Liikunta pois ja

musiikkia ja

kädentaitoja tilalle. Kaikki ei tykkää pakkoliikunnasta tai kielistä, olisi tärkeempää kehittää lapsen ja nuoren omia taipumuksia, eikä pakolla aineita joista ei tykkää.
Ruotsiakaan ei tarvi varmaan ikinä. Minä en ole kertaakaan tarvinnu.

Meillä kaksi keksimmäistä pääsi nyt pois yläasteelta, ja molemmilla oli 8 ja 9 kaikki valinnaiset aineet, muuta sitten 7 6 mikä oli pakollista.

Siinä sen näkee, et aineet joista pitää on parempia kuin ne joita pakolla opiskellaan.

11

826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :P:P

      Annas kun arvaan, että valinnaiset aineet, joissa niin erinomaisesti menestyttiin olivat harjoitus- ja taideaineita, joissa peruskoulussa saa hyvän numeron ihan vain kohtalaisella ahkeruudella eikä juuri erityisiä lahjoja tarvita. Ei tainnut ainakaan valinnaisia kieliä olla mukana. Kuule, mitä jos muutetaan koko koulu vapaaehtoiseksi, sitten teidän perhe pärjäisi varmaan kaikessa toosi hyvin.

      • Anna mun kaikki kestää!

        Vai että liikunta pois???!!! No ei todellakaan ole järkeä, kokeilevat edes koulussa eri lajeja, jotta voivat myöhemmin halutessaan harrastaa jotakin niistä. Toivottavasti et opeta lapsellesi omaa asennettasi liikuntaa kohtaan, asenteet nimittäin periytyvät erittäin tehokkaasti, varsinkin kotoa!

        Muutenkin tuo valinnaisuus ei ole kovin järkevää, elämässä tarvitsee monesti sellaisia taitoja, joita ei vielä lapsena voisi kuvitellakaan tarvitsevansa. Joku tarvitsee kieliä, toinen fysiikkaa ja kolmas bilogiaa, osa jopa sinun vihaamaasi ruotsia (Se on edelleen työpaikkailmolmoituksissa 2. kysytyin kieli englannin jälkeen, tutkittu juttu ihan viime vuosilta.) Joten eiköhän anneta viisaampien (asioihin perehyneiden tahojen) pohtia nämä asiat meidän puolestamme. Keskity sinä vaan antamaan positiivinen asenne koulua ja eri oppiaineita kohtaan, siitä on lapsellesi eniten hyötyä.


    • katso ympärillesi

      Liikuntaa joka päivälle tunti, jotta nekin lapset saavat edes jonkinlaista kuntoa ylläpitävää toimintaa jotka eivät mitään harrasta vaan syövät ja paisuvat tietokoneiden ja pelien ääressä (vanhempien ansiosta) sipsejä syöden ja limuja juoden.
      Säälittää mikä tämä lasten ja nuorten tulevaisuus on jotka eivät yhtään liiku. Puuskutetaan jo parista juoksuaskelesta.

    • Liikuntaneuvoja

      Sinä, joka haluaisit liikunnan pois kouluista, voin kertoa sinulle mutaman faktan. Perehdyin asiaan tänä keväänä kunnolla tekiessäni opinnäytetyötä liikuntaneuvoja opikseluissani. Työni aiheenani oli lukivaikeuksien ja liikunnan yhteys. Se yhteys on kiistaton eli liikunnalla on muitakin vaikutuksia kuin lajitaidot ja fyysinen kunto. Eli jos lapsen karkeamotoriikka ei ole ededs jotenkin kunnossa ei myöskään hienomotoriset taidot kehity, eikä pysy se kynä tai sivellin kädessä niiden taideaineiden suhteen. Ja voin kertoa, että monissa kouluissa ei enää edes arvostella numeroilla kuvaamataitoa, liikuntaa yms. Joten ennenkuin alat paukutella mielipiteitäsi asioista voisit edes vähän perehtyä ko. aiheeseen ennalta, ettet vain tekisi hallaa omille lapsillesi. Terv. liikuntaneuvoja ja tuleva luokanopettaja

    • mapee

      en ole niin kamalan ihastunut tuohon pakkoruotsiin vaan antaisin lasten valita kaikki kielet vapaasti silti niiden tuntimäärää vähentämättä.

      Vaikka itsensä kehittäminen on kivaa niin ei siitä ole elämäntyöksi kovin monelle. Taideaineetkaan ei juuri tuota leipäpuuta edes jatko-opintojen jälkeen vaan se tilipussi on täytettävä jossain muualla. Nyt jo ammatillisissa oppilaitoksissa yleissivistäviä ainaita on aika paljon ja jos niitä peruskoulusta vähennetään on niiden tarve vielä isompi. Olisitko siis valmis pidentämään ammattiopintoja vaikka vuodella alkuun niillä aineilla joita nyt opiskellaan peruskoulussa? Vaikka olisihan siellä tietysti kivempaa kuin nyt piirtää ja laulaa..

      Vapaavalintaisen heikompi menestys kertoisikin korkeintaan siitä, että vanhemmat on ne valinneet..

      Ruotsia olen tarvinnut, vaikka ilmankin olisin toimeen tullut koska olen tullut toimeen ihan umpisaksalaisessa ja ranskalaisessa ympäristössäkin ja vielä töitä tehden. Silti ei siitä kamalasti haittaakaan ole ollut. Tosin juuri saksan parempi taito olisi paikallaan ollut moneen kertaan. Jopa viittomakielen opinnot olisivat hyödyttäneet enemmän..

      Vaikka pitäminen on hyvä motivaatio niin on myös tosiasia että valinnaiset aineet ei juuri edellytä lukemista joten heikosti koulussa menestyvät joilal ei ole lukemisen rutiinia ja tapaa menestyvät niissä paremmin kuin muissa aineissaan. Kyse on siis myös siitä että numeron saa helpommalla ja opiskelematta..

      Liikunnan suhteen olen kahden vaiheilla. Vaikka se on osa jokaisen arkea tavalla tai toisella niin eittämättä on tosiasia että lapset läskistyy ja aikuiset samalla. Tosin koululiikunta ei siihen vaikuta lainkaan suuntaan tai toiseen. Joillakin se on aiheuttanut jopa pysyvän inhon liikuntaan.. Liikunta siinä muodoss aettä se opettaa sen jokapäiväiseksi ja tutustuttaa eri lajeihin olisi huomattavasti fiksumpa akuin nykyinen pelataan sitä ja tätä kalenterin mukaan ja pakkohiihdetään jne. Tosin hiihtokin on syytä opetella josko siitä vaikka pitäisikin kun sitä oikeasti joskus oppii kunnon jakson eikä pakolla hiihdä joka tammikuu..

      Vielä noista taipumuksista, vaikka siitä tavallaan tuli jo tuossa läksynlukemisen kohdalla. Monen taipumukset eivät todella osoita ammattia aikuisena ja pohjatiedon on silloin oltava tietty. Monessa työssä todella tarvitaan kielentaitoa tietty määrä jo pelkkään opintomateriaaliin saati sitten itse työssä. Monelle ne taisot jää harrastukseksi syystä tai toisesta.

      Nimimerkki:
      10 niin kässä, kuvis kuin muutkin aineet joissa päti lukematta... Mitään niistä en eläissäni ole työssäni tarvinnut niin kuin olen nitä koulussa opiskellutkin vaan vapaa-ajan harrastuksena ne ovat kehittyneet taidoiksi yli kouluopetuksen...

      • apee

        Tiedoksesi, että ammattikouluun pyrittäessä saa lisäpisteitä taito- ja taideaineiden arvosanoista. Missä se lapsi muuten käytäntöä ja omaa ajattelua oppii, ellei juuri näissä aineissa. Mullakin on eräs rassukka ryhmässä, joka ei osaa edes saksia käyttää. On niin teoreettinen tyyppi...


      • mapee
        apee kirjoitti:

        Tiedoksesi, että ammattikouluun pyrittäessä saa lisäpisteitä taito- ja taideaineiden arvosanoista. Missä se lapsi muuten käytäntöä ja omaa ajattelua oppii, ellei juuri näissä aineissa. Mullakin on eräs rassukka ryhmässä, joka ei osaa edes saksia käyttää. On niin teoreettinen tyyppi...

        jos niitä aineita opetettaisiin tuplasti?

        Arvosanojen painotus taitaa silti olla kiinni aina alasta jolle hakeutuu..

        ja jos taideaineet ei ole opettaneet yhdeksässä vuodessa saksia käyttämään muuta kuin luovasti muuhun kuin leikkaamiseen niin tuskin pari lisätuntia viikossa auttaa..


      • apee
        mapee kirjoitti:

        jos niitä aineita opetettaisiin tuplasti?

        Arvosanojen painotus taitaa silti olla kiinni aina alasta jolle hakeutuu..

        ja jos taideaineet ei ole opettaneet yhdeksässä vuodessa saksia käyttämään muuta kuin luovasti muuhun kuin leikkaamiseen niin tuskin pari lisätuntia viikossa auttaa..

        kädentaitoja ei opita kirjasta, tietenkin harjoittelun lisääntyminen kehittää myös taitoja. Ja tutustupa vielä siihen amiksen pääsyyn, lisäpisteitä saa niin autonasentaja kuin kosmetologikin.


    • Kokenut

      Ns. pakolliset aineet

      Jos pakollinen oppiaine on sinulle vastenmielinen, eikä arvosanalla ole merkitystä, riittää vain, että olet läsnä oppitunneilla ja teet VAIN sen verran, että saat arvosanaksi viitosen. Tämän eteen ei yleensä tarvitse paljoa tehdä.

      Vastenmielisistä osatehtävistä kieltäytyminen ei välttämättä vaikuta arvosanaan, jos kieltäytymisiä ei ole paljon.

      Opettaja ei voi pakottaa tekemään mitään.
      Jos kieltäydyt opettajan antamasta tehtävästä, jälki-istuntoa ei välttämättä anneta. Jos annetaan, voit ohittaa tehtävän suorittamalla jälki-istunnon.

      Jos oppitunneilta on poissa ilman pätevää syytä, voi opettaja antaa jälki-istuntoa.

      Jos jälki-istuntoa ei suorita, ei päättötodistusta välttämättä anneta.

      Viikossa voidaan antaa enimmillään 2 tuntia jälki-istuntoa.
      Kaikissa kouluissa ei ole enää nykyään edes jälki-istuntoja.

      Mitään muita seuraamuksia opettaja ei voi antaa.

      ESIMERKKI:

      Karpon ohjelmassa oli muutama vuosi sitten peruskoulun yläastetta käyvä poika, joka kieltäytyi ruotsin-opiskelusta tehden vain sen verran, että sai siitä viitosen ja päättötodistuksen. Hannu Karpo palkitsi hänet 1000:lla markalla.

      • Julkisessa virassa oleva

        Koulu ei voi jättää antamatta oppilaalle päättötodistusta (tai lukuvuositodistusta tai erotodistusta) suorittamattoman jälki-istunnon takia. Koulun on annettava perusopetusasetuksen 10-12 §:n perusteella oppilaalle todistus. Päättötodistus on annettava, mikäli oppilas on suoriutunut säädetyissä oppianeissa vähintään välttävästi.

        Suorittamaton jälki-istunto todennäköisesti voi vaikuttaa negatiivisesti oppilaan käyttäytymisnumeroon (jota ei tosin varsinaiseen päättötodistuslomakkeeseen merkitä). Koululla on oikeus käyttää myös varsinaisia kurinpitorangaistuksia kuten kirjallista varoitusta (tai tilanteen edellyttäessä jopa määräaikaista erottamista) perusopetuslain 36 §:n mukaan.

        Ymmärtääkseni ei ole olemassa varsinaista juridista ylärajaa sille, kuinka paljon jälki-istuntoa saa antaa viikossa tai jonkin aikajakson sisällä. Kerralla oppilaalle saa antaa enintään kaksi tuntia jälki-istuntoa.


      • Kokenut
        Julkisessa virassa oleva kirjoitti:

        Koulu ei voi jättää antamatta oppilaalle päättötodistusta (tai lukuvuositodistusta tai erotodistusta) suorittamattoman jälki-istunnon takia. Koulun on annettava perusopetusasetuksen 10-12 §:n perusteella oppilaalle todistus. Päättötodistus on annettava, mikäli oppilas on suoriutunut säädetyissä oppianeissa vähintään välttävästi.

        Suorittamaton jälki-istunto todennäköisesti voi vaikuttaa negatiivisesti oppilaan käyttäytymisnumeroon (jota ei tosin varsinaiseen päättötodistuslomakkeeseen merkitä). Koululla on oikeus käyttää myös varsinaisia kurinpitorangaistuksia kuten kirjallista varoitusta (tai tilanteen edellyttäessä jopa määräaikaista erottamista) perusopetuslain 36 §:n mukaan.

        Ymmärtääkseni ei ole olemassa varsinaista juridista ylärajaa sille, kuinka paljon jälki-istuntoa saa antaa viikossa tai jonkin aikajakson sisällä. Kerralla oppilaalle saa antaa enintään kaksi tuntia jälki-istuntoa.

        Meidän koulussa opettajat sanoivat 80-luvun alussa, ettei päättötodistusta saa, ellei jälki-istuntoja ole suoritettu, mutta tilanne on nykyään toinen tai opettajat vain pelottelivat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      127
      2832
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      56
      1855
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      80
      1795
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      297
      1733
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1624
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1312
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1299
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      111
      1176
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1092
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe