Mikä maali keltamullan päälle?

m-ilian

Terveeks palstalle!

Talo pitäisi alkaa maalamaan, mutta kun ei ole hajuakaan, miten se toimitetaan keltamulta-maalin päälle ja mikä maali siihen ylipäätään käy.
Voiko jonkun Tikkurilan ulkomaalin vetaista päälle suoraan vai pitääkö pohjalle tehdä ensin jotain (pesu tietysti, mutta muuta?) ?

18

9691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaus...

      soitapa Tikkurilan maalilinjalle, niin neuvovat. Joku on vetässy punamullan päälle lateksit... eipä pysyny...

      • m-ilian

        ...sain väärät ohjeet ja kokonainen huone meni pilalle. Vois sanoa, että....en soita sinne enää ikinä :D Tuli takkiin ihan hyvin noin rahallisesti.

        Silläpäs ajattelin, että ehkä parempi kysyä ihan suoraan ensikäden tietoa itse maalareilta/remppaajilta itseltään, kuin alkaa soittelemaan linjalle jossa neuvoja jakelee maalarin sijaan autohitsari...


      • päälle
        m-ilian kirjoitti:

        ...sain väärät ohjeet ja kokonainen huone meni pilalle. Vois sanoa, että....en soita sinne enää ikinä :D Tuli takkiin ihan hyvin noin rahallisesti.

        Silläpäs ajattelin, että ehkä parempi kysyä ihan suoraan ensikäden tietoa itse maalareilta/remppaajilta itseltään, kuin alkaa soittelemaan linjalle jossa neuvoja jakelee maalarin sijaan autohitsari...

        käy vain puna- tai keltamulta.


      • m-ilian
        päälle kirjoitti:

        käy vain puna- tai keltamulta.

        ...pitääkö keltamulta saada ihan kokonaan pois laudasta, jos aikoo jonkun muun ulkomaalin päälle laittaa?
        Toisin sanoen joko hioo kaikki seintä paljaaksi tai vaihtaa ulkopaneloinnin kokonaan?
        Onko mitään muita vaihtoehtoja?


    • ölkjölkj

      Paras vaihtoehto olisi varmaankin perinteen säilyttäminen, ja maalata kohde uudestaan keltamullalla.

      • m-ilian

        Keltamulta on vaan vanhetessaan rumaa...punamulta kävisi paremmin ja jos ymmärsin oikein, ettei multamaalin päälle käy mikään muu kuin multamaali, niin taitaa vaihtoehdot olla aika minimaaliset :D *hö*


    • TeJi

      Keltamulta ja punamulta ovat keittomaaleja ja niiden päälle käy vain keittomaali. Värivalikoima on melko laaja ainakin Uulatuotteella. Ainakin oman kokemukseni mukaan Uulan punamulta on pysynyt hyvin seinässä nyt 8 vuoden ajan, mitään uusintamaalauksen tarvetta ei näyttäisi vähään aikaan tulevan.

      Keltamulta onkin sitten huonommin pysyvää jostain syystä. Uusintamaalaus on kuitenkin helppoa, senkun harjaat haristuneen maalin pois ja vedät uuden pintaan, kertamaalaus riittää.

      • Milian*

        Uulahan on ollut tuttu tuote jo pitemmän aikaa, ja ei voi kun ihmetellä, miten se on jäänyt tän asian suhteen aivan unhoduksiin. Kiitos muistustuksesta!

        Väriskaala Uulalla on tosin suppea (lieneekö missään enempää värejä olemassakaan?), mutta vaihtoehtoja on jokatapauksessa :)


    • Nimetön

      väritysasiantuntijoilta saat parhaat vinkit, kun he ovat koko ajan käytännössä senkin asian kanssa tekemisissä ja tietäävät miten mikäkin maali käyttäytyy.

    • älä edes ajattele muita

      Multamaalien päälle voi maalata millä muulla ulkomaalilla haluaa, kun pinnan puhdistaa ensin hyvin (niinkuin aina ennen minkä tahansa pinnan maalausta). Minä maalaisin itse vain multamaalilla. Keltamultaa voi sävytellä itse, mutta vanhat keltamultapinnat ovat yleensä olleet vähän 'sinapinkeltaisia' ja siksi joidenkin mielestä ehkä epäsiistejä. Kyllä kai nykyisin on saatavana vaaleampaakin keltamultaa. Multamaalit ovat ehdottamasti parhaita maaleja puutaloon.

    • PEE

      Keitettävän multamaalin vaihtoehtona kokeilin 30 vuotta sitten punamulta / jäte(moottori)öljy sekoitusta. Maalattu seinä on vieläkin hyvässä kunnossa eikä uusintamaalauksen tarvetta ole näköpiirissä. Jäteöljyyn sekoitettuna väri on aika tummaa, mutta jos käyttää esim uutta teräketjuöljyä, tulee siitä kirkkaampaa.
      On helppo tehdä ja helppo sivellä.

      • kiellettyjä

        Maat ja vedet ovat jo liikaa likantuneet ihmisten toimesta,moottoriöljyt on ympäristömyrkkyjä eikä seinään levitettäväviä aineita.


    • riihi-maali

      (keltainen) On niitten nimet.

      Jo 17 vuotta pysynyt hyvänä vaikka maalattiin Riihi-maalin päälle. Siis maalattiin laajennuksen yhteydessä uusiksi kaksi vuotta sitten mutta se maali oli hyvänä pysyny.

      Laitan sen oikean maalin joka pitää ainoastaan sen uuden maalin seinäs kun vain käyn katsomas sen purkin. Kokeile googlella kun tiedät sen nimen nyt.

    • elikäs

      suntapauksessasi sit kaupasta vain ja ainoastaan
      uulatuotteen keltamultamaalia,Piste

    • PÖLHÖA

      MIKSI EI KELTAMULTAA??

      • m-ilian

        ...se on pirun rumaa vanhetessaan.


    • Anonyymi

      28 vuoden jälkeen maali aika hyvässä kunnossa. 4 tarjousta sisällä, mutta kukaan ei ehdota keltamultaa, vaikka sillä jatketaan. Olisiko jotain maalitehtaiden hinnoittelua. Päätimme ratkaista valintamme työn perusteella ja hankkia maalit itse. Järkevää

    • Anonyymi

      Oli todella aika nostaa tämä aloitus vastauksineen kaikkien ihmeteltäväksi !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      147
      6774
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5883
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4529
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      100
      4456
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      159
      4263
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1650
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1536
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1359
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1345
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      42
      1122
    Aihe