Käsittääkseni kaikissa TFT-näytöissä on aina jonkin verran valovuotoa.
Olen kaksi viikkoa käyttänyt Samsungin 226BW -näyttöä ja muuten ei ole mitään vikaa, mutta ruudun ala- ja yläreunassa on muutaman millin valo "hehkut" ja mustalla tai tummalla värityksellä erottuu pystysuoraan neljä noin 3-5 senttistä valovuoto kiilaa.
Muuten ei häiritse yhtään, mutta esimerkiksi elokuvia katsellessa keilat erottuvat tummassa värimaisemassa.
Mikä on siis normaalia valovuotoa ja mikä luokitellaan jo viaksi?
Minulla ei ole ennen ollut TFT-nättöä.
Samsung 226BW valovuoto?
7
6145
Vastaukset
- Se ihan normaalia
On, jonkin verran useimmissa näytöissä taitaa valovuotoa ilmetä. Itse kannoin himaan puolisentuntia sitten SyncMaster225bw, näyttö joka valittiin 2/2007 Mikrobitin 22" näyttöjen vertailussa ykköseksi. Huijausta Samsungilta sanon minä. Vertailun näytössä tuli mukaan näyttöön kiinnitettävät kaiuttimet, tässä niitä ei kuitenkaan ole, taitavat myydä ne vain erikseen hemmetti.
Odotin kyllä kuvalta enemmän, putkinäytön jälkeen vain lievää parannusta nähtävissä ja sekin selittyy luultavasti paljon korkeammalla resoluutiolla.
Vilkaisin tuossa leffaa jossa mustia kuvia, enkä huomannut yhtään vuotoa, täytyy katsoa illalla kun huone on pimeä uudelleen.- Jeppe Jepuli
Oikeastaan tekisi mieli lähettää näyttö takaisin vaihtoon, mutta todennäköisesti saisin suurinpiirtein samanlaisen takaisin vaikka uuden alkaisivatkin vaihtamaan.
Eli kuten sanoit, taitaa olla "normaalia".
Muuten tosi tarkka kuva ja kirkkaat ja syvät värit. Ei muuta valittamista kuin nuo pystysuorat vuotokuviot, jotka häiritsevät tummissa kuvissa. - varmistaa
Jeppe Jepuli kirjoitti:
Oikeastaan tekisi mieli lähettää näyttö takaisin vaihtoon, mutta todennäköisesti saisin suurinpiirtein samanlaisen takaisin vaikka uuden alkaisivatkin vaihtamaan.
Eli kuten sanoit, taitaa olla "normaalia".
Muuten tosi tarkka kuva ja kirkkaat ja syvät värit. Ei muuta valittamista kuin nuo pystysuorat vuotokuviot, jotka häiritsevät tummissa kuvissa.Melko paljon sulla kyllä on niitä vuotoja, eikä mitään ihan pieniä vuotokohtia. Kannattaa tarkistaa vielä liikkeestä... olet saattanut saada normaalia vuotavamman kappaleen, sillä kuten sanoin niin itse en pikaisen katsomisen jälkeen huomannut lainkaan vuotoa.
- Laitoin
varmistaa kirjoitti:
Melko paljon sulla kyllä on niitä vuotoja, eikä mitään ihan pieniä vuotokohtia. Kannattaa tarkistaa vielä liikkeestä... olet saattanut saada normaalia vuotavamman kappaleen, sillä kuten sanoin niin itse en pikaisen katsomisen jälkeen huomannut lainkaan vuotoa.
Mustan taustakuvan eikä ainuttakaan vuotokohtaa ole havaittavissa. Joko leffassa on reunat hieman huterat tai sitten näyttösi tosiaan vuotaa pahasti. Kokeile staattista kuvaa, jotain mustaa taustakuvaa.
- Jeppe Jepuli
Laitoin kirjoitti:
Mustan taustakuvan eikä ainuttakaan vuotokohtaa ole havaittavissa. Joko leffassa on reunat hieman huterat tai sitten näyttösi tosiaan vuotaa pahasti. Kokeile staattista kuvaa, jotain mustaa taustakuvaa.
Kyllä tämä taitaa vuotaa normaalia enemmän. Pitänee lähettää näyttö takaisin.
- pentium
Jeppe Jepuli kirjoitti:
Kyllä tämä taitaa vuotaa normaalia enemmän. Pitänee lähettää näyttö takaisin.
kipinkapin romun takaisin,ja vaatinut ehjän
laitteen tilalle.
Sitä varten niissä on 36 kk takuu. - oooooooooooo
pentium kirjoitti:
kipinkapin romun takaisin,ja vaatinut ehjän
laitteen tilalle.
Sitä varten niissä on 36 kk takuu.Noissa näytöissä on yleensä tehtaan jäljiltä melko suurelle säädetty valoisuudet ja kontrastit. Niitä pienentämällä valovuotokin voi pienentyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse664454Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1043727Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083351Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.211906Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681893Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871149- 89903
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.110851- 49851
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23784