Kysymyksiä ensikertalaiselta
Ollaan avomiehen kanssa lähdössä Lontooseen ensimmäistä kertaa tammikuussa 2008. Meillä on Ryanairin lento joka saapuu Stanstedin lentokentälle klo 22.30. Mikä on kätevin tapa päästä Lontoon keskustaan? Kannattaako maksaa enemmän junalla matkustamiseen jolloin pääsee nopeammin perille vai ottaa bussin, mikä maksaa vähemmän mutta kestää kauemmin? Hotelli ei ole vielä varattu, joten kysyisin myös että missä kaupunginosassa kannattaa yöpyä? Toivomme 4 yötä alle 500 €:lla, hyvä aamiainen ja hyvät kulkuyhteydet muualle.
Kysymyksiä ensikertalaiselta
5
1332
Vastaukset
- sAAmari
missä tarkalleen ottaen on Lontoon keskusta, mutta Victoria Station on helppo kohde, mm. Hyde Park ja Big Ben ovat kävelymatkan päässä, ja hotelleja löytyy joka hintaluokasta. Terravision-bussiyhtiöllä on myös yölähtöjä Stanstedista Victoria Stationille (Terravisionin linkki löytyy Rynskin sivuilta).
Lontoon metroverkosto on hyvä ja erittäin selkeä, ja Victoria Stationilta pääsee halutessaan myös muualle Englantiin/Brittein saarille.
Hotelleja voit hakea esim. www.booking.com, kohteeksi Lontoo ja sieltä "Näytä hotellit jotka ovat lähellä: Victoria". - ex-lontoolainen
Kaveri tuli Ryanairilla Lontooseen ja otti dösän Liverpool Street Stationille, sieltä on aika hyvät kulkuyhteydet vähän kauemmas keskustasta. Ilmeisesti bussi tuli aika lailla edullisemmaksi (muistan hämärästi, että maksoi 8€, voin olla väärässäkin).
Keskustaan ja sen lähellä oleviin hotelleihin on Victoria station taas parempi. Olen itse kerran lentänyt ulos Stanstedistä stadiin ja vaikka itse lentoasema on moderni ja mukava, junamatka sinne kesti kauemmin kuin mainostetut 45 min. Okei, myönnettäköön, että oli jouluaatto ja kaverit on kertonut, että junayhteys Stansted-Liverpool st. station on ihan yhtä nopea kuin mainos lupaa. Se maksoi suunnilleen 15 puntaa ja jälleen kerran muistelen, että jos ostaa heti meno-paluun junalla, niin se on 25 puntaa hlö. Eli kyllä se bussi tulee halvemmaksi.
Asuin itse northeastissä (anteeksi, en muista väli-ilmansuuntia suomenkielellä), suoraan aika pahamaineisessa paikassa, vaikka ihan mukavassa, joten en tiedä hotellien hinnoista. Mutta kaikki on kallista West Endissä, epäilemättä hotellit myös. Eustonin ja King's Crossin asemien välissä on jotain budget-hotelleja ja hostelleja.
Kokeilkaa booking.com, se on toimiva ja löyty paljon vaihtoehtoja. Hauskaa matkaa!- ex-lontoolainen
jeps, nyt tajusin lukea ed.viestin.. Mutta joo käytän aika usein booking.com, nyt takaisin Suomessa ollessa oon käyttänyt ja se on toiminut loistavasti. Suosittelen!
- juppelius
Juna on nopea ja me mentiin vahingossa ilmaiseksi sillä pari vuotta sitten.
Koska saavutte noin myöhään niin muistakaa lähettää sinne hotellille s-postia, että tulette vasta yöllä. - Tulossa ollaan!
Itse olen kulkenut Stansted-Lontoo väliä bussilla, ainakin edullisemmaksi tulee kun ostaa edestakaisen lipun samantien. Lipun voi ostaa lentokentän myyntitiskiltä. Junaa olen miettinyt, mutta tuli mun mielestä kalliimmaksi ja ainakin viime kesänä oli jotain ongelmia kulkuyhteyksissä...
Ja koska olette perillä yöaikaan, niin ehdottomasti taksilla hotelliin, ei maksa niin paljon kun kyyti on kuitenkin luotettavaa.. Oli muistaakseni n. 10 puntaa Victoria Stationilta Piccadillylle ja englantilaiseen taksiin voi luottaa.
Itse ottaisin hotellin Piccadillyn lähistöltä, kuten olen tehnyt aikaisemminkin...lähistöllä on kuitenkin mielestäni Lontoon ydin ja metrollahan siitä aina pääsee eteenpäin.Ensi sunnuntaina taas lähtö edessä.
Hotellia varattaessa kannattaa mainita myöhäinen tuloajankohta ja tarkistaa onko hotellissa varmasti ympärivuorokautinen vastaanotto. Ei aina ole näin. Hotellitarjonta on hyvä ja varmasti onnistuu tuolla hintahaitarilla. Kannattaa katsoa myös sivulta wwww.pallontallaajat.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614283Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653487Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541817Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251707Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981443Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133950Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235863en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115852Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18849