En usko silmiäni! :O

ihmeissään :OOOOOOOOO

Olin n. viikko sitten Karhulassa isovanhempieni luona.
Kun olimme tulossa pois hautausmaalta, menimme koirapuiston ohi.

Puistossa oli 3 naista ja kaikilla 3 oli koirat, Novascotiannoutaja ja 2 Norjanhirvikoiraa.
Sitten näimme, että yhdeltä polulta tuli mies Dobermannin kanssa.
Mies oli joku 40-50v ja vähän kännissä.
Koira oli innoissaan puistossa olevista koirista ja meni katsomaan aidan luo, haukkuen.
Mies yhtäkkiä riuhtaisi hihnaa ja huusi: "Jumalauta, älä vedä!"
Koira tuli äkkiä polulle, miehestä se pysyi kaukana.
Mutta sitten mies huusi: "Tule TÄNNE!"
Dobermanni uskoi heti ja tuli vinkuen omistajansa luo, mies löi sitä ketjulla.

Sitten vielä kaksikko meni koirapuistoon.
Oven edessä mies sanoi vihaisesti koiralleen: "istu."
Koira uskoi, mies otti hihnan pois ja avasi oven.
Dobermanni juoksi suoraa päätä yhden koiran kimppuun. Ei koira tehnyt mitään sille mutta kaatoi voimakkaasti ja alkoi haukkumaan.
Mies ei ensin tehnyt mitään, mutta sitten huusi koiralle: "Tänne näin!!", mutta koira ei tullut, siispä omistaja meni koiran luo potkaisi sitä ja päälle löi ketjulla!
Dobermanni ensin alistui, mutta melkein heti lähti karkuun.

Kaikki naiset ottivat äkkiä koiransa kiinni ja lähtivät pois.


Miten joku voi olla koiralleen niin ilkeä?!?
Vaikka koira kaataisi toisen, se voi olla leikkiäkin, mutta alkaa vielä potkimaan ja lyömään ketjulla!

7

1820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • petra77

      tuollaista näkee paljon..ei ehkä ihan noin rajuna versiona mutta juuri tuota,että koiraa ei esim.vaivauduta opettamaan kävelemään kauniisti remmissä sitten rähjätään,revitään,karjutaan ja nyitään hihnasta ja kävellään vielä kuin jotkut maailmanomistajat,pah..
      Muistan vieläkin lapsena katselin ikkunasta,kun meidän pihapiirissä asui mies,jolla oli sekarotuinen koira jota piti aina irti.Karjui sille aina kurkku suorana ja vihdoin kun koira luimistellen saapui omistajansa luokse niin sivalsi oikein kunnolla remmillä ja laittoi kiinni.Sitten lähtivät.Vieläkin muistan vaikka yli 15v.aikaa ja sen koiran uikutuksen ja surumielisen olemuksen.Nyt tekisin ilmoituksen eläinsuojeluun,jos näkisin.
      Kännissä varmasti ihmisten aggressiot vielä nousevat mutta tuskinpa k.o koiran kohtelu varmaan muutenkaan mitään luxusta on.Säälittävää:(

    • lalalalala

      ELÄINSUOJELUUN JA HETI

      • petra77

        mieltä,jos näet vielä toistekin saman ukon kohtelevan noin koiraa^^
        Tosin suomalaisilla tuntuu olevan vähän sellainen meininki,että"meidän asiat ja muiden asiat"..ei uskalleta eikä haluta puuttua,vaikka nähdään vääryyttä ettei vaan itselleen aiheudu mitään ongelmia;(


    • mä...

      No ilmottakaa nyt jumalauta joku johonki eläinsuojeluun. perkele jos tuollasta näkee ni ei pidä vaan seisoo vieressä tai lähtee pois. Helvetti, munat pois tuollaselta mieheltä. Vähän saa ihmiset järkeä käyttää.

      • äly hoi

        Juuri näin.


    • !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      mitkä hommaavat egonjatkeen ja esittelevät sitten hönössä itseään ja jatkettaan.

    • Papula

      Kauheaa tuollainen :( Juuri kuten monet on jo sanoneet, että tuostahan pitää ilmoittaa poliisille tai jollekkin. Tuo ei itse asiassa ole edes paha verrattuna tähän, ei liity mutta haluan kertoa:

      Meidän lähellä asuu mielettömän ihanan näköinen saksanpaimenkoira-uros. Sellainen musta, jossa ruskeat täplät silmien yllä. Se on vielä nuori, ei vielä ihan aikuisen sakemannin kokoinen.

      Sakemannin omistaja on sellainen pitkälettinen äijä. Kerran näin, kuinka mies käveli ja sakemanni kulki vierellä aivan sikahyvin. Katselin ja ajattelin, että siinäpä vasta hienosti koulutettu koira.

      Mieli muuttui todella nopeasti. Sakemanni pysähtyi, enkä muuta tiedä, murisiko se (jos vastaan tuli joku muu koira) vai mitä, mutta omistaja otti koiraa kurkusta kiinni ja paiskasi sen asvalttiin kiroten ja huutaen. sitten selälleen asvalttiin, mahalleen, selälleen..monta kertaa. Matka jatkui.

      Naapurini taas oli ihmetellyt, että kuka ulkona huutaa ja kiroilee. Hän oli mennyt katsomaan ikkunasta, ja sama mies roikotti hihnan päässä koiraansa ilmassa. Koiralla oli kuristuspanta.

      Mietimme yhdessä kavereiden ja äitini kanssa, että mikä sitä miestä oikein vaivaa. kuristaa koiraansa, ja kun se paiskoo sen kuonoa asvalttiin, siinähän luut murtuvat..

      Koiraparka.. Siitä on jo ilmoitetty eläinsuojeluyhdistykselle, mutta kaverini näki sen miehen taas hakkaamassa koiraansa.

      Sakemanni ja dobermanni. Molemmat herättää ikäviä ajatuksia joidenkin mielessä. Ei ihme, jos niistä tulee vihaisia, jos ne koulutetaan noin! Paiskomalla, potkimalla ja ties miten. Monesti niitä ei ole koulutettu laisinkaan, niitä vihaisia koiria. Mutta uskon, että myös tuollainen hakkaaminen tekee koirasta agressiivisen, kun se olettaa, että kaikki tahtovat sille pahaa ja sen pitää puolustautua..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6049
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2120
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1952
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1133
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      997
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe