Äkkilähdöt

Matkakuumeinen

Ollaan poikaystävän kanssa suunniteltu äkkilähtöä ens kuussa, mutta jostain kuulin että äkkilähtömatkoilla voi joutua vaihtamaan majoitusta, tai siis hotellia tai hotellihuonetta, kesken loman? Joskus jopa useammankin kerran. Pitääkö paikkaansa? Yritin lukea Finnmatkojen sivuilta tästä tietoa, mutta en oikein ymmärtänyt.
Entä niillä matkoilla missä hotelli on kerrottu etukäteen? Tarkoittiko tuo majoituksen vaihtuminen sitten vain niitä matkoja, jossa hotellin saa kuulla vasta paikan päällä lentokentällä?
Millaisia kokemuksia muilla on äkkilähdöistä, ovatko ne muuten ihan kannattavia ja rahan arvoisia? Vai kannattaako säästää vaan kauemmin ja varata sitten matka ihan normaalisti?

3

977

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiva tietää hotelli

      Jos otatte äkkilähdön, jossa majoitus on määrittelemätön, voitte ymmärtääkseni päätyä minkälaiseen paikkaan tahansa, hyvään tahi huonoon, ihan vapaista paikoista riippuen, ja näillä matkoilla voi majoitusta joutua kesken kaiken vaihtamaan. Mutta määritelty majoitus on aina määritelty, ja niitä suosittelenkin. Kokemusta ei ole kuin Aurinkomatkojen äkkilähdöistä, joissa saa aina tietää etukäteen hotellin. Niillä ainakin kaikki on aina pelannut loistavasti, ja ilman muuta kannattaa sellainen ottaa.

      • näin menee

        että kannattaa ottaa jos on mistä ottaa. Ei aina ole äkkilähtöjä eikö joka paikkaan...ne on jonkun peruttuja paikkoja eikä niitä aina ole ja jos on niin menevät myös nopeasti nettiaikana.Voi käydä myös että 2 henkilöä niin toinen joutuu eri hotelliin ja välimatkaa 80 km.


      • paljon matkustellut
        näin menee kirjoitti:

        että kannattaa ottaa jos on mistä ottaa. Ei aina ole äkkilähtöjä eikö joka paikkaan...ne on jonkun peruttuja paikkoja eikä niitä aina ole ja jos on niin menevät myös nopeasti nettiaikana.Voi käydä myös että 2 henkilöä niin toinen joutuu eri hotelliin ja välimatkaa 80 km.

        Olemme perheeni kanssa matkustellet paljon ns.äkkilähdöillä. Äkkilähdöt eivät suinkaan ole peruutettuja matkoja, vaan myymättä jääneitä matkoja. Välillä olemme ottaneet määritellyn majoituksen äkkilähdöistä (Aurinkomatkat, Finnmatkat ja Tjäre). Välillä taas olemme matkustaneet "jokerina". Brasiliaankin otimme Jokerin. Mieheni, mä ja poikamme saimme asua koko loman, 2 viikkoa, samassa ihan kivassa hotellissa. Kertaakaan emme ole joutuneet erillemme. Finnmatkoilla on joku sellainen ryhmämajoitus matkakin tarjolla. Mutta nämä perinteiset äkkilähdöt ovat kyllä aina kahdelle.
        Pienellä budjetilla matkustavat, säästävät kovasti näissä. Rohkeesti vaan.
        ps. Pari kertaa olemme "joutuneet" ****-hotelliinkiin. :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4245
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3468
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1806
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1683
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1435
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      939
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      862
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      846
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      827
    Aihe