Kuinka saan rekkarin variaattorinkoppaan kiinni?
rekkari variaattorin koppaan?
9
3063
Vastaukset
- tuutysoni
tiesikkö että rekkaria ei saa laittaa variin kiinni
Eihän missään ole säädetty mihin se tulee asentaa...
Ainoa mikä rajoittaa rekisterikilven asennuspaikkaa on se että sen pitää olla esteettömästi näkyvissä ja kilven tulee olla valaistu...
Toisaalta variaattoriin on helppo asentaa kiinnikerauta esim takimmaisien kiinnikepultteja hyväksikäyttäen... järkevästi vedetty johdotus rekisterikilven valolle onkin paljon hankalempaa kuin se "pelkkä kiinnitys"..- Väliä.
PappaSkootteri kirjoitti:
Eihän missään ole säädetty mihin se tulee asentaa...
Ainoa mikä rajoittaa rekisterikilven asennuspaikkaa on se että sen pitää olla esteettömästi näkyvissä ja kilven tulee olla valaistu...
Toisaalta variaattoriin on helppo asentaa kiinnikerauta esim takimmaisien kiinnikepultteja hyväksikäyttäen... järkevästi vedetty johdotus rekisterikilven valolle onkin paljon hankalempaa kuin se "pelkkä kiinnitys"..Kyllä näkyvyys katkeaa nopeasti siirryttäessä oikeanpuoleiseen takasektoriin. Eihän kilpeä saa laitaa vaakatasoonkaan. Jämsässä pyörii enduromopo, jossa kilpi on niitattu takalokasuojan sisään, siis renkaan etupuolelle. -Tarkoituksella, jotta näkuvyys olisi heikko. Näkyyhan se kun tietystä kulmasta katsotaan -ellei ole kurassa. Ja sitten kirkkain silmin sanotaan: -emmää tiänny että se on laitonta.
- vahti
Väliä. kirjoitti:
Kyllä näkyvyys katkeaa nopeasti siirryttäessä oikeanpuoleiseen takasektoriin. Eihän kilpeä saa laitaa vaakatasoonkaan. Jämsässä pyörii enduromopo, jossa kilpi on niitattu takalokasuojan sisään, siis renkaan etupuolelle. -Tarkoituksella, jotta näkuvyys olisi heikko. Näkyyhan se kun tietystä kulmasta katsotaan -ellei ole kurassa. Ja sitten kirkkain silmin sanotaan: -emmää tiänny että se on laitonta.
on aina viisaita,kumma kun ei kukaan ole keksinyt laittaa kilpeä takaboksin sisälle ja sinne valoo palamaan kilvelle.Näkyy se kilpi oikein hyvin kun boksin kannen aukaisee.
- hkhjkjk
vahti kirjoitti:
on aina viisaita,kumma kun ei kukaan ole keksinyt laittaa kilpeä takaboksin sisälle ja sinne valoo palamaan kilvelle.Näkyy se kilpi oikein hyvin kun boksin kannen aukaisee.
Kilven kallistuskulmakin on tarkasti laissa määritelty juuri näkyvyyden vuoksi joten luulenpa että sakot tulla ropisee jos kilven laittaa variin kiinni. Sehän jää käytännössä piiloon oikealta katsottuna. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä ettei kilven paikkaa voi juurikaan vaihdella.
Kilven tulee olla valaistu, paitsi niissä joissa se on alunperinkin ollut valaisematon kuten vanhemmissa mopoissa/moottoripyörissä. - asdasdasdasdasdasdasdasd
hkhjkjk kirjoitti:
Kilven kallistuskulmakin on tarkasti laissa määritelty juuri näkyvyyden vuoksi joten luulenpa että sakot tulla ropisee jos kilven laittaa variin kiinni. Sehän jää käytännössä piiloon oikealta katsottuna. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä ettei kilven paikkaa voi juurikaan vaihdella.
Kilven tulee olla valaistu, paitsi niissä joissa se on alunperinkin ollut valaisematon kuten vanhemmissa mopoissa/moottoripyörissä.Eli meidän kylällä näkee aeroxeja joissa rekkari on kiinni variaattorikopassa(minulla myös).Kytät ei oo kertaakaan pysäyttäneet minua siita syystä että rekkari on kiinni variaattorissa ja tässä ohjeet sen tekoon http://koti.mbnet.fi/olli007/skootterit/artikkimb.shtml
- Foorumipoliisi
asdasdasdasdasdasdasdasd kirjoitti:
Eli meidän kylällä näkee aeroxeja joissa rekkari on kiinni variaattorikopassa(minulla myös).Kytät ei oo kertaakaan pysäyttäneet minua siita syystä että rekkari on kiinni variaattorissa ja tässä ohjeet sen tekoon http://koti.mbnet.fi/olli007/skootterit/artikkimb.shtml
Kun ajat ratsiaan tuollaisella viritelmällä niin takuulla sakot rapsahtaa. Ei näy takaoikealle kilpi ja lisäksi sitä ei ole valaistu. Se että sinua ei ole (vielä) sakoitettu ei tarkoita sitä etteikö tuo olisi edelleenkin laitonta.
- sherlock
PappaSkootteri kirjoitti:
Eihän missään ole säädetty mihin se tulee asentaa...
Ainoa mikä rajoittaa rekisterikilven asennuspaikkaa on se että sen pitää olla esteettömästi näkyvissä ja kilven tulee olla valaistu...
Toisaalta variaattoriin on helppo asentaa kiinnikerauta esim takimmaisien kiinnikepultteja hyväksikäyttäen... järkevästi vedetty johdotus rekisterikilven valolle onkin paljon hankalempaa kuin se "pelkkä kiinnitys"..Kilven paikasta on säädetty laki, jonka mukaan sen tulee olla taka-akselin takapuolella ja 0-30 asteen kulmassa verraten kohtisuoraan maata vasten. Sitä ei saa taittaa ns. sisään päin lokasuojan puolelle, mutta kilven saa taittaa max. 30 astetta ulospäin.
Kilven tulee näkyä molemmille puolille, eikä se variaattorinkopasta näy. Nämä säädökset rajaa kilven mahdollisen paikan aika tarkkaan; hankala sitä on muualle sijoittaa, kuin sinne perän jatkeeksi. - Anonyymi
sherlock kirjoitti:
Kilven paikasta on säädetty laki, jonka mukaan sen tulee olla taka-akselin takapuolella ja 0-30 asteen kulmassa verraten kohtisuoraan maata vasten. Sitä ei saa taittaa ns. sisään päin lokasuojan puolelle, mutta kilven saa taittaa max. 30 astetta ulospäin.
Kilven tulee näkyä molemmille puolille, eikä se variaattorinkopasta näy. Nämä säädökset rajaa kilven mahdollisen paikan aika tarkkaan; hankala sitä on muualle sijoittaa, kuin sinne perän jatkeeksi.Kyl se näkyy molemmille puolille ihan hyvin. Jos et näe niin specsavers kutsuu :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215424- 501461
- 12881
- 47819
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58808Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52807- 46792
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom134788Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49786Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille9766