Kevyt, helppo ja suomenkielinen Linux läppäriin.
Alkaa pelottaa tuo Vista ja XP rupee olemaan sellanen sekameteli ja raskas mutta toimii vielä.
Mites Linuxiin tuo virustorjunta&palomuuri.
Fedoraa joskus pöytäkoneessa kokeilin ja ei ollut yhtään pahanoloinen.
Suomenkieliset ohjelmat ?
esim.
- kuvankäsittely
- videopätkien muokkailu
Alkaa pelottaa tuo Vista ja XP rupee olemaan sellanen sekameteli ja raskas mutta toimii vielä.
Mites Linuxiin tuo virustorjunta&palomuuri.
Fedoraa joskus pöytäkoneessa kokeilin ja ei ollut yhtään pahanoloinen.
Suomenkieliset ohjelmat ?
esim.
- kuvankäsittely
- videopätkien muokkailu
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tällä hetkellä taitaa suosituin olla Ubuntu. Mulla ei ole ainakaan sen kanssa ollut mitään ongelma läppäriinkään sitä asentaa, 3d-ominaisuudet, äänikortti, wlan jne yms. kaikki toimii.
Homma lähtee käyntiin näistä;
http://www.ubuntu.fi/hanki
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi
Vaikka ohjeet onkin tyhmiä varten, niitä kannattaa lukea. Ubuntun asennus-cd on samalla live-cd, joten voit testata yhteensopivuutta asentamatta mitään. Kannattaa kuitenkin ottaa huomioon että käyttöjärjestelmän käyttäminen cd:ltä on tuskallisen hidasta.
Kuvankäsittelyyn tulee ihan asennuksessa jo mukana Gimp ja pakettivarastojen kautta voi videoeditointiin asentaa vaikka Kino:n. Yleensä kaikki ohjelmat on aika hyvin käännettyjä suomeksi, mutta jotain ongelmia voi tulla vastaan jos ei osaa yhtään englantia.
Virustorjunta ja palomuuri on peruskäytössä täysin tarpeettomia. Esimerkiksi Ubuntu ei kuuntele oletuksena mitään ulkoa tulevia verkkohuhuiluja, joten hyökkäykset on sitä myöden mahdottomia. Tällä hetkellä verkossa ei ole yhtään toimivaa ja leviävää Linux-virusta, joten jos et pidä konettasi tiedosto- tai sähköpostipalvelimena Windowsille, kulutat virusskannerilla vain suotta koneesi resursseja.
Kiittä ja kumartaa infosta.
"Vaikka ohjeet onkin tyhmiä varten, niitä kannattaa lukea"
Sanoisin patremminkin että ohjeet ovat asiaan perehtymättömiä varten ja tyhmiä ovat ne jotka eivät lue ohjeita. Yllätän jopa itsenikin toistuvasti kun jätän ohjeisiin perehtymisen puutteelliseksi ja sitten ihmettelen että mitenkäs tässä näin kävi tai miksei tää toimi. Ja sitten luetaan ohjeet uudestaan eli tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.
Ohjeita voi lukea myös vaiheittain eli kun alkaa tekemään jotakin niin lukee sen osion/vaiheen ohjeet ensin kerran huolella läpi ja pitää kuitenkin niitä ohjeita siinä rinnalla kun väsäilee ja ottaa ohjeista mallia.
Aika hullua että tuon äskeisen lauseen luulisi olevan itsestään selvyys mutta silti aika monet tekevät ensin ja lukevat ohjeet vasta sitten.
linuxin käyttäjällä on vain yksi kone, joka menee täysin tilttiin. Mistäpä luet ohjeita esimerkiksi siitä miten GRUB tai LILO pystytetään, ja miten temppu tehdään, jos mikään ei toimi?
Ohjeet kannattaa siis lukea silloin kun kaikki vielä toimii, ja jos ohjeita lukee nettisivuilta, kannattaa kirjanmerkit tallentaa, ja vielä tallentaa aika-ajoin kaikki kirjainmerkit selaimesta kotihakemistoon, ja sieltä edeleen vaikkapa muistitikulle - jottei tarvitse sitten ihmetellä mistä tietoa löytyy, kun kaiken saa viimein pystytetyksi. Jos käytössä on oma kotisivu, voi sille luoda alasivun, jossa on tärkeimmät kirjanmerkit.
>>linuxin käyttäjällä on vain yksi kone, joka menee täysin tilttiin. Mistäpä luet ohjeita esimerkiksi siitä miten GRUB tai LILO pystytetään, ja miten temppu tehdään, jos mikään ei toimi?>>
aika harvalla varmaan on vain yksi kone, mutta jos on niin pääseehän nettiin siitä huolimatta liverompulta käsin vaikka järjestelmä olisi miten paskana tahansa. miten sama tehdään wintendolla?
itselläkin on paha tapa että ohjeita tulee luettua vasta siinä vaiheessa kun kaikki on jo sekaisin. vähemmällä olisi päässyt lukemalla ohjeet ensin. mutta toisaalta ongelmanratkaisukyky kehittyy, jos asian hyviä puolia pitää etsiä :D
Sarkasmia on joskus vähän hankala huomata ;)
Nyt kun mä luin tuon sun jutun uudestaan niin tosiaan, sehän olikin sitä juuri ;D
Kyllä siellä koneella voi olla myös windows, asennat vaan sen ensin, koska tietynlaiset windowsit (OEM) poistavat kaiken koneelta ennen asennusta.
mikään kunnon linux ei vaadi sen enempää kuin WinXP, tuo vista kyllä vaatii huippukoneen huippukalliilla näytönohjaimella ja melkoisen suurella muistilla Ne halvat vistakoneet joita joku hupihalli kaupittelee eivät toimi yhtään niikuin pitäisi.
Jos haluat toimivan Linuxin, imuroi esim Mandriva Spring 2007.1 DVD-versio, ja työnnä polttamasi DVD (image) siihen dvd asemaan, kaikki tapahtuu Suomeksi alusta loppuun, ja sinulla on toimiva Linux noin 30 minuutissa.
Säätämistä kyllä riittää joka linuxissa kunten winkussakin tarpeittesi mukaan.
Teenpä kummiskin niin että hommaan toiseksi koneeksi pöytäkoneen ja saan samalla isomman näytön.