Kuinka moni tuntee olevansa jotenkin ylihuolehtivainen kissojen suhteen? Mä pelkään joka päivä että kissoille tapahtuu jotain kamalaa. Pelkään että ne sairastuu ja oon joka päivä huomaavinani jotaki outoa niissä. Pelkään että ne nielee jotaki sopimatonta ja tukehtuu tai saa haavoja sisuksiin tai suolitukoksen, vaikka yritän aina kerätä kaikki tavarat pois lattioilta. Pelkään että en huomaa ajoissa jos kissa sairastuu. Pelkään että ikkunoihin nidotut suojaverkot irtoaa ja kissat pääsee karkaamaan. Pelkään että ne jää yöllä alle sängyssä nukkuessaan ja heräilen monta kertaa yössä katsomaan onko niillä kaikki ok ja jos ei kissoja näy niin nousen kattelemaan. Ihan ku ne nyt vois johonki yön aikana mennä. Mutta silti oon ihan hysteerinen. Alkaa rasittaa sekä itteä että miestä.
Ylihysteerinen
2
354
Vastaukset
- Suvi83
sitä päivää että jos mun kissat joskus pääsis karkuun. Asun maalaiskaupungissa, jossa on tullut sellainen säännös, et jos kissa kävelee naapurin pihalle, on naapurilla oikeus ampua kissa siihen tai viedä se löytöeläintoimistoon, ja ellet lunasta kissaasi 14pvän sisällä, se tapetaan. Koko juttu on mennyt ihan kamalaksi. Omat kissat joutuu olemaan sisäkissoina ja ulos mennään vain valjaissa. Mutta toivon että tunnen kissojeni tavat niin hyvin että huomaan jos ne tulee jotenkin kipeiksi. Mutta turhan hysteerinen ei kannata olla. Se on raskasta itellesi ja perheellesi.
- rikkoa lakia
Kaupungin järjestyssäännöt ei voi mennä ristiin lain kanssa, eli yksikään kaupunki ei voi oikeuttaa ihmisiä ampumaan toisten karanneita lemmikkejä jos ne eksyvät toisten maille. Koska naapuri ei voi äkkisilmäyksellä tehdä eroa villikissan ja karanneen lemmikin välille, niin hänellä ei myöskään ole oikeutta ampua eläintä. Sen sijaan oikea tapa nimenomaan on toimia siten, että irrallaan kulkeva eläin viedään löytöeläintoimistoon mistä sitä on omistajalla kaksi viikkoa aikaa kysellä.
Ota yhteyttä kaupungin hallintoon ja pyydä heitä tekemään tarkennus asiassa, etteivät kaupunkilaiset ymmärrä väärin ja ala ampumaan kaikkea mikä vähänkin näyttää kissalta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1147293
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985233Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163486Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333412Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352524Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961501Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411451Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?481290