Eli Lohjanjärven rannalla pahasti kaislottunutta mutapohjaista rantaa. Ruopattava ala n.400-500m2.
Jos joku osais heittää hintoja, hiekkaa on omasta takaa.
Jos joku osais heittää hintoja, hiekkaa on omasta takaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
lupaa eli turha huoli. Tuntihinnat 50 ylöspäin.
Miksi ei saa lupaa?
kalat ei näe uida.
Ruoppauksen mahdollinen luvanvaraisuus ja luvan saaminen on aina tapauskohtaista, riippuu vesistöstä, läjityspaikasta jne.
Ota etukäteen yhteyttä ainakin vesialueen omistajaan (tod.näk. yhteisen vesialueen osakaskunta), rantanaapureihisi ja alueelliseen ympäristökeskukseen. Sen jälkeen paletti alkaa olla kasassa, eikä kukaan voi jälkikäteen urputtaa asiasta, kun olet asianmukaisesti homman hoitanut.
Lisätietoa:
http://www.ymparisto.fi/default.asp?contentid=1653&lan=fi
tuskin kuitenkaan saat lupaa, joten ruoppaa pois vaan. Mutta katso ettei rannan karttalinja muutu ja ettei mutavelli hermostuta naapureita. Ruoppaa vasta lomakauden jälkeen niin tuskin tulee porua.
Jos ne varjostavat auringonottoasi, niin siitä vaan. Ei naapurille tarvitse edes ilmoittaa, saati kysellä lupia. Parkkeeraa autosikin poikittain kylätielle.
Tai sitten ei. On se kumma, kun näitä "älä hae lupia, tee vaan" neuvojia löytyy joka väliin. Luulenpa, että kiinteistön omistajaa (tässä tapauksessa siis vesialueen) kiinnostaa syystäkin, jos aiotaan hänen alueellaan ruopata.
Toisekseen tässä maassa saa kyllä asialliselle asialle luvan, mikäli ei perusteltua laillista estettä ole. Ja jos ei saa, niin sitten eletään sen asian kanssa - en minäkään aina lapsena saanut tikkukaramellia kun halusin.
Ei ruoppaa vaan, äläkä kysele. Niin minäkin tein ja hyvin on menny naapurien kans.