Jotenkin sähläämällä työkaveri onnistui hävittämään kommunikaattorissa olevan tiedoston tyypin. Nyt tiedostoa ei saa auki kommunikaattorissa eikä PC:llä.
Miten tiedoston saisi takaisin dokumentiksi? Kuin katsoo kommunikaattorilla tehtyjä tekstejä tai taulukoita, niissä ei ole tiedostlaajennusta (ei .doc tms).
Mistä laite tunnistaa tiedoston dokumentiksi, ja miten sen tunnistuksen saisi palautettua?
Kommunikaattorin tiedostotyypit
6
321
Vastaukset
- sdfgasdfgasdfg
No nimeä ne tiedostot sitten uudestaan ja laita tuo .doc pääte nimen perään niin alkaa pelittä. Jollet voi nimetä kommarilla, niin nimeä windowsissa. Ja jollei sittenkään toimi, niin tiedostot on korruptoituneita eikä sitten auta mikään.
- Nelsson
Kun katsoo joko kommunikaattorin tai Windowsin explorerilla tiedostoja niin kommunikaattorin tiedostoissa EI ole päätettä. Silti jossakin on tieto onko kysessä taulukko vai teksti... Kun Kommunikaattorin tekstin siirtää PC:lle tapahtuu samalla muunnos ja tiedosto saa .doc päätteen. Mutta kun PC Suite ei nyt tunnista kyseessä olevan tekstin niin automaattinen muunnoskaan ei toimi.
Mutta miten käyttis sitten erottaa tiedostotyypit toisistaan??? Onkohan symbian käyttiksessä jotakin muuta kuin tiedostopääte joka kertoo tiedostotyypin... ja miten nyt muuttaa tämä tiedosto takaisin tekstityypiksi. Luulen ettei tiedosto ole korruptoitunut. Alkuperäinen ongelma oli tiedoston nimi joka oii muotoa "xxx 10.8.2007" ja kun sitten yritti muuttaa nimen muotoon "xxx 10082007" muuttui tiedoston tyyppikin... vaikkei sitä päätettä siellä olekkaan. Kummallista. - asdfasdfadfgadfg
Nelsson kirjoitti:
Kun katsoo joko kommunikaattorin tai Windowsin explorerilla tiedostoja niin kommunikaattorin tiedostoissa EI ole päätettä. Silti jossakin on tieto onko kysessä taulukko vai teksti... Kun Kommunikaattorin tekstin siirtää PC:lle tapahtuu samalla muunnos ja tiedosto saa .doc päätteen. Mutta kun PC Suite ei nyt tunnista kyseessä olevan tekstin niin automaattinen muunnoskaan ei toimi.
Mutta miten käyttis sitten erottaa tiedostotyypit toisistaan??? Onkohan symbian käyttiksessä jotakin muuta kuin tiedostopääte joka kertoo tiedostotyypin... ja miten nyt muuttaa tämä tiedosto takaisin tekstityypiksi. Luulen ettei tiedosto ole korruptoitunut. Alkuperäinen ongelma oli tiedoston nimi joka oii muotoa "xxx 10.8.2007" ja kun sitten yritti muuttaa nimen muotoon "xxx 10082007" muuttui tiedoston tyyppikin... vaikkei sitä päätettä siellä olekkaan. Kummallista.Tiedoston nimessä ei saa olla kuin yksi piste,ja tämä piste erottaa tiedoston nimen ja tiedostotyypin lyhenteen esim .doc tai .txt.
- Nelsson
asdfasdfadfgadfg kirjoitti:
Tiedoston nimessä ei saa olla kuin yksi piste,ja tämä piste erottaa tiedoston nimen ja tiedostotyypin lyhenteen esim .doc tai .txt.
... siis mun viestiä. Kun tuossa kommunikaattorissa noissa tekstidokumenteissa EI ole päätettä lainkaan...
- ssdaasdfhtargartartj
Nelsson kirjoitti:
... siis mun viestiä. Kun tuossa kommunikaattorissa noissa tekstidokumenteissa EI ole päätettä lainkaan...
Kyllä siinä kommarissa on ne tiedostopäätteet. Ne näkyvät kun selaat tiedostoja kommarin omalla explorerilla, vai miksi nokia sitä ohjelmaa kutsuukaan, tiedoston hallinta ohjelmaksiko.
Tekstinmuokkausohjelma sen sijaan ei näytä tiedostopäätettä. SE näyttää ainoastaan yhteensopivat tiedostojen nimet. - Nimetön
ssdaasdfhtargartartj kirjoitti:
Kyllä siinä kommarissa on ne tiedostopäätteet. Ne näkyvät kun selaat tiedostoja kommarin omalla explorerilla, vai miksi nokia sitä ohjelmaa kutsuukaan, tiedoston hallinta ohjelmaksiko.
Tekstinmuokkausohjelma sen sijaan ei näytä tiedostopäätettä. SE näyttää ainoastaan yhteensopivat tiedostojen nimet.Niin on kommarissa tiedostopäätteet. Mutta ei kaikilla tiedostoilla. Jos luot tekstin kommarilla, se EI saa minkäänlaista tiedostopäätettä. Silti kommari tietää sen olevan teksti! Oletko koskaan käyttänyt kommaria? Et ilmeisesti...
Mulla ei nyt ole digikameraa käytössä, mutta ensi viikolla palaa taas lkainasta. Voin sitten laittaa kuvan kommarin tiedostoluettelosta. Mutta tässä sama asia nähtynä windowsista. Toi Austin - teksti on luotu kommarissa, noi .doc päätteellä olevat on siirretty PC:Ltä. Silti kaikki ovat tekstitiedostoja!
http://usera.imagecave.com/Nelsson/kommari.jpg
Jopa windows osaa näyttää ikonina että kyse on tekstitiedostoista vaikka pääte puuttuu... Ja vaikka sitten kuvauksena on pelkkä "file".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624320Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653524Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1571841Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251726Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991452Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133974Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18879Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235866en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115858