opeksi...
kesä, heinä ja elo...
Hei kaikki, mä muuten aion matkustella ens kesänä noin kaks kuukautta. Ja loppuajan rentoudun.
kesä, heinä ja elo...
Hei kaikki, mä muuten aion matkustella ens kesänä noin kaks kuukautta. Ja loppuajan rentoudun.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vai niin, minulla loma alkaa 23. kesäkuuta ja loppuu elokuun alkaessa. Jok´ikinen lomapäivä on pitkällä (liki 20 v.) työsuhteella tienattu.
sydän meinas ihan särkyä sun puolesta ;((
Mene ammattiyhdistykseen vaatimaan LISÄÄ LOMAA ja LIKSAA!!!!!!!!!!!!!!!!
Niin, paitsi että opettajilla on tasan yhtä paljon palkallista lomaa, kuin kaikilla muillakin. Kerron tarinan kaukaa menneisyydestä, mistä kaikki tämä narina opettajien lomista on saanut alkunsa:
Aikojen alussa opettajat saivat palkan ainoastaan työajaltaan ja niiltä kertyneiltä lomapäiviltä. Näin ollen loput lomasta olikin täysin palkatonta! Mutta kun lasten kesäloma on pitkä, oli opettejienkin elettävä tämä aika ja eläminenhän tunnetusti vaatii rahaa. Niinpä opettajat päättivätkin jakaa koko vuoden palkkansa tasaisesti jokaiselle kuukaudelle, niin että kuukausipalkka aleni, mutta palkan sai joka kuukausi. Eli näin ollen opettajienkin loma on "oikeasti" palkatonta vapaata, jolloin maksetaan rästiin jääneitä palkkoja. Eli se siitä narinasta, ota asiasta ensi kerran paremmin selvää ennen kuin avaudut.
Asian voit toki tarkistaa esim. ottamalla yhteyttä opetusalan ammattijärjestöön OAJ:hin ja kysymällä reippaasti asiaa. Uskon että he mielellään valoittavat tätä "salaista asiaa" joka ei liiemmin julkisuuden tiedossa ole.
jauhot suuhun känisijöille
nau-nau-nau...
mä taidan lähtee vielä karaokelle...