ole tosiasiassa mahdollisuutta saada paikkakunnalta asuntoa, jonka menot olisivat sen suuruiset kuin kunnassa on arvioitu kohtuulliseksi.

        Uudelle toimeentulotukiasiakkaalle on myös annettava riittävä aika hakeutua edullisempaan asuntoon, ennen kuin asumismeno voidaan ottaa tukea myönnettäessä kohtuullistettuna huomioon.

        Asumismenojen tarpeellista suuruutta harkittaessa otetaan huomioon asunnon koko ja laatu
        suhteessa perheen kokoon ja tarpeisiin


      • luovutan
        se sama kirjoitti:

        Mutta haluan vain tietää sen tarkan euromäärän minkä ne huomioi yksinasuvalle. Markka-aikaan ne huomioi max 2300mk/kk. Joku varmasti tietää.

        Sekoitatkohan nyt opiskelijan opintorahaan liitetyn asumislisän ja yleisen vuokratuen ??

        Googlella en saa hakemasta haettuanikaan tarkkoja summia, vaan edelleenkin:
        "Kohtuulliset asumismenot otetaan huomioon todellisen suuruisena henkilön tai perheen omassa käytössä olevasta asunnosta

        Näin lukee kuntien/Kaupunkien toimeentuloturva oppaassa.
        Eli "kohtuullinen" määritellään juuri tuossa edellä linkittämässäni laissa.
        On hassua jos joku voi repiä jonkun eurosumman. kun se riippuu mm. asunnosta ja sijaintikunnasta.

        mutta mm. itse saan toimeentulotukeen kaikki omavastuu osuuden. muistan että se oli joskus alempi kun todellinen, mutta harkinnanvaraisesti saan myös sen "kohtuullisen" ja "todellisen" erotuksen.
        Asumistuessahan minun "kohtuulliset" asumiskustannukset ovat (kun meitä on minä ja poika) kahdesta 57 neliötä, vaikka asumme 76 neliön kolmiossa. silti saamme tuon asumistuen yli menevän huomioon otetuksi toimeentulotuessa.
        Se katsotaan minusta asiakaskohtaisesti.

        Luulisin että nätisti puhumalla saat kaikki omavastuun vuokran määrästä tuohon toimeentulotukeen.

        Mun eväät auttamiseen loppui tähän, mutta jos saat lisäinfoa jostain, niin kerro toki minullekin, että onko noihin määrätty jotkut tietyt klimppisummat.
        Kelan asumistukeen ne on määrätty, mutta että toimeentulotukeenkin ?


      • Sosiaalituetkin pitää
        se sama kirjoitti:

        Mutta haluan vain tietää sen tarkan euromäärän minkä ne huomioi yksinasuvalle. Markka-aikaan ne huomioi max 2300mk/kk. Joku varmasti tietää.

        muiden selvittää hänelle. Ei mitään oma-aloitteisuutta. Itse ei halua nähdä vaivaa minkään oman asiansa eteen, rahat pitää maksaa suoraan sossusta pienimmällä vaivalla ja muiden laskea valmiiksi summat, joilla hän maksimoi yhteiskunnan (=meidän veronmaksajien) antaman tuen.


    • Tractor

      yhdelle henkilölle 520 euroa, jonka maksimissaan hyväksyvät kohtuullisena asumismenona. On olemassa ohjeet joita paikallisesti voidaan siis soveltaa. Mikäli vuokra on yli sen se jää omalle vastuullesi eli siis kun on tulosi ja asumistukesi ym. niin jokatapauksessa laskelmaan hyväksytään asumismenoksi 520 e ja vain poikkeustapauksessa enemmän esim. lapsen tapaaminen tms. syy että asunto voi olla kalliimpi. Kukaan ei usko, että et saa yksiötä Helsingistä, jos ei ole paikalla väliä. Tokikaan kunto ja sijainti siis ei tuolla ole välttämättä paras, mutta kun tutkii asuntohelppi.fi (Helsingin asunnot) oikotie ja etuovi niin tilanne muuttuu päivittäin. Jotain löytyy. Kaksioon taas saa asumistukea liian suurten neliöiden takia suhteessa vähemmän. Pieni kaksio siis voi olla ihan OK. Tärkeämpää on se summa eli 520. Välittäjät tämä tietävät hyvin ja siksi se onkin minimipyyntö. Muistaa täytyy myös se yleinen 2 kuukauden vuokratakuu ja se, että tekevät usein 12 kk määräaikaissopimuksen ja jatkavat jos ei ole ongelmia. Luottotiedot tarkistetaan usein jos välittäjä. t tractor

    • Asko A.

      Usein paikalliset sosiaalitoimet julkaisevat webbisivuillaan maksimi vuokria joita toimeentulotuella tuetaan täysimääräisena. Google käyttöön. Tosin kaikki sosiaalitoimet paikkakunnilla eivät julkaise maksimivuokriaan mitä tuetaan toimeentulotuella.

      Itse asun Vantaalla ja neliöitä kaksiossa 46 ja vuokra 375 e/kk. Tämä vuokra asumistuen jälkeen on mennyt toimeentulotuen piiriin.

      Ennen oli sellainen käytäntö, että jos neliöitä oli paljon mutta vuokra alhainen, niin neliöiden perusteella tuli maksaa itse osan vuokrasta. JOs taas oli pieni asunto ja kallis vuokra, tuli itse maksaa osan vuokrasta kalliin vuokran perusteella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      167
      12501
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5436
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4680
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      145
      3670
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2768
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      108
      1671
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      364
      1617
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      103
      1524
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1461
    Aihe