tontin

hinta

rakennuskustannuksista siis koko budjestista-eli paljonko kannattais yleensä sijoittaa itse tonttiin????

6

1139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tontille

      tuskin kannattaa tehdä 400 000 euron taloa.

      100000 tontille käy yli 200 000 talot.

      • 1:20

        pysyykö tämä suhde samana rakennuskustannusten noustessa vaikkapa 10 milj.- kuten esim majoituspalvelu rakentamisessa???.--tiedät jos olet alan asiantuntija.


      • pysyy ja
        1:20 kirjoitti:

        pysyykö tämä suhde samana rakennuskustannusten noustessa vaikkapa 10 milj.- kuten esim majoituspalvelu rakentamisessa???.--tiedät jos olet alan asiantuntija.

        se toimii niin päin että maan myyjä tai kaavoittaja ulosmittaa kaiken sen minkä rakentajat/sijoittajat ovat tontista valmiit maksamaan.


      • Tontin hinta

        ei aina merkitse sitä että se on hyvässä paikassa tai muuten verraton - jokaisella on tässäkin omat tarpeensa ja haaveensa. Totuus on se että pk-seudulla ja kehyksissäkin tontti on kepeästi 1/3 tai jopa puolet projektista. Tämä on tietty järjetöntä mutta minkäs teet. Näkee noita muutamia onnettomia jotka on Espoossa sijoittaneet yli 200k€ tonttiin ja laittaneet sille 150k€ pikkutorpan pystyyn. Se on äärimmäisen kannattamatonta mutta jos rahat ei riitä muuhun? Oman kiinteistön tontin/talon suhde on suunnilleen 1/5, edellisessä talossa 1/9 - tämä oli jo kannattavaa.


    • mielee

      kannattaako 2ha erinomaista näköalatonttia myydä
      200000 eurolla jos päälle rakennetaan 10 milj hotelli.--tässä siis tämä suhde laskee 1:50 -jättäiskö myymättä vai antasko mennä.

      • saa jos

        myy sen tontin kahdessa osassa a 100000 euroa kpl jos se on kerran hyvä.

        Hotellin tarpeisiin menevästä pitää saada 400000 - 500000 tai tehkööt sen muualle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      57
      3585
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      41
      3396
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2791
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      46
      2536
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      54
      1973
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1619
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1493
    8. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      20
      1338
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1307
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1241
    Aihe