Infoa...

pirpana :)

Olemme ajatelleet ottaa oman pennun, kummallakaan meistä ei ole ollut koiraa aikaisemmin omana.
Minun käsitykseni kultaisesta noutajasta on se, että sen pystyy kouluttamaan maalaisjärjellä...johtuen siitä että ruto on niin älykäs, lempeä ja uskollinen.

Mitenkäs tuo pentuna tuhoaminen, ei verrattavissa terrierin tuhoon? Eikö rotu ole melko rauhallinen?

Kertokaa rodusta ja korjatkaa jos olen väärässä, emme halua ottaa mitään vaativaa rotua ensimmäiseksi koiraksi, toki olemme kauan miettineet koiran hankkimista ja olemme valmiit sitoutumaan sen tuomaan vastuuseen. Varsinkin kun v-loppuna syntyi ystävän tuttava perheeseen 6 pentua ja nyt olis tilaisuus ottaa oma vauva.

4

551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eppulainen

      ovat joskus olleet villejä pentuja, myös kultaiset. tuhoaminen on pahimmillaan hampaiden vaihtumisen ajan, mutta jättämällä koiralle luvallista rouskutettavaa voidaan hävikki minimoida.

      miellyttämishalu tekee koirasta helpohkon koulutettavan, tosin epäloogisella ja ei-määrätietoisella koulutuksella kultsustakin saa ongelmatapauksen.

      kultsu on ihana rotu, pelkästään suloiset nappisilmät ja viuhtova häntä saa antamaan monet korkokengät anteeksi...

      • ovat

        todella älykkäitä nuo kultaiset. oppivat tosi helposti yksittäisiä sanoja esim. ruokaa, lenkille yms. ja lyhyitä lauseita (mennäänkö ulos, onko nälkä, mene pissille)


      • eppulainen
        ovat kirjoitti:

        todella älykkäitä nuo kultaiset. oppivat tosi helposti yksittäisiä sanoja esim. ruokaa, lenkille yms. ja lyhyitä lauseita (mennäänkö ulos, onko nälkä, mene pissille)

        meillä on nyt 11 viikkoinen penska joka osaa istua odottamaan ruokaa,remminlaittoa ja lelua.

        välillä osaa jopa mennä maahan ja tulla sivulle, mutta yleensä menee riehumiseksi. nimensä oppi päivässä.

        pitää tosiaan ottaa huomioon että koirasta tulee yli 30kiloinen, joten jos pienen pennun antaa purra tai vetää remmissä, se tekee sen myös täysikasvuisena. pitää miettiä se heti mikä on kiellettyä isona: heti kielletty myös pennulta. jos et halua aikuista koiraa sänkyysi et päästä myöskään pentua vaikka se kuinka suloisesti tapittaisi vieressä.


    • ...

      Ei ole verrattavissa terrierin tuhoon, todennäköisesti tuho on vielä suurempi. Itse kasvatan terrierejä eikä yksikään koirani ole tuhonnut mitään, eivätpä nuo yhtä paljon tuhoa saisi aikaiseksikaan kuin isompi koira kuten kultsu.

      Rotu saattaa olla melko rauhallinen, mutta myös hyvin villi. Rotu yleisesti on melko helposti koulutettava, mutta saattaa osua myös hyvin vaikea yksilö käsiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2707
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      201
      1044
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      66
      897
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      845
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      61
      727
    6. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      55
      674
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      18
      601
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      565
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      515
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      504
    Aihe