kaapelitv vastaanotossa esiintyy ongelma, jossa ääneen tulee aika tiuhaan tahtiin piikkejä. Häiriö liittyy boxin (force) kautta vastaanotettuun lähetykseen eikä televisioon, koska analogisessa lähetyksessä ongelmaa ei esiinny. Epäilen , että ongelma liittyy tilaamaani laajakaista (kaapelin kautta Thompson modeemi) yhteyteen (Elisalta) , joka asennettiin viime manantaina. Mielestäni sitä edeltävinä 3 päivänä ongelmaa ei esintynyt. Muutin
taloon vasta viime perjantaina , joten pidempiaikaista kokemusta ei ole. Onkohan tämänkaltaista ongelmaa esiintynyt kenelläkään muulla ja mikä lääkkeeksi ? Kyseessä on Keski-Suomen Jyväskylän kaapelitv.
taloon vasta viime perjantaina , joten pidempiaikaista kokemusta ei ole. Onkohan tämänkaltaista ongelmaa esiintynyt kenelläkään muulla ja mikä lääkkeeksi ? Kyseessä on Keski-Suomen Jyväskylän kaapelitv.
Vastaukset 4
Vanhimmat
millainen jaotin jakaa antennirasiassa johdon digiboksille ja kaapelimodeemille?
mulla oli kaapelimodeemin mukana tullut jaotin sellainen, jonka kautta tuli ongelmia mutta sain sitten ilmaiseksi operaattorilta paremman jonka kanssa homma toimi.
syy ei ehkä siinä, koska nyt kun mulla on modeemi ja
tv-boxi eri huoneissa , ongelma esiintyy silti.
kokeilepa silleen, että laitat silti sen jaottimen siihen modeemin ja seinän väliin.
kun niissä paremmissa on jonkinlainen suodin, jonka pitäisi häiriöitä estää.
Hanki ihan suosiolla ADSL. Et ole ensimmäinen, joka näitä ongelmia on havainnut. Digi-TV ja kaapelimodeemi eivät oikein tunnu aina pelaavan yhteen.