Meillä on ilmestynyt tohon kattilaan ihmeellinen käyntihäiriö. Vaikkapa aamulla liikkeelle lähdettäessä kun matkaa on kulunut n. 1 km moottori pätkäisee kerran vauhdissa jonka jälkeen syttyy moottorin merkkivalo. Välillä liikennevaloihin tultaessa auto sammuu kokonaan eikä meinaa lähteä enään käyntiin. kysyisin että onko vastaavanlaisia kokemuksia. Mahdollisuuksia on kuulemma monia.
Opel astra 2.0 16v käyntihäiriö??
5
5747
Vastaukset
- tuttua
tulpanjohtovikaa.
2.0L X20XEV koneessa pitää iskeä aina 1 ja 4 samanaikaan ja sitten 2 ja 3 pytyt (puolien toisiot ovat tulpanjohdot käytännössä ja virta kulkee kannen ja tulppien kärkien läpi).
Jos yksi piuha poikki, niin on vain 2 sylinterinen, jossa jarruttaa kahden sylinterin kitka eli teho reilusti alle puolet.
Mittaa Ohmimittarilla piuhat ja vertaa keskenään, rikkinäisessä on suuri jopa ääretön resistanssin.
Uudet piuhat Opelilta n. 110 euroa.
Jos ajaa vain korjaamatta palaa puola ja sitten moottorinohjausyksikkö. Lasku huima n. 1500 euroa. - asentotunnistin
startatessa vaihtaa varaohjelmalle ja käyttää nokka-akselin asentotunnistimen tietoa. siksi starttaus kestää pitempään.
- Vika hävisi
Itselläni oli X16XEL koneisessa Vectrassa vastaavat ongelmat. Vika ilmeni aina auton lämmetessä ja lämpimänä. Eli moottorin lämpötila-anturi (NTC) toimi kylmänä, mutta lämmetessään vastusarvo kasvoi muutamasta Kohm:sta kymmeniin Kohm:hin kertahyppäyksellä, jonka seurauksena koneen ohjausboxi sai tiedon että oltaisiin "Siperiassa" vaikka moottori oli lämmin. Tästä seurasi, että kone kävi liian rikkaalla eikä käynnistäminen ollut kovinkaan helppoa. Auton lämmetessä ilmeni outoja nykäisyjä myös moottorissa, jotka johtuivat siitä, että sillä hetkellä kun anturi lakkasi toimimasta ohjausboksi sääti Lamdan avulla seokset kohilleen väärällä lämpötila informaatiolla.
Vian ollessa päällä toisioilmapuhallin myös käynnistyi, vaikka moottori oli lämmin. Tämän puhaltimen tulee käynnistyä vain kylmällä moottorilla.
Alkuperäisosa n 20€ ja itse vaihdettuna 10 min työ.- huolestunut
mikä vika opel astra g malli..kun aamulla lähtee hyvin ..mutta lämpipänä startti venyy...
- Scorppion
Sen verran hellettä, anturat sekoilee jossei olee tuuletus flekti päällä kuumana.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi355255Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2875104Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä634505Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692435Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt471877Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281824Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont241782Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi801728Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161672- 1051496