mitä mukaan?

suunnitelmissa matka malesiaan, joten mitä mukaan? reissussa noin kuukauden. löytyykö hygieniatuotteita miten helposti ja mitä ehdottomasti tulee ottaa suomesta mukaan?

asiallisia vastauksia kiitos. passin ja rahaa ymmärrän käskemättäkin ottaa.
61857
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vähin tieten riippu siittä, mihinä päin olet menosa. Kaupungeisa ainski löytyy tavaraa vähinthäänki samala laila ku täälä KotoSuomesa. Molen ite aatellu sillälaila että jos ottas mukhaan kameravehkeitten lisäksi kolomet kalsarit, kolomet housut ja kolome paitaa, niin niilä sitä aika hyvin pärijääpii. Joo ja tieten lakki on mulle tarpheen kalijun suojaksi. Sitten vaan ilosta mieltä ;-)

PeraPappa

Äänestä

Tuli kirijoteltua vähän semmonen pappamallin vastaus, varsinki, jos kuvittellee että kysyjänä olis nuori naisenpuoli. Nöyrin anteeksipyyntö siittä. No mie kuitenki juttelin tuosta asiasta mummelin kans. Naisenpuoli hänki, vaikka ei ennään niin kauhian nuori, eikä sekhään osannu sanua mithään semmosta mikä täältä välttämättä häätys ottaa matkhaan. Kaikkia kyllä löytyy.Jopa enimmäksheen samoila tuotemerkeiläki. Yks, joka mulla tuli mielheen oli, että semmonen ittesthään ruskettava aurinkorasua saattaa olla hakusasa. Net vinosilimät nimittäin haluaa olla niin valakosia ku vaan mahollista.

Yritti uuvesthaan:
PeraPappa

Äänestä
  • kyllä nuori naisenpuolikin ottaa pappamallin vastaukset ihan kiitollisena vastaan. sen verran on kuiten jalat maassa tyyppiä, eikä korkokengistä tietoakaan. ja itseruskettavaa en tarvinne, ruskettuu sen mitä ruskettuu ja jos ei ni sitte ei. sama ilmiö muuten muuallakin aasiassa tuon kans et jopa dödöt on valkaisevia. tuleekohan siitä joku oikiasti onnelliseksi että kainalot on valkoiset? minulle riittäis valkoiset hampaat, muuten ihan se ja sama vaikka ois oranssi. hih.

    Äänestä

  • niinnii kirjoitti:

    kyllä nuori naisenpuolikin ottaa pappamallin vastaukset ihan kiitollisena vastaan. sen verran on kuiten jalat maassa tyyppiä, eikä korkokengistä tietoakaan. ja itseruskettavaa en tarvinne, ruskettuu sen mitä ruskettuu ja jos ei ni sitte ei. sama ilmiö muuten muuallakin aasiassa tuon kans et jopa dödöt on valkaisevia. tuleekohan siitä joku oikiasti onnelliseksi että kainalot on valkoiset? minulle riittäis valkoiset hampaat, muuten ihan se ja sama vaikka ois oranssi. hih.

    Soli kyllä ihan hupasa kokemus kun menimä mummolle teettämhään silimäklasit Kota Kinabalussa. Oikeen puhelias optikko teki näöntarkastuksen ja kun het alakovat valittemhaan sankoja niin myyjä kehu että nämät sangat nuorentava ainaki kymmenen vuotta. Kun sitten viikonpäästä menimä kakkulat hakemhaan, niin optikko meinasi kielheensä tukehtua. Mitä hirvijää sinun naamale ja käsivarsile on tapahtunu? Siehän näytät ihan kalastajaeukolta. Eihän tuon väristä naamaa voi ennään milhään nuorantaa, mutta varmasti se vielä siittä korijautuu, kun sie kotonas taas pallauvut normaaliksi. Niin met sitten poistuima kaupasta klasien ja lukusten vaalentavvaa aurinkorasuaa sisältävien näytepakkausten keralla.

    Muuten jos sulla vain aikataulhuun soppii, niin tuota Malesian Borneota mie voin tosishaan suositella. Parisen viikkua viimetalavena sielä kulijeskelima ja soli musta tosi miellyttävä tuttavuus. Ei ihan halavimmasta päästä lomakohe, mutta sielä löytyy palijon kaikkia mukavaa kateltavvaa ja ihan kohtuullisela hinnala sieläki pystyy reissailemhaan.

    Aika hyvä sivusto sikäläisestä tarjonnasta löytyy täältä:

    http://www.sabahtravelguide.com/default_main.asp

    Vähin valokuvia reisulta:

    http://picasaweb.google.com/salmenpertti

    Ja jos vain luulet että mie jotenkin ossaisin avittaa valinnoisa, niin pane tervkkuja. Joko palstale, tai mulle postilaatikhoon salmenpertti at gmail piste kom.

    Terkut: PeraPappa

    Äänestä

Malesiasta saa kaikkea mutta jos olet menossa syrjemmälle niin isosta kaupungista kuten Kuala Lumpurista kannattaa ostaa tamponit mukaan jos niitä käytät, malesialaiset tuntuvat käyttävän itse etupäässä siteitä ainakin tarjonnasta päätellen.

Kovan kertoimen aurinkorasvaa voi olla myös vaikea löytää ainakin syrjemmällä. Kaupungeissa perusketjut Watsons, Guardian myyvät kyllä kaikkea. http://www.guardian.com.my/

Äänestä

menimme malesiaan ja söimme pizzaa siellä on parasta PIZZAAAA

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niinnii kirjoitti:

suunnitelmissa matka malesiaan, joten mitä mukaan? reissussa noin kuukauden. löytyykö hygieniatuotteita miten helposti ja mitä ehdottomasti tulee ottaa suomesta mukaan?

asiallisia vastauksia kiitos. passin ja rahaa ymmärrän käskemättäkin ottaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu