Elikkä kone (Electrolux) pesee huonosti, pesutabletti ei liukene kunnolla ja rasva likaa konetta. Vasta huomasin, että kone on pesun jälkeen kylmä.
Minkälainen systeemi koneessa on kylmän veden lämmitykselle? Voisi ehkä itsekin korjata jos saa sopivat varaosat?
Astianpesukoneen vesi ei kuumene?
6
1152
Vastaukset
- mielenhuolto.fi
tiskikoneet huuhtelevat kylmällä vedellä...ja jos lämmitys ei toimi ei ohjelma mene loppuun asti...Onko kone aikaisemmin liuottanut tabletit??Me emme käytä emmekä suosittele tabletteja...Yksi syy miksei tabletit liukene on että suihkuvarret ei pyöri kunnolla!Laitteen lämmityksen voit havaita itse ottamalla luukun varovasti auki kesken pesun kun ohjelma on edennyt lämmitysvaiheessa jonkin aikaa!ja seuraavalla kerralla muistathan ilmoittaa koneesi mallinumeron!
- hdfgh
kyl luxin vehkeet menee ohjelman loppuun vaik lämmitys pois jäisikin.todennäköisesti vanha tuttu kortin juotos auki.
- tiskari
kyllähän se ennen aina tiskauksen jälkeen on ollut kuuma niin että höyry nousee, kun luukun avaa heti pesun jälkeen. Ja tabletit on aina pelanneet hyvin.
Se kortti on ilmeisesti etupaneelin takana? - se kortti
tiskari kirjoitti:
kyllähän se ennen aina tiskauksen jälkeen on ollut kuuma niin että höyry nousee, kun luukun avaa heti pesun jälkeen. Ja tabletit on aina pelanneet hyvin.
Se kortti on ilmeisesti etupaneelin takana?etupaneelin alta löytyy uudemmissa malleissa.jos ei tina kolvi ole tuttu kapistus kannattaa suosiolla unohtaa.joutuupi muutenkii vähän purkamaan
- tiskari
se kortti kirjoitti:
etupaneelin alta löytyy uudemmissa malleissa.jos ei tina kolvi ole tuttu kapistus kannattaa suosiolla unohtaa.joutuupi muutenkii vähän purkamaan
Aukaisin paneelin ja kaivoin kortin esille. Ja yksi juotoshan siellä oli pettänyt sen ison mustan mötikän (mikä lie) kohdalta. Kolvilla juotos uusiksi ja taas kone kuumenee!
Tuhannet kiitokset asiantuntijalle, et taida olla Pärnäsen korjaamolta! - Electro Helios DI 9562
tiskari kirjoitti:
Aukaisin paneelin ja kaivoin kortin esille. Ja yksi juotoshan siellä oli pettänyt sen ison mustan mötikän (mikä lie) kohdalta. Kolvilla juotos uusiksi ja taas kone kuumenee!
Tuhannet kiitokset asiantuntijalle, et taida olla Pärnäsen korjaamolta!Moikka,
Mulla on sama vika, vesi ei lämpiä. kerrotko tarkemmin korjaus ja purku ohjeet.
Kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33656SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933579Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283310Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713281Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202166Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251748- 281469
- 321451
- 861345
- 151303