Vain muutamassa keskustelussa olen käynyt ja aina on aiheena narsistimiehet? Keskustelun aiheet käyneet vallan tälläisiksi? Onse helppoo syyttää varsinkin ilman parempaa tietoa?
Vainko miehet ovat narsisteja? tuntuu oudolta?
Vaikenevatko miehet samanasteisen kohtelun jälkeen, eivätkö myönnä olevansa pyöritettävänä tai jotain? En ole näillä palstoilla kuitenkaan kuullut usein, että miehet syyttäisivät naisia asioista? Vaikka silti uskon, että nalkutusta sun muuta on monikin kuullut?
Narinaa? Kannattaisiko hankkia asenne?
Uusi trendi?
4
374
Vastaukset
- et ole sellaisiin
törmännyt, ei se sitä tarkoita, ettei kukaan muu olisi.
Luulen, että tämä aika vääristää monen miehen ajatusmaailman. Sillä tunnen useita narisistimiehiä,
hurmaavia, jos haluavat, mutta naisensa ja lapsensa pilaavat, se täytinen tosi.
Puolustat miehiä, siis olet ilmeisesti mies.
Miksi pidät mahdottomana, ettei narsistimiehiä olisi?- ole mies
Sinun täytyy tuntea sitten useita tuhansia miehiä jos todellisia narsisteja on yksi tuhannesta. Jokaista narsistia vastaan tunnet siis 999 einarsistia?
Voisin elämäni kolhuista syyttää monia miehiä narsistisista piirteistä, mutta silti olen tullut siihen johtopäätökseen, että ehkä itse olen käyttäytynyt siten, etten ole ansainnut ihan täydellistä kohtelua? Ehkäpä itsessäni olisi jotain kohennettavaa jotta ansaitsen hyvää kohtelua? Miksi miehen pitäisi olla hyvä jos nainen ei ole sitä ansainnut itse? Miksi mies ei saisi olla huonolla tuulella ja vihainen jos asiat eivät suju suhteessa? Pitäisikö hänen vaieta ja kätkeä sisäänsä suhteen väärä tila? Ei ole oikeutta tuoda esiin tuntemuksiaan? Kaikki eivät aina kiukkua täydellisesti vaan hyvästi voi tulla sammakoita samalla suun avauksella ulos.
Enkä lähde arvailemaan oletko oikeassa kohdallasi vai et saattaahan se olla jopa niin, että ihminen hakeutuu aina samankaltaisten kanssa parisuhteisiin eikä välttämättä osaa etsiä itelleen muunlaista seuraa.
Omasta mielestäni seuranhaku menee niin, että jos oma kantti kestää niin rajana taivas, mutta jos kapsahtaa liian korkealle vaativan ihmisen seuraan tai vaatii itse mahdottomia, eikä osaa itse osaltaan huolehtia parisuhteesta, niin retuperällähän se on. Miksi siis hakeutua sellaisen miehen seuraan jos ei ole riittävä?
Eli miksi ihastua renttuihin jos on olemassa rauhallisempiakin malleja tarjolla ja itselle sopivampia käytössä, eikä silti itse olen törmännyt hurmaaviin renttuihin ja ovat hyviä ja avaria ystävinä, mut ei omassa käytössä sellaista menoa jaksais ;D
Ja kun teidän näitä juttuja olen lukenut, niin aloin näkemään kaikissa miehissä narsistisia piirteitä kunnes tajusin, että kaikki tuntemukset ovat ihmiselle sallittuja ja hienoa, että osaa jollain tavalla näyttää tuntemuksensa, ei se ole huono asia, minuakin voisi joku sanoa tällä samalla säännöllä narsistiksi, sillä päästän aina ilmat pihalle jos siltä tuntuu ja nyt tuntuu. Turhaan ei saa käyttää tälläistä sanontaa jos ei ole tosi kyseessä.
- SerafiinaCarabas
Mistä ylipäänsä näitä narsisteja satelee? Ei niitä varmastikaan taivaasta tipu, joten mistä? Ja miksi yleistyneet?
Kasvatusko? Ympäristö? Koululaitos? Parisuhde?
Siis mikä syynä?- arvailen mutta
joillekin naisille riittää ihan vain narsisti sivusto netissä kertomaan, että jos suhde ei onnistu, niin ainakin muutama luonteenpiirre löytyy ihan kaikista kohtaamista miehistä jos haluaa uskoa niin. En kiellä, etteikö aitoja narsisteja olisi olemassa, mutta todellisesti vain 1/1000 on oikeita narsisteja loput ovat siltä väliltä kukaan ei ole täydellinen, ei edes me naisetkaan valitettavasti olla.
Nämä välimaaston "narsistit" ovat mielestäni vain hukassa kuvioista kuten ovat heidän naisensakin, mutta se, että alkaa toista ihmistä syyttämään ainoaksi syypääksi elämän kolhuihin kuulostaa aika rankalta? Ahdasmielinen kasvatus voisi olla yksi ja rajoittuneet roolimallit?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614225Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653455Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541803Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251673Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981433Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132933Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235861en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115842Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18809