Itse olen kynttiläihminen, syksyisin ja talvisin pussi tolkulla polttelen kynttilöitä ja välillä mieheni ja lasteni kanssa istuskelemme juttelemassa kynttilänvalossa. Iloa pitää joskus ottaa pienistäkin asioista... ;)
Olen ajatellut syksyn iltojen iloksi ruveta tekemään itse kynttilöitä. Onko niiden tekeminen helppoa, saako niistä värillisiä ja millaiseen muottiin ne tulisi tehdä?
pimenevät illat
4
309
Vastaukset
- huomannu et
aamulla vasta viiden jälkeen alkaa näkeen, on aikas pimeetä. Toissa aamuna kompastuin yhteen esteeseen, ku olin menos pistää kaffemattia latinkiin, isovarvas viäki mustana.
Täytyyki noi lamput tsekata ja laittaa kuntoon.
Meil ny mennää maata yleensä siinä ennen kymmentä, et iltahämäräst en niin tiä. Mut yöllä on pimeetä. - yks kottarainen
minullakin ympäri vuoden. En ole itse tehnyt, mutta lienee aika helppoa ja muotiksi kai kelpaa mikä tahansa kuuman kestävä, vaikka maitopurkki, ellei tee kastamalla. Tietääkseni ainakin Sinooperi myy kynttilän tekoon tarvikkeita ja ohjeita.
Ulkoroihuja olen tehnyt vanhoista kynttilänpätkistä, purkkina käyttänyt tyhjiä, pestyjä ananaspurkkeja tms. Sydämeksi tavallista puuvillalankaa, jonka olen kiertänyt nelinkerroin tai paksummaksikin purkin koosta riippuen. Kynttilänpätkät olen sulattanut vanhassa kattilassa hellalla.askartelukaupasta, saa erivärisiä steariinirakeita.
Tein itse joskus kynttilöitä, mutta huomasin niiden tulevan huomattavasti kaupan kynttilöitä kalliimmiksi ja joskus valuvan vallattomasti. Siksi luovuin puuhasta, vaikka mukavaahan se oli. Ohjeita en malta ryhtyä kiireen vuoksi nyt kertomaan, mutta kaupasta saa varmasti hyvät ohjeet tarvikkeiden mukana. Yksi huomautus kuitenkin: kannattaa muistaa laittaa riittävän paksu sydän, jos tekee suurempia kynttilöitä.
Hyviä syksyn hämyisiä iltoja ja iloa kynttilänvalosta.
- kynttilöistä
en paljon tiedä. Ei iso homma kuitenkaan ja värejä saa mielensä mukaan.
Mutta tuollainen pimenevistä illoista tykkäävä olen. Jostain oikusta eniten pienessä roudassa varisseiden lehtien päällä kuljeksiva syksyn ihminen. Ilot sieltä luonnon valokuvailusta ja videoinnista.
Se onnistuu parhaiten yöllä otsalamppu päässä. Mielelläni istuisin myös sisällä kynttilän ääressä hyvällä ruualla, ehkä viinilläkin, suloista naista kainalossa pidellen ja hyväillen. Se kumppani vain puuttuu.
Käypä kynttiläpulmissa jossain noista pienistä käsityöputiikeista. Tietävät miten tehdään ja ihan mielellään opettavatkin. Eivät ne osaamistaan salaisuutena pidä, mielissään vain jos osaaminen toisellekin kelpaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1182772SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän241761Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621744Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2721638Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --161600Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue281291Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.281174Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?971098Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411082RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041042