mulla on nänninpäät niin perkuleen kipiät. aina kun imetys alkaa ja vauva ottaa ekat imut niin oikeen tekee mieli huutaa!! sattuu!! ekojen imujen jälkeen ei enää niin paljon koske, mutta inhottavalta tuntuu kuitenki. nänneissä ei ole haavaumia ja ovat muutenkin ihan ehjät. oon rasvaillu aina imetyksen jälkeen pepantteenillä, mut ei tunnu auttavan. vasen kipeempi ku oikee.
nännit kipeenä:(
7
511
Vastaukset
- MariaO
Vajaa kolme viikkoa olen nyt imettänyt ja samaa vaivaa. Rintakumi helpottaa huomattavasti kipua ja jos sen kanssa on säätöä, voi sen poistaa jonkin ajan päästä imettämisen aloittamisesta, koska tosiaan ne ekat imut on sitä tuskaa, kuin pikkukiviä kulkisi nännin läpi vauvan suuhun :) Muutaman päivän kun kumin kanssa imettää niin on jo paljon tuskattomampaa ilmankin.
- muutaman
päivän ajan käyttää rintakumia. Myydään ihan tavallisissa kaupoissa muutamalla eurolla tuttipullojen yms. kanssa samassa hyllyssä. Mulla kanssa sattui muutaman viikon tosi paljon imetys, jolloin välillä käytin apuna rintakumia. Nykyään ei satu yhtään. Lähinnä tuntuu kivalta, kun saa sen maidon pois rinnasta. Ja kannattaa vielä jatkaa varuiksi rasvaamista, vaikka rinnanpäät eivät rikki olisikaan.
- ***
toi on ihan kamalaa siinä imetyksen alkutaipaleella..
Mulla kesti esikoisesta jotain 2-3 viikkoa, et pysty imettämään niin, ettei tuskanhiki noussu samantien nahkalle kun sattui niin hemmetisti.
Kuopuksen kohdalla helpotti jo puolentoista viikon jälkeen.
Bebanthenia vaan kovasti joka imetyksen jälkeen ja ilmakylpyjä..
Mulla muuten oli myös vasen kipeämpi ja luulen, et johtui siitä, et imuote oli huono. En saanu lasta niin hyvin aseteltua juuri sille rinnalle, niin ilm. siitä johtui ja sit ei sen kivun takia tehny hirveästi mieli edes alkaa kikkailemaan sen asian kanssa.
Kannattaa myös kokeilla imetystä erilaisissa asennoissa, niin se vauvan imu voi kohdistua vähän eri kohtaan ja ehkä vähän helpottaa kipua.
Tsemppiä!!
P.S toi oli muuten yks niitä asioita, joita ois ollu kiva tietää etukäteen, et ois oannu jotenkin edes varautua... - 4:n äiti
Käytätkö kertakäyttöisiä liivinsuojia? Olen kuullut, että ne ärsyttävät joillakin ihoa niin että nännit ovat jatkuvasti kipeät. Kannattaa kokeilla pestäviä. Marketeista saa Ainu-merkkisiä, jotka ovat aika pieniä. Nettikaupoista saa isompia, ja osassa on kosteussulku, eli ei päästä maitoa lävitseen vaatteille. Joissakin on kuivaliinapinta, eli sellainen kangas, joka tuntuu märkänäkin kuivalta.
- konsti:
Joka toimii!!! Eli Valele / liottele lämpimällä vedellä rinnan päätä ennen imetystä ihan reilun aikaa ja siitä heti vielä märkä nänni suuhun. Huomaat heti eron! EI SATU!!!!! Itselläni vasta kolmannen kanssa huomasin tämän konstin. Ja ehdottomasti paras konsti, mitä minä olen kokeillut. Jos käytät rintakumeja, väliin täytyy laittaa jotain kitkaa estävää, esim vettä tai vaseliinia tai bepanthenia tjms...
- mutta normaalia
ainakin parina eka kuukautena ennenkuin nännit tottuu imemiseen.
Mulla toi vaihe kesti vajaan 2kk ja sen jälkeen jo pysty imettämisestä nauttimaan "täysin rinnoin" - poikien äiti
imetyksen ei kuulu sattua kuin alkaikoina kun rinnat eivät ole vielä tottuneet. korjaa vauvan otetta aina kun imeminen sattuu.
koita saada vauvan suuhun syvälle mahdollisimman paljon nännipihaa. vauvan suun pitäisi haukata rintaa kuin hampurilaista. suu isona auki.
alahuuli rullalla ulospäin.
kun vauva ottaa kiinni rinnasta niin nännin pitäisi olla nenän kohdalla. vauva siis kallistaa päätään taakseppäin rintaan tarttuessaan.
imettäessä vauvan pitäisi olla ihan äidissä kiinni.
http://www.imetystukilista.net/faq/hampuri.php
http://www.imetystukilista.net/faq/imuote.php
http://www.imetystukilista.net/faq/imemisasento.php
http://www.imetystukilista.net/faq/newman_rinnalleauttaminen.php
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2704388Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653557Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591875Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251765Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991466Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341001Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18919en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va119875Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235870