olen jo jonkun aikaa harkinnut koiran ostamista, ja nyt tuntuisi että siihen olisi taloudellisesti varaakin mutta...
Koska itselläni ei ole oikeastaan yhtään kokemusta koiran hoidosta en kauhean luottavaisesti lähtisi pennusta asti sitä kasvattamaan.. ja aikuisia koiria ei ole oikein löytynyt netistä, paitsi sitten löytökoirina.
Toki olisin valmis ottamaan löytö/kodittoman koirankin, mutta mietityttää olisiko sellainen liian hankala ensikertalaiselle, ja myös se minkä järjestön kautta kannnattaisi sitten koira hankkia?
olisi myös mukava kuulla muiden kokemuksia löytökoirien hankinnasta ja alkuajoista niiden kanssa, yms..
ensimmäinen oma koira..
4
429
Vastaukset
- cons
Aina ennen ensimmäisen koiran hankintaa kannattaa lukea jonkin verran kirjallisuutta; perustietoa koirista ja koulutuksesta. Jos hankit rotukoiran hyvältä kasvattajalta, voit turvautua häneen aina kun jokin askarruttaa ja saat varmasti hyvät "eväät" koiran koulutukseen. Löytö/kierto koirista löytyy aina niitä hyviä ja huonoja tapauksia. Jos sellaisen päätät ottaa, niin tietysti sinulla on oikeus käydä katsomassa ja tutustumassa koiraan, jolloin saat hieman esimakua koiran käytöksesta jne. www.apula.fi sivuilla kannattaa käydä katsomassa. Toivottavasti löydät sinulle parhaan vaihtoehdon.
- Mulle kans
Kovasti täällä edelleen suositellaan ostamaan koira kennelistä, kuin aikanaan minullekin.
Tutkin kirjallisuutta ja päädyin tiettyyn rotuun.
Kyselin kennelistä hyvissä ajoin pentua, sieltä ilmoitettiin että ensi vuoden puolella astutus.
Ei voitu ottaa varauksia, kun ei tiedä montako tulee ja mitä sukupuolta.
Sitten kun pennut syntyivät, sanottiin että ovat kaikki varaattuja näyttelyä harrastaviin koteihin....!
Olin (olinko hölmä?), kun olin ilmoittanut haluavani kotikoiran.
NO, se siitä, otin sitten aikuisen kotia vaihtavan koiran enkä enää kaipaa pentua.
Muttaa siinäkin saa olla tarkkana ja tietoa koirista yleensä tarvitsee. - mietityttää
Mulle kans kirjoitti:
Kovasti täällä edelleen suositellaan ostamaan koira kennelistä, kuin aikanaan minullekin.
Tutkin kirjallisuutta ja päädyin tiettyyn rotuun.
Kyselin kennelistä hyvissä ajoin pentua, sieltä ilmoitettiin että ensi vuoden puolella astutus.
Ei voitu ottaa varauksia, kun ei tiedä montako tulee ja mitä sukupuolta.
Sitten kun pennut syntyivät, sanottiin että ovat kaikki varaattuja näyttelyä harrastaviin koteihin....!
Olin (olinko hölmä?), kun olin ilmoittanut haluavani kotikoiran.
NO, se siitä, otin sitten aikuisen kotia vaihtavan koiran enkä enää kaipaa pentua.
Muttaa siinäkin saa olla tarkkana ja tietoa koirista yleensä tarvitsee.se tässä vähän arveluttaakin että kuinka paljon noita huijareita esimerkiksi tuolla apulassa on.. sieltä olisi jo joitain mukavan oloisia koiria löytynyt, mutta mutta.. huijatuksi tulo pelottaa.. :/ tosin ei sillä koiran hankkimisella vielä mikään kiire ole, kohta alkaa taas opiskelu uudessa koulussakin niin ajattelin että sitten kun kouluun sopeutuminen on ohi voisin koiran sitten hankkia.. joulu tai kesäloman aikana vaikka..
eli on tässä vielä aikaa hankkia tietoa ja kysellä muiden kokemuksista :) - cons
mietityttää kirjoitti:
se tässä vähän arveluttaakin että kuinka paljon noita huijareita esimerkiksi tuolla apulassa on.. sieltä olisi jo joitain mukavan oloisia koiria löytynyt, mutta mutta.. huijatuksi tulo pelottaa.. :/ tosin ei sillä koiran hankkimisella vielä mikään kiire ole, kohta alkaa taas opiskelu uudessa koulussakin niin ajattelin että sitten kun kouluun sopeutuminen on ohi voisin koiran sitten hankkia.. joulu tai kesäloman aikana vaikka..
eli on tässä vielä aikaa hankkia tietoa ja kysellä muiden kokemuksista :)odotella oikeaa ajankohtaa. ja eihän sinun tarvii koiraa hankkia kuin "sikaa säkissä" apulan kautta kotia etsiviin koiriin voit varmasti käydä tutustumassa ennen päätöksesi tekoa, minkälaista huijausta sitten pelkäätkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011039- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648