Minulla aivokasvain

ja sädehoitoni loppui

nyt kesällä. Juurihoidettu hampaani on tulehtunut ja se joudutaan poistamaan. Se on oireillut jo vuosia, muttei sitä poistettu ennen sädehoitoa, kuten pitäisi. En tosin tiennyt sitä ennen sädehoitoon menoa. Kukaan ei ole kertonut tälläsistä. Itse joutuu kaikki selvittämään.
Tietääkö teistä kukaan, mitä tarkoittaa tällaisessa yhteydessä happihoito?
Miksi sädehoidon jälkeen ei hampaita mielellään oteta pois? Mitä riskejä?

3

637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ira¤

      osaa sinulle vastata,lääkärille soittamalla varmasti saisit oikean vastauksen,ja hammaslääkärikin osaa antaa vastauksen.

      • muumiaitee

        en pysty auttamaan antamalla vastauksia.Mutta olen kuullut,että syöpähoitojen aikana ei saisi hoidattaa hampaitaan.Iäkkäällä sukulaisellani oli toistakymmentä vuotta sitten kurkkusyöpä.Ennen hoitojen aloittamista häneltä poistettiin kaikki risat hampaat.Toivotaan,että saat joltakin viisaampia vastauksia!


    • Raspikurkku

      että hampaiston saneerauksesta ei puhuttu. Minulle sanottin heti että sädehoito ei ala ennenkuin hampaat on hoidettu tip-topkuntoon. OYS varasi itse minulle ajan paikallisen keskussairaalan hammaspolille joka neuvotteli on hammaslääkärini kanssa. Ja niinpä sitten aukkoja syntyi. Varsinkin yhden viisaudenhampaan poisto oli kova operaatio. Minä uhkasin tehdä ilmoituksen Amnesty Internationallille kidutuksesta :-) .
      Ilmeisesti luuston aineenvaihdunta hidastuu sädehoidossa, taisi olla jopa pysyvästi siksi tämä operaatio. Minulle kyllä selitettin kaikki juurta jaksain mutta silloin oli vähän sellainen aika että selityksiä ei aina kuunnellut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      109
      2700
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      15
      1710
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1585
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      9
      1552
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1256
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      26
      1125
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1052
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      81
      1015
    Aihe