Terveeks palstalle!
Talo pitäisi alkaa maalamaan, mutta kun ei ole hajuakaan, miten se toimitetaan keltamulta-maalin päälle ja mikä maali siihen ylipäätään käy.
Voiko jonkun Tikkurilan ulkomaalin vetaista päälle suoraan vai pitääkö pohjalle tehdä ensin jotain (pesu tietysti, mutta muuta?) ?
Talo pitäisi alkaa maalamaan, mutta kun ei ole hajuakaan, miten se toimitetaan keltamulta-maalin päälle ja mikä maali siihen ylipäätään käy.
Voiko jonkun Tikkurilan ulkomaalin vetaista päälle suoraan vai pitääkö pohjalle tehdä ensin jotain (pesu tietysti, mutta muuta?) ?
Vastaukset 18
Vanhimmat
soitapa Tikkurilan maalilinjalle, niin neuvovat. Joku on vetässy punamullan päälle lateksit... eipä pysyny...
...sain väärät ohjeet ja kokonainen huone meni pilalle. Vois sanoa, että....en soita sinne enää ikinä :D Tuli takkiin ihan hyvin noin rahallisesti.
Silläpäs ajattelin, että ehkä parempi kysyä ihan suoraan ensikäden tietoa itse maalareilta/remppaajilta itseltään, kuin alkaa soittelemaan linjalle jossa neuvoja jakelee maalarin sijaan autohitsari...
käy vain puna- tai keltamulta.
...pitääkö keltamulta saada ihan kokonaan pois laudasta, jos aikoo jonkun muun ulkomaalin päälle laittaa?
Toisin sanoen joko hioo kaikki seintä paljaaksi tai vaihtaa ulkopaneloinnin kokonaan?
Onko mitään muita vaihtoehtoja?
Paras vaihtoehto olisi varmaankin perinteen säilyttäminen, ja maalata kohde uudestaan keltamullalla.
Keltamulta on vaan vanhetessaan rumaa...punamulta kävisi paremmin ja jos ymmärsin oikein, ettei multamaalin päälle käy mikään muu kuin multamaali, niin taitaa vaihtoehdot olla aika minimaaliset :D *hö*
Keltamulta ja punamulta ovat keittomaaleja ja niiden päälle käy vain keittomaali. Värivalikoima on melko laaja ainakin Uulatuotteella. Ainakin oman kokemukseni mukaan Uulan punamulta on pysynyt hyvin seinässä nyt 8 vuoden ajan, mitään uusintamaalauksen tarvetta ei näyttäisi vähään aikaan tulevan.
Keltamulta onkin sitten huonommin pysyvää jostain syystä. Uusintamaalaus on kuitenkin helppoa, senkun harjaat haristuneen maalin pois ja vedät uuden pintaan, kertamaalaus riittää.
Uulahan on ollut tuttu tuote jo pitemmän aikaa, ja ei voi kun ihmetellä, miten se on jäänyt tän asian suhteen aivan unhoduksiin. Kiitos muistustuksesta!
Väriskaala Uulalla on tosin suppea (lieneekö missään enempää värejä olemassakaan?), mutta vaihtoehtoja on jokatapauksessa :)
väritysasiantuntijoilta saat parhaat vinkit, kun he ovat koko ajan käytännössä senkin asian kanssa tekemisissä ja tietäävät miten mikäkin maali käyttäytyy.
Multamaalien päälle voi maalata millä muulla ulkomaalilla haluaa, kun pinnan puhdistaa ensin hyvin (niinkuin aina ennen minkä tahansa pinnan maalausta). Minä maalaisin itse vain multamaalilla. Keltamultaa voi sävytellä itse, mutta vanhat keltamultapinnat ovat yleensä olleet vähän 'sinapinkeltaisia' ja siksi joidenkin mielestä ehkä epäsiistejä. Kyllä kai nykyisin on saatavana vaaleampaakin keltamultaa. Multamaalit ovat ehdottamasti parhaita maaleja puutaloon.
Keitettävän multamaalin vaihtoehtona kokeilin 30 vuotta sitten punamulta / jäte(moottori)öljy sekoitusta. Maalattu seinä on vieläkin hyvässä kunnossa eikä uusintamaalauksen tarvetta ole näköpiirissä. Jäteöljyyn sekoitettuna väri on aika tummaa, mutta jos käyttää esim uutta teräketjuöljyä, tulee siitä kirkkaampaa.
On helppo tehdä ja helppo sivellä.
Maat ja vedet ovat jo liikaa likantuneet ihmisten toimesta,moottoriöljyt on ympäristömyrkkyjä eikä seinään levitettäväviä aineita.
(keltainen) On niitten nimet.
Jo 17 vuotta pysynyt hyvänä vaikka maalattiin Riihi-maalin päälle. Siis maalattiin laajennuksen yhteydessä uusiksi kaksi vuotta sitten mutta se maali oli hyvänä pysyny.
Laitan sen oikean maalin joka pitää ainoastaan sen uuden maalin seinäs kun vain käyn katsomas sen purkin. Kokeile googlella kun tiedät sen nimen nyt.
suntapauksessasi sit kaupasta vain ja ainoastaan
uulatuotteen keltamultamaalia,Piste
MIKSI EI KELTAMULTAA??
...se on pirun rumaa vanhetessaan.
28 vuoden jälkeen maali aika hyvässä kunnossa. 4 tarjousta sisällä, mutta kukaan ei ehdota keltamultaa, vaikka sillä jatketaan. Olisiko jotain maalitehtaiden hinnoittelua. Päätimme ratkaista valintamme työn perusteella ja hankkia maalit itse. Järkevää
Oli todella aika nostaa tämä aloitus vastauksineen kaikkien ihmeteltäväksi !