Tietääkö kukaan syytä miksi helsinki vantaan lentokentälle ei laskeudu muita kun finnairin kaukoliikenne koneet? olisi kiva nähdä 777-200, ja 747 koneita silloin tällöin.
Eikö aasialaiset yhtiöt halua ottaa riskiä helsingin suhteen vai mikä mättää?
Jos Helsinki vantaan kentälle ei sallita muitten maan pitkänreitin koneita, haittaa se economiseen kasvuun ja terminaalin kehityksen hidastamiseen... siis sano joku jos tietää syyn miksi asia on näin????
EFHK vain finnairille?
3
924
Vastaukset
- näin....
Thai Airways lensi joskus Hesaan mutta täältä
ei vain riitä asiakkaita. Finnairinkin koneissa
suomalaiset on pieni vähemmistä ja jos joku
ulkomainen yhtiö tänne lentäisi niin millä
järjestäisi yhteydet eteenpäin?
Suurin osa kun kummpinkin jatkaisi muualle
eurooppaan.
Ilman ulkomaisia matkustajia ei Finnairillakaan
olisi kuin pari laajarunkokonetta ja Bangkokin
lisäksi muutama lento Tokioon ja Pekingiin. - onneksi
ko koneita Vantaalla ja esim. Bo747 melkein joka päivä ja lentää Phuketiin. MIssä sinä olet viime vuodet ollut?
- Helsinki-Vantaalla
Phuketin lentoja on vain talvella mutta
muutoin jumboja käy ahkeraan:
http://www.airliners.net/search/photo.search?aircraft_genericsearch=Boeing 747%&airlinesearch=&countrysearch=- Helsinki - Vantaa (HEL / EFHK)&specialsearch=&daterange=&keywords=&range=&sort_order=&page_limit=15&thumbnails=&calccount=1188155&truecount=false&engine_version=6.0
Sunnuntaisin käy Pullmantourin jumbo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse43713SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933619Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283350Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713332Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202186Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251768- 321519
- 321471
- 911393
- 151333