TEO:n ja SHY:n suhteet

esillä Mediuutisissa

"Maallikkoammatinharjoittajien" palstalla kirjoittelu on näemmä äitynyt hulvattomaksi.. Mutta mitä mieltä olette Mediuutisten teemaliitteen jutusta maallikkohypnoosin ja Terveydenhuollon oikeusturvakeskuksen suhteesta??? Kommenttia teiltä, maallikkoseggeroinnin aktivistit, SHY:n "toisinajattelijat"!?

"Maallikot" ja "mammat maalaiset", mikä on SHY:n ja TEO:n huonojen suhteiden taustalla? Koskeeko yleensäkin hypnoosia? Mikä on syy SHY:n Hypnologian nykylinjaan?

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000468&posting=22000000028366428

5

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä

      oikein kunnolla aamusta iltaan. Mieti ja pävittele. Onpahan jotain tekemistä

      • kreivi Lindgren

        Kommenttisi kärki ei auennut. Mistä on oikein kyse? "Maallikkoliikkeeksi", lay hypnotism, luokitellun toiminnan hoitotuloksetko syynä? Vai maallikoiden alakulttuuriin sekaantuneiden TEO-valvottujen toiminta? Mainonta?


      • Shyn päätoimittajalta

        Aika hätkähdyttäviä väitteitä. Mistä moinen toiminta ensin lastenlääkärikuntaa, sitten Teoa vastaan? Mediuutisten liite, s. 17, 10.8.07: "Hypnologia-lehden päätoimittaja XXX sivusi pääkirjoituksessaann tammikuussa Teon riippumattomuutta ja sitä, suojelevatko Teon lääkärijäsenet kollegoitaan. XXX kirjoittaa, että lehtitietojen mukaan potilaiden seksuaalisesta hyväksikäytöstä kiinni jääneitä lääkäreitä toimii edelleen viroissaan. - Hypnologia-lehden päätoimittaja, XXX, mitä tarkoitat kirjoituksellasi? - En väitä, että Teo suojelee lääkäreitä. Sen sijaan kysyn suojeleeko Teo enemmän tekijöitä kuin uhreja. - Suojeleeko, Teon apulaisjohtaja, NNN? - Teo ei suojele lääkäreitä eikä potilaita. Emme ole kenenkään puolella. Ohjenuorana asioita ratkaistessa on se, että potilasturvallisuus varmistetaan. NNN sanoo, että epäilyjä Teon puolueellisuudesta joko potilaita tai lääkäreitä kohtaan tulee usein esiin. - Käsittelemme vaikeita asioita. Usein joko kantelija tai vastaajana oleva terveydenhuollon ammattihenkilö kokee, että asia ei ole edennyt hänen kannaltaan oikein. NNN mukaan suurin osa Teolle kaunaakantavista on vain harmissaan, ja tunne häipyy nopeasti. - Joskus päätöksemme jäävät kaivertamaan mieltä vuosiksi tai jopa kymmeniksi vuosiksi."


      • ei-hypnootikko

    • kreivi Lindgren

      Tärkeitä kysymyksiä. Eikö kukaan alakulttuurissa hengailija tai Shy:n sisäisestä (salaisestako?) oppositiosta voi (uskalla?) avata Shy:n ja Teon konfliktin historiaa tai lehden ja yhdistyksen linjan motiiveja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5070
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1594
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1249
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1189
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1123
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1017
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      895
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      779
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      753
    Aihe