Kipsilevyankkurin poistaminen?

Apuapua

Edellisellä omistajalla oli seinät täynnä hyllyjä ja nyt seinissä (kipsilvy tms.) on paljon niitä metallisia pyöreitä ankkureita tai tulppia. Miten saan ne pois ilman, että puolet seinästä hajoaa. Yhtä yritin vääntää ja pois se lähti, mutta eiköhän seinään tullut sellainen 5 cm reikä. Onko noiden poistamiseen olemassa joku työkalu? Vai tasoitetta vain päälle?

Kiitos!

3

25993

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päälle vaan

      ...

    • toki olemassa

      riippuen ny siit ankkurityypistä, mutta vetäse sitä tongeilla ulospäin sen mitä vapaaehtoisesti tulee, sitten katkaiset sen (rautasaha, rälläkkä, puukkosaha, viila, sivuleikkurit, katkaisupihdit, sisu tms.) ja annat ankkuriosan tippua alas seinän sisään.

      Tasoitteet päälle.

    • Maltti on valttia

      Metallisessa kipsilevyankkurissa pitää ruuvi ruuvata mahdollisimman ulos siten että se on vielä kierteessä kiinni, sen jälkeen varovaisesti vasaroida ruuvia sisemmälle siten että ankkuriproppu oikenee levyn takana. Ruuvi luultavasti jää hieman ulos seinästä, joten kokeile välillä varovaisesti heiluttelemalla tuleeko proppu jo ulos seinästä vai tarviiko ruuvia lyödä vielä hieman. Itselläni metallinen kipsilevyankkuri irtosi kevyesti heiluttelemalla sitä varten tehdyn reiän kautta kun ruuvi oli juuri kiinni kierteessään ja noin 1 cm päässä propun kannasta/seinästä. Tämä toki täytyy itse kokeilla propun mallista riippuen, itselläni seinässä oli kiinni 5cm pitkä proppu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      104
      5715
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2552
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      240
      1552
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1333
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1077
    6. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      64
      843
    7. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      841
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      837
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      71
      762
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      731
    Aihe