PELOT YKSINÄISYYDEN TAKIA

yksinäinenkin

onko kellään samaa, että yksinäisyyden mukana on tullut miljoonia pelkotiloja, esimerkiksi turvattomuuden tunne tai että joku haluaa tehdä pahaa itselle. arvottomuuden/alemmuudentunteita? huolehtimista vuosia vanhoista asioista? jos on tuttua niin vastatkaa..

8

1012

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mies 25

      ...tuttua, mutta ne vähenee sitä mukaan kun kehität sisältöä elämääsi! :)

    • Senjaliisa

      Kyllä pelottaa olla yksin. Minä en ehkä pelkää sitä, että joku tekisi mulle jotain pahaa, vaan pelot ovat pärjäämiseen liittyviä.

      Ennen meillä oli tuikitavallinen ydinperhe kasassa, nyt erosta on jo joitain vuosia. On ollut pakko pärjätä arjen koukeroissa yksin.
      Jos huokailen yksinäisyyttäni ääneen, hyvin usein saan kuulla esim. sukulaisiltani että ei missään nimessä kannata ajatellakaan uusia miehiä tai mitään suhdetta, kyllä naisihminen tulee toimeen paremmin yksin. Näin sanovat ne, joilla on puoliso turvallisesti rinnalla kulkemassa.
      Kuitenkin he itse tulevat vuodattamaan minulle huoliaan ja pyytämään tukea.
      Pelkäisivätkö sitten, että jos uuden kumppanin löytäisin, en olisikaan heidän käytettävissään?

      Olo on kokoajan äärimmäisen avuton.
      Tuen lapsiani, touhuan topakasti arkemme eteen, mutta sisällä velloo jokin ihmeen pelko ja turvattomuus.
      Onko se sitten jotenkin väärin, että myöntää olevansa pelokas ja arka...eikö se juuri ole jotain naisellista?

      Kovasti olen koittanut keksiä mielekästä tekemistä että ajatukset olisivat välillä muualla. Sisällä on kuitenkin sellainen kumma tunne joka ei lähde pois vaikka touhuaisin vuorokaudet ympäriinsä.
      Varmaan kaikki johtunee siitä, että kun ei ole vakituista työpaikkaa eikä kumppania, sellaiset elämän peruspilarit puuttuvat.
      Kumppanin kanssa olisi helpompi selviytyä mistä vain, toinen toistaan tukien.

      • Jual

        Terve!

        Avartavaa kuulla naisen näkökannasta, samoista asioista, kuin itselläkin. Olen kans eron kokenut, yksin asuen, yksinäisyyteni kanssa. Tukipilareista on kyllä työ ja ystäviä, mutta niin kuin itsekin sanoit, jotain puuttuu. Pelokkuuden ja arkuuden tunnustaminen ei todellakaan ole huono asia, päin vastoin. Naisellisuutta se ei pelkästään ole. Kyllä meillä miehilläkin on se puoli. Kaikki eivät vaan tiedä, että heikkouden tunnustaminen on kuitenkin vahvuutta. Uskaltaa avata itsensä. Sitä kautta alkuun pääsy on mahdollisenpaa. Eihän kirjan lukemisesta mitään tule, jos se vain on pöydällä suljettuna.

        Ei muuta kuin kirjoittamaan lisää, niin jaetaan näitä ajatuksia, miehen ja naisen kannalta.

        Kirjoittelemisiin


      • Jual

        Terve!

        Avartavaa kuulla naisen näkökannasta, samoista asioista, kuin itselläkin. Olen kans eron kokenut, yksin asuen, yksinäisyyteni kanssa. Tukipilareista on kyllä työ ja ystäviä, mutta niin kuin itsekin sanoit, jotain puuttuu. Pelokkuuden ja arkuuden tunnustaminen ei todellakaan ole huono asia, päin vastoin. Naisellisuutta se ei pelkästään ole. Kyllä meillä miehilläkin on se puoli. Kaikki eivät vaan tiedä, että heikkouden tunnustaminen on kuitenkin vahvuutta. Uskaltaa avata itsensä. Sitä kautta alkuun pääsy on mahdollisenpaa. Eihän kirjan lukemisesta mitään tule, jos se vain on pöydällä suljettuna.

        Ei muuta kuin kirjoittamaan lisää, niin jaetaan näitä ajatuksia, miehen ja naisen kannalta.

        Kirjoittelemisiin


    • sisältä vielä lapsi

      Tuntuu että kaikki pilkkaa selän takana, niin tutut kuin tuntemattomatkin.

      • lesti---

        Yritä vaan olla piittaamataa sellasesta.


    • on hyvinkin tuttua mut toisinpäin pelot ajoivat yksinäisyyteen.pelko on tunne jota voi hallita kun sitä vähän tutkiija tutustuu sen alkuperään.arvottomuuden tunteesta voisin melkeen tehä kirjan,niin isolta se on TUNTUNUT, niistä selviää,

    • moromoro

      pelot --> yksinäisyys --> pelot

      yksinäisyys --> pelot --> yksinäisyys


      Noidankehä, aika ilkeä sellanen. Ite olen yrittäny taistella ihan samojen asioiden kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      6
      4819
    2. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      63
      4437
    3. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      44
      3729
    4. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      19
      3382
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      3298
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      44
      3153
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      3080
    8. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      49
      2756
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2495
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2249
    Aihe