Tunnetaanko Suomessa sellaista ammattia kuin IT-freelancer ?.
Kun katsoo noiden esim. Nokian ja alihankkijoiden suhdetta tuotekehityksessä niin pistääpä ihmettelemään.
Nokia ym. maksavat alihankkijalle esim. 60 €/h. Kuitenkin esim. 5 vuotta vuotta Nokialle työskennellyt alihankinta-inssi voisi helposti alkaa tekemään samoja hommia omaan laskuun esim. 40 €/h. Kaikki voittaisivat...tai melkein kaikki; se alihankintapäällikkö / projektipäällikkö tmv. laskee 1 1 ja tuloksena on: sehän piru alkaa ansaitsemaan enemmän kuin minä !.
Näin idea tyrmätään ja kaikki jatkavat surkeilla palkoillaan. Myös sillä asikkaan yht. hlö palkka nousisi tai kaveri lähtisi yksinkertaisesti kävelemään niihin konsultin hommiin.
On helpompi ilmeisesti ruokkia omistaja-toimitusjohtajaa ym. omistaja-päälliköitä; pääasia, että me muut ollaan tasaisen köyhiä ja kukaan ei erotu porukasta.
Sitten kuitenkin itketään huonoja palkkoja. Syyllinen on peilissä.
Suomalainen kateus
9
2394
Vastaukset
- koeta onneasi
Voit itse soittaa Nokialle ja tarjota palveluksiasi mihin tahansa hintaan itsenaisena yrittajana. Jos ei kelpaa haluamaasi hintaan niin syyllinen tosiaan on peilissa.
Kommentistasi tulee mieleen nk kontraktorit jotka joissain Euroopan maissa todella tienaavat rahaa itsenaisina palveluntarjoajina, mutta hekin yleensa tyoskentelevat jonkin agentuurin kautta. Nyrkkisaanto on etta he tienaavat n 2 kertaa sen mita tienaisivat vakituisina tyontekijoina, mutta heilla on lyhyita sopimuksia eika muita etuja kuin palkka. He ovat kaikkein patevinta asiantuntinja-tyovoimaa Euroopassa, joten he ansaitsevat tuon palkan.
Ideana kai on etta silloin voit pyytaa enemman rahaa koska olet firma eika sinua suojele lainsaadannot (kuten irtisanomisaika ja irtisanomiskorvaukset ja terveydenhuolto) jotka suojelevat tyontekijoita yleensa sosialistisissa yhteiskunnissa.
Vakituiset tyontekijat kaikissa isoissa firmoissa ovat onnettomia tumpeloita, ja jos olet oikeasti pateva kannattaa pyrkia tienaamaan enemman itsenaisena konsulttina, mutta se ei tietenkaan ole helppoa, muutenhan oma nykyinen esimiehesikin tekisi sita :)- fhsshsf
Juu, siinä on pari pointtia:
Ehdotus ei ota em. syistä tulta, koska he laskevat, että sinustahan tulee rikas !.
Toiseksi, tuollaiset "häiriköt" saavat usein kenkää yrityksestä; ovat yrittäneet pienentää omistajien tilipussia. Molempien yritysten management:ien kesken on kaikenlaisia keinoja poistaa tuollainen "häiriköinti". - Työnantaja
Ongelma tuossa on lähinnä se, että yrittäjä ei voi lain mukaan tehdä töitä vain yhdelle asiakkaalle, vaan hänen tulee työskennellä useammalle eri toimeksiantajalle ja tarjota palveluitaan julkisesti. Erityisesti siinä tapauksessa rikoksen tunnusmerkit täyttyvät, jos palkkatyössä ollut työntekijä siirtyy yrittäjäksi, mutta jatkaa täysipäiväisesti töiden tekemistä entiselle työnantajalleen. Se on verojen ja työnantajavelvoitteiden kiertämistä.
Toinen ongelma on se, että toimeksiantajalla ei ole oikeutta valvoa alihankkijan työn suorittamista, vaan tämä oikeus on olemassa ainoastaan työsuhteessa. Yrittäjältä tilataan aina vain lopputulos, ja lain mukaan yrittäjän pitää käyttää pääsääntöisesti omia laitteitaan omissa tiloissaan, jotta homma menisi lain mukaan. Jos sopimukseen kirjataan ehto että toimeksiantaja saa valvoa työn suorittamista, määrätä työajat, työtilan, jne. niin silloin on kyse työsuhteesta, eikä sellaista työtä saa tehdä yrittäjänä.
Eli itse ainakin mieluummin otan työntekijöitä, koska heihin saa paremman kontrollin kuin alihankkijoihin. Alihankkijan pitäisi ihan oikeasti osata hommansa ja minun pitäisi luottaa hänellä täysillä, jotta uskaltaisin ulkoistaa osan toiminnoistaan kokonaan hänen vastuulleen. Ja sellaisia asialleen täysillä omistautuneita työntekijöitä ei kovinkaan runsaasti ole olemassa. - Työntekijä...
Työnantaja kirjoitti:
Ongelma tuossa on lähinnä se, että yrittäjä ei voi lain mukaan tehdä töitä vain yhdelle asiakkaalle, vaan hänen tulee työskennellä useammalle eri toimeksiantajalle ja tarjota palveluitaan julkisesti. Erityisesti siinä tapauksessa rikoksen tunnusmerkit täyttyvät, jos palkkatyössä ollut työntekijä siirtyy yrittäjäksi, mutta jatkaa täysipäiväisesti töiden tekemistä entiselle työnantajalleen. Se on verojen ja työnantajavelvoitteiden kiertämistä.
Toinen ongelma on se, että toimeksiantajalla ei ole oikeutta valvoa alihankkijan työn suorittamista, vaan tämä oikeus on olemassa ainoastaan työsuhteessa. Yrittäjältä tilataan aina vain lopputulos, ja lain mukaan yrittäjän pitää käyttää pääsääntöisesti omia laitteitaan omissa tiloissaan, jotta homma menisi lain mukaan. Jos sopimukseen kirjataan ehto että toimeksiantaja saa valvoa työn suorittamista, määrätä työajat, työtilan, jne. niin silloin on kyse työsuhteesta, eikä sellaista työtä saa tehdä yrittäjänä.
Eli itse ainakin mieluummin otan työntekijöitä, koska heihin saa paremman kontrollin kuin alihankkijoihin. Alihankkijan pitäisi ihan oikeasti osata hommansa ja minun pitäisi luottaa hänellä täysillä, jotta uskaltaisin ulkoistaa osan toiminnoistaan kokonaan hänen vastuulleen. Ja sellaisia asialleen täysillä omistautuneita työntekijöitä ei kovinkaan runsaasti ole olemassa."Ja sellaisia asialleen täysillä omistautuneita työntekijöitä ei kovinkaan runsaasti ole olemassa."
Ei ole ei, kun asia ei ole vastavuoroista.
Tai suurin osa varmaan on aluksi ollut hyvinkin työnantajalleen omistautuneita, mutta asia yleensä korjaantuu parissa vuodessa valmistumisesta.
Jossakin vaiheessa tajuaa sen tosiseikan, että on vain se koodari josta yritetään ottaa kaikki irti hyvänä aikana, mutta työnantaja on välittömästi valmis irtisanomaan, jos pörssikäppyrät sitä vaativat.
Ikävä kyllä sitä oppii pelaamaan samoilla säännöillä kuin työnantaja. Oppii kilpailuttamaan palkkaansa, optimoimaan työntekoaan suhteessa palkkaan, jne. - pää täynnä?
"He ovat kaikkein patevinta asiantuntinja-tyovoimaa Euroopassa, joten he ansaitsevat tuon palkan."
Niille maksetaan liikkuvuudesta ja epävarmuudesta. Nämä sai ensimmäisenä kenkää suhdanteen jäähtyessä viimeksi. Ja kontraktien väliin tulee pätkiä sekä pitää muuttaa.
"eika sinua suojele lainsaadannot (kuten irtisanomisaika ja irtisanomiskorvaukset ja terveydenhuolto) jotka suojelevat tyontekijoita yleensa sosialistisissa yhteiskunnissa. "
Voi sinua höperöä.
Kontrakti muistuttaa määräaikaista työsuhdetta. Joskus työt loppuvat ennen kontraktia, jolloin tilaaja kertoo, ettei työpaikalle tarvitse tulla ja maksaa sopimuksen loppuun saakka.
Työlainsäädännön sijasta "suojelee" siis sopimuslainsäädäntö. Suojelee sen verran, mitä viitsii riidellä, mutta yleensä ei tarvise riidellä.
Irtisanomisaikaa siis ei ole, koska kyseessä on määräaikainen sopimus. Irtisanomiskorvausta, lomakorvausta tai bonuksia ei ole, mikä on huomioitava lisäämällä hintaa.
Terveydenhuolto tulee sairausvakuutuksen kautta, joka on pakko maksaa itse. Suomalaisiin maksuihin verrattuina maksu voi olla suolainen. Esimerkiksi Saksassa freelancerille noin 300 euroa kuussa. Suomessahan tuo on prosenttiperustainen eli joustaa alas päin, jos hommia ei ole. Monissa muissa maissa on pakko ilmoittautua työttömäksi, jos rahat ei riitä pakollisiin maksuihin.
UKoossa ainakin viime nousukaudella joku oli jättänyt nuo maksut maksamatta, eikä niitä alettu periä ennen kuin hän yritti käyttää palveluja. Sitten tämän koodarin mielestä oli niin helvetin väärin, kun luukulla todettiin, että maksa ensin 10 vuoden rästimaksusi ennen kuin saat täältä mitään. Tyypillinen itsekeskeinen hölmö.
- jaakkkoo
Isoille firmoille tehtävät freelancer-hommat kaatuu monesti tietoturva-asioihin. Moni firma vaatii alihankkijoilta selvitystä tietoturvan tasosta ja esim vuosittain tasot katselmoidaan uudestaan. Ei mikään firma lähde tekemään tällaisia auditointeja yksittäisten ihmisten kotikonttoreihin.
Toinen juttu on myös kilpailuttaminen. On huomattavasti helpompaa pyytää tarjous muutamalta isommalta alihankkijalta, kuin kysellä kymmeniltä freelancereilta, joista suurimmasta osasta ei ole edes aiempaa kokemusta.
Eli käytännössä takana pitäisi olla useamman ukon firma, jolla on kiinteä konttori. Kyllähän näitä on Suomeen perusteltu. Valitettavan usein näissä porukoissa on pari rahanahnetta kus*päätä, jotka lähtevät hakemaan pikavoittoja hinnalla millä hyvänsä ja sen jälkeen ei ole enää kellään kivaa. Kandee siis miettiä tarkkaan, kenen kelkkaan hyppää ja kenen kanssa laittaa puulaakia pystyyn. - freelanceri
Ei onnistu Nokian kanssa periaatteessa ainakaan yksityisenä ammatinharjoittajana. Alihankintasopimuksissa on sen verran kovat sanktiot mahdollisista viivästymisistä yms. ettei yksityishenkilö pysty vastaamaan niistä mitenkään. Siksi sopimustakaan ei haluta tehdä. En tiedä onko politiikka muuttunut mutta tämä se oli ainakin joskus muutama vuosi sitten kun asian selvitin.
- herra 47
Nokia ei tee softan suunnittelua varten soppareita kuin ainoastaan suurimpien toimijoiden kanssa, kuten esim. TE. Tosin jotkut näistä alihankkijoista ovat ostaneet työvoiman alihankintana kolmannesta pikkupuljusta ja sitä kautta töissä Nokian tiloissa. Tuossa on tuolloin jo kaksi porrasta välissä vetämässä omiaan.
Yhden henkilön on aivan turha edes uneksia pääsevänsä kiinni isojen talojen projekteihin. - tumpuloiden keskusliitto
herra 47 kirjoitti:
Nokia ei tee softan suunnittelua varten soppareita kuin ainoastaan suurimpien toimijoiden kanssa, kuten esim. TE. Tosin jotkut näistä alihankkijoista ovat ostaneet työvoiman alihankintana kolmannesta pikkupuljusta ja sitä kautta töissä Nokian tiloissa. Tuossa on tuolloin jo kaksi porrasta välissä vetämässä omiaan.
Yhden henkilön on aivan turha edes uneksia pääsevänsä kiinni isojen talojen projekteihin.Ratkaisu on muutto lansi-eurooppaan saarivaltioon ja hankkia parempia asiakkaita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1067492
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1045274Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253471Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352544Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3531515Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?571330