Opel astra 2.0 16v käyntihäiriö??

J.u.H.a

Meillä on ilmestynyt tohon kattilaan ihmeellinen käyntihäiriö. Vaikkapa aamulla liikkeelle lähdettäessä kun matkaa on kulunut n. 1 km moottori pätkäisee kerran vauhdissa jonka jälkeen syttyy moottorin merkkivalo. Välillä liikennevaloihin tultaessa auto sammuu kokonaan eikä meinaa lähteä enään käyntiin. kysyisin että onko vastaavanlaisia kokemuksia. Mahdollisuuksia on kuulemma monia.

5

5739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuttua

      tulpanjohtovikaa.

      2.0L X20XEV koneessa pitää iskeä aina 1 ja 4 samanaikaan ja sitten 2 ja 3 pytyt (puolien toisiot ovat tulpanjohdot käytännössä ja virta kulkee kannen ja tulppien kärkien läpi).

      Jos yksi piuha poikki, niin on vain 2 sylinterinen, jossa jarruttaa kahden sylinterin kitka eli teho reilusti alle puolet.

      Mittaa Ohmimittarilla piuhat ja vertaa keskenään, rikkinäisessä on suuri jopa ääretön resistanssin.

      Uudet piuhat Opelilta n. 110 euroa.

      Jos ajaa vain korjaamatta palaa puola ja sitten moottorinohjausyksikkö. Lasku huima n. 1500 euroa.

    • asentotunnistin

      startatessa vaihtaa varaohjelmalle ja käyttää nokka-akselin asentotunnistimen tietoa. siksi starttaus kestää pitempään.

    • Vika hävisi

      Itselläni oli X16XEL koneisessa Vectrassa vastaavat ongelmat. Vika ilmeni aina auton lämmetessä ja lämpimänä. Eli moottorin lämpötila-anturi (NTC) toimi kylmänä, mutta lämmetessään vastusarvo kasvoi muutamasta Kohm:sta kymmeniin Kohm:hin kertahyppäyksellä, jonka seurauksena koneen ohjausboxi sai tiedon että oltaisiin "Siperiassa" vaikka moottori oli lämmin. Tästä seurasi, että kone kävi liian rikkaalla eikä käynnistäminen ollut kovinkaan helppoa. Auton lämmetessä ilmeni outoja nykäisyjä myös moottorissa, jotka johtuivat siitä, että sillä hetkellä kun anturi lakkasi toimimasta ohjausboksi sääti Lamdan avulla seokset kohilleen väärällä lämpötila informaatiolla.
      Vian ollessa päällä toisioilmapuhallin myös käynnistyi, vaikka moottori oli lämmin. Tämän puhaltimen tulee käynnistyä vain kylmällä moottorilla.
      Alkuperäisosa n 20€ ja itse vaihdettuna 10 min työ.

      • huolestunut

        mikä vika opel astra g malli..kun aamulla lähtee hyvin ..mutta lämpipänä startti venyy...


    • Scorppion

      Sen verran hellettä, anturat sekoilee jossei olee tuuletus flekti päällä kuumana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      237
      4185
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      113
      2643
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2392
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1436
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1097
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      946
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      931
    Aihe