Elikkäs jos/kun olette käyttäneet konettanne takuuhuollossa (tai huollossa) yleensä, ja koneessa on alunperin ollut esiasennettu Windows, mitä ovat huollossa mahtaneet olla mieltä, kun laitteessa onkin Linux, eikä se koneen mukaan pultattu Windows?
Linux ja takuuhuolto
Takuuhuolto
6614
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Paitsi jos on takuukorjaus.
Voipi kyllä olla niin, ettei ko. firma mahda ohjelmille yhtään mitään, mutta jos koneessa on hardwarevika ei tuon pitäisi haitata.
Mitäpä mieltä siitä pitäisi olla? Eipä tietokonevalmistajan takuu korvaa käyttöjärjestelmän vikoja, Linux ei hajota konetta eikä vaikuta takuuhuollon tekemiseen, joten ihan sama.
Monet huoltonyypiöt muuten ensitöikseen asentavat Windowsin uudestaan palautuslevyiltä, joten Goodbye, Linux ja sen jälkeen nämä uusavuttomat eivät saa konetta enää boottaamaan, kun eivät osaa kirjoittaa boottisektoria uudestaan.
Itse käytän usein Live-Linux-levyä vianetsinnässä. ;)
"Monet huoltonyypiöt muuten ensitöikseen asentavat Windowsin uudestaan palautuslevyiltä, joten Goodbye, Linux ja sen jälkeen nämä uusavuttomat eivät saa konetta enää boottaamaan, kun eivät osaa kirjoittaa boottisektoria uudestaan."
Vaikka olen vuosia käyttänyt Linuxia, en saa yhtään Linuxia buutattua, koska nuo OEM palautuslevyt pyyhkivät kaikki osiot tyhjiksi, ennenkuin alkavat asetamaan uutta Windowsia, osatko sinäkään buutatat koneelta poistettua linuxia?
Ns.tavalliset windows versiot kyllä toimivat ihan kuin linuxkin, tosin linuxin käynnistyslataajan joutuu asentamaan uudestaan, ja se tapahtuu esim. Mandrivassa muutamalla klikkauksella (kun asennuslevy on koneessa).
Minä tarkoitinkin sitä, että ko. nyypiöt eivät saa enää konetta käyntiin edes Windowsissa, ennenkuin joku kokeneempi näyttää, kuinka MBR uudelleenkirjoitetaan. Linuxiahan ei enää huoltotörpön jäljiltä ole olemassakaan.
Pelastuslevyllä Linuxin Grubin palautus ja MBR:n uudelleenkirjoitus on triviaalin helppoa.
Itsellä ei tosin ollut kannettavassa Linuxia vaan FreeBSD mutta kun se palasi takuuhuollosta (rikkinäinen DVD-asema piti vaihtaa) kaikki tiedostot kiintolevyltä oli jyrätty ja Windows XP asennettu tilalle. Lapussa luki että "recovery suoritettu". Ja tosiaan pelkkä DVD-asema piti vaihtaa...
saisi jo jonkinlaisen syytteen aikaiseksi?