Olen kuullut, että rannat/merivesi likaisia ja uintikelvottomia. Oletteko olleet rannalla ja uineet. Mitä rantoja suosittelette? Hotellimme pohjois-Goalla.
GOAN rannat
12
3205
Vastaukset
- Han*li
Olimme tammi/helmi -07 Goalla. Rannat oli ainakin silloin "olosuhteisiin nähden" puhtaat ja vesi kyllä ihan uimakelpoista. Väitän, tai itseasiassa tiedän että vesi puhtaampaa kuin helsingin edustalla.. Kannatan ehdottomasti pohjoisinta Querim -rantaa sekä Morjimia. Molempiin pääset helpoiten skootterilla siis ihan itse ajamalla, ja lupaan että jos tartut skootteriin jo heti loman alussa, olet loman lopussa todella tyytyväinen, koska olet nähnyt useita turisteja enemmän, etkä kulje aikatauluissa. Liikenne on sekavaa, mutta siellä pärjää kuitenkin oikein hyvin! Mukavaa matkaa!
- Indiafan
Kerim eli Querimiä etelämpänä on Asvem, joka on myös oikein ihana ranta. On mahtavaa kävellä Asvemista rantaa myöten pohjoiseen Mandremiin tai etelään Morjimiin.
- hotellisuosituksia
Indiafan kirjoitti:
Kerim eli Querimiä etelämpänä on Asvem, joka on myös oikein ihana ranta. On mahtavaa kävellä Asvemista rantaa myöten pohjoiseen Mandremiin tai etelään Morjimiin.
näille rantsuille? Haaveissa lähteä omatoimimatkalle vuoden vaihteessa. Kannattaako mielestäsi kierrellä eri rannoilla ja vaihtaa välillä hotellia, vai onko kaikki niin "samanlaisia", että kannattaa jäädä johonkin ja viettää koko loma samalla kylällä? Itse olen käynyt calangutella kymmenen vuotta sitten, joten meno on varmaan kovasti muuttunut ja silloin olin kesällä joten ei ollut kovasti turisteja...
- Indiafan
hotellisuosituksia kirjoitti:
näille rantsuille? Haaveissa lähteä omatoimimatkalle vuoden vaihteessa. Kannattaako mielestäsi kierrellä eri rannoilla ja vaihtaa välillä hotellia, vai onko kaikki niin "samanlaisia", että kannattaa jäädä johonkin ja viettää koko loma samalla kylällä? Itse olen käynyt calangutella kymmenen vuotta sitten, joten meno on varmaan kovasti muuttunut ja silloin olin kesällä joten ei ollut kovasti turisteja...
Asvemissa on pieniä guest houseja sekä hutteja vuokrattavana. Vuoden vaihde voi ollaa tiukkaa kun on high season. Kannattaa kierrellä ja vaikka käydä Tarkarlissa Maharashtran puolellakin.
- puhtaampaa
Siellä on rannat ja vedet puhtaampia kuin Suomessa. Ei mitään ongelmia uimisen kanssa. Eikä rannoilla ole roskia, koska kuppilanpitäjät siivoavat ne. Suurimmat roskaajat ovat englantilaiset turistit joka paikkaan kylväminee tupakantumppeineen.
- haaa
ja lehmät lentää! No ei siellä roskia ole, mutta tasan varmasti vesi on Suomessa aivan eri luokkaa. Sitä "likaa" ei vaan näe.
- tarkkaan..
haaa kirjoitti:
ja lehmät lentää! No ei siellä roskia ole, mutta tasan varmasti vesi on Suomessa aivan eri luokkaa. Sitä "likaa" ei vaan näe.
Tasan tarkkaan vesi on Suomessa paskaisempaa kuin siellä. Käypä vaikka vähän sinileviä katsastamassa. Itämeri on maailman saastunein meri, jos et sattunut tietämään.
Eikä sitä lehmänpaskaa ole juuri missään. Yhtään kertaa en ole nähnyt yhtään paskaa yhdelläkään rannalla. Eikä siellä ole muitakaan roskia rannoilla (muualla siitäkin edestä valitettavasti). Kuppilanpitäjät kyllä siivoaa ne pois.
- pörriäinen
joo rannat ja vedet puhtaat hyviä uima rantoja montakin.
Candolin ranta oli hyvä ja rauhallinen ei kaupustelijoita riesaksi kuten joissakin rannoilla on.
Taksi halpa kannattaa lähteä vähän kauemmaksikin rannoille.Paloma Bech oli hieno ranta. - Hienot!
Goalla on UPEAT rannat ja beachit, pehmeä, puhdas pehmeä hiekka, pitkät pitkät rannat, mukava kävellä kilometrejä varpaat aalloissa, ranta on vihreä palmuineen. Meri kirkas ja puhdas ja syvenee hitaasti. Olen käynyt Bagan ja Calanguten rannoilla.
- marjo2
Pohjois-Goan "omat" rannat eli baga, Galangute ja Candolin ovat hyviä. Uiminen onnistuu paremmin kuin hyvin ja vesi on ihan puhtaan oloista. Jos olet menossa jollek´kin "pakettimatkalle" niin todennäköisesti hotellisi on lähellä näitä rantoja. Itse suosittelen käymään myös muilla rannoilla, ne ovat rauhallisempia ja enemmän "luonnonkauniita". Kokeile esim. Vagator-beachia....
- han*li
Löydät kuitenkin muualta kuin Calangutesta, Candolimista tai Bagalta. Nuo rannat ovat tummempihiekkaisia. Mopon selkään ja Morjimiin ja Querimiin siinä ovat kaikkein vaaleimmat ja hienohiekkaisimmat rannat. Tietty Etelä-Goan Palolen Beach joka on tuttu mm. Medusan verkko (vai oliko isku) elokuvasta on täyttä paratiisia! Jos sinne lähtee niin kannattaa jäädä yöksi. Parhaat Bungalowit 20e yö ja perus bungalowin tuulettimella saa 3-5 euroon. Taksilla Pohjoisesta kestää 3 tuntia, maksaa 20-25e.
- Goalla käynyt
Vesi ei todellakaan ole uimakelvotonta!
Kokeile jo kerrottua Vagator- rantaa tai sitten Cocoa, joka on tosi kaunis paikka. Ota taksi kaupungista ja aja sinne. Taksi maksaa alle 20e päivä ja odottelee sinua siellä missä haluat. Se myös vie paikkoihin, mihin muuten et eksyisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2654364Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653546Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591869Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251746Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991462Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?134995Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18909Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115867