Ostaisko 2.0d almeran?

Alle 6000.....

Pieni dieseli tarvis saada alle. No nissani tuli ekana mieleen(3kpl omistaneena). Tosin yhtään dieselia en ole omistanut koskaan. Millanen peli on noin vuoden 96-99 almera 2.0d? Jakoremmin vaihtoväli ja vaihdon hinta noin suunnilleen? Ruostekohdat? onko missä yleisimmin? Onko omapainoltaan jopa 1275kg eli vero on mitä?


Kiitos tiedoista!!!

6

1803

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanit

      minulla on vähän huonoja kokemuksia nissanin dieseleistä.ainakaan sanin 1.7 ja 2.0 koneet eivät kestä mahdottomia kilometreja.1,7 kesti meillä 320000tkm jolloin se pukkasi nesteet ulos syynä lohkon syöpyminen ja samaa vikaa kuulemma on 2.0l vaikka jotkut kyllä sitä väittävät lujemmaksi.

    • on almeran

      yksi omistaja. Ollut uudesta asti meillä -97 2.0d.
      Nyt ~504 000km mittarissa. Erittäin luja kone. Huolettomia kilometrejä.

      Miinukset:
      -Ruostuu jos ei ruostesuojaus kunnossa.
      -Aika laiska, selviää koeajamalla riittääkö sinulle
      -Aika kovaääninen kone sekä aika kova rengasmelu
      -Tyyppivikana ~200 000km välein saat vaihtaa lasinpyyhkijöiden vivustoon pari vipua.
      -Jollain ongelmia päästöjen kanssa katsastuksessa. Itellä aina korjaantunut vain antamalla kenkää.

      Plussat:
      -Kulutus ~5litraa sadalla
      -Ei koskaan jättänyt tielle
      -Helppo ja halpa huoltaa
      -Koneelle ei ole tehty mitään
      -Alustaan vain takaiskarit 480 000km:ssa
      -Lähtee aina varmasti käyntiin

      Oma näkemys on, että osta -97 mallinen. -96:ssa oli jotain öljyongelmia ja -97:ssa se korjattiin laittamalla parempi öljynsuodin (tuplasuodatin). -98:sta lähtien taas puuttaa muun muassa takaa niskatuet, ajovalojen pesurit, valoautomatiikka.. Mutta -97:ssa on vain yksi airbag ja harvoin abs:ssät.. Varusteissa siis eroja.
      Ruosteeton -97 mallinen olisi minun valintani. Kilometrit alle 300 000km niin menee vielä piiiitkään...

    • kysymyksiin

      Itselläni 2.0D -98 Almera. Jakohihnan suositeltava vaihtoväli on n. 90 000 km. Vaihtotyön hinta riippuu täysin siitä missä vaihdatat. Joillakin pikkupajoilla pari-kolme satkua, merkkikorjaamolla voi maksaa tuplasti enemmän. Ostin Almerani vuosi sitten liikkeestä n. 180 t mittarissa (hihnan vaihto tuli kaupan päälle). Nyt mittarissa yli 216 t ja olen ollut autoon erittäin tyytyväinen eli mitään vikoja ei ole ilmennyt. En ole huomannut pahempia ruostepaikkoja, sillä ruostesuojaus on asiallisesti ja ajallaan tehty.

      Ajoneuvovero ja dieselvero yhteensä oli muistaakseni 450 e paikkeilla. Talven kovilla pakkasillakin (-25, jopa -30) pärjää, kunhan vaan muistaa lämmittää pari tuntia ennen lähtöä. Ja tietysti ennen talvea kannattaa vaihtaa polttoainesuodatin, kuten dieseleissä yleensä. Suorityskyky on aika vaatimaton mutta asian kanssa oppii elämään. Koneelle kannattaa antaa tasaisin väliajoin "kenkää" ettei pääse tukkeutumaan, eikä kannata jurnuttaa liian isoilla vaihteilla pitkiä aikoja. Näin päästöarvot pysyy sallituissa rajoissa. Lisäksi ilmansuodatin kannataa vaihtaa tarvittavin väliajoin. Sain nämä neuvot Almeraa ostaessa vuosi sitten ja viime kuussa auto meni kirkkaasti läpi päästötestistä. Jos ostat säännöllisesti huolletun, hyvin pidetyn vm. 97-99 dieselin kohtuukilometreillä, niin uskon että saat hyvän käyttöauton pitkäksi aikaa.

    • nissanmies

      juuh elikkäs itsellä tämmönen vuosimallia -97 2.0d almera ja jakopäällä ajettu yli 160tuhatta kilsaa eikä ole vikonut,pitäskö olla huolissaan vai antaa lisää kenkää? :D

    • ei hajoo

      Kokoisekseen tosi painava auto. Olen ajanut 10 vuotta -99 mallia. Kone pyörii, mutta ei ole mitään tehoja, ei ole edes uutena tehoja ollut. Sama pätee vääntöihin. Talviajossa akun on oltava hyvä. 5 vuotta vanha akku ei enää jaksa pyörittää -20:ssä käyntiin. Lähtee kyllä kaapelin päästä. Kulutus 5,8 sataselle. Parhaimmillaan menee 5,2 (70 km/h) satasen.

      En suosittele diselinä. Mieluummin bensakoneella.

    • halpa ja luotettava

      Viides vuosi meneillään -99 2.0D Almeralla. Mittarissa on 395.000 ja tekniikka on todella hyvässä kunnossa. Ei syö nesteitä, käynnistyy ilman moottorinlämmitintä -25 asteen pakkasella. Keskikulutus on noin 5,2L / 100 km. Ruostetta alkaa olla aika paljon lokasuojissa ja pohjassa. Polttimot hajoaa usein, olen vaihtanut noin 7kpl. Ollut varmatoiminen auto ja tosiaan kannattaa ajaa karstat ulos ennen katsastusta. Pikkuvikoja on ollut matkan varrella esim. etupyörän laakeri, laturin laakeri, lasinpyyhkijöiden vivusto, jarrut. Muita vikoja ei ole ollut 120 000 km aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      386
      2930
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      66
      2314
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1979
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      102
      1686
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1562
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1179
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      12
      982
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      265
      981
    10. 40
      854
    Aihe