P11 ilmastoinnin toiminta

"aivastelee"

P11 -98 150 tkm. miten ilmastoinnin pitäisi toimia?
Tyhjäkäynnillä menee päälle ja pois n.5sek välein lähes äänettömästi, ajossa 5-10min välein suhahtaa "aivastaa" ja nytkäyttää moottoria selvästi.
onko normaalia?

Eihän tollasta kehtaa kylillä käyttää kun ihmiset katsoo että mitä datsuni yskii..
Kylmää kuitenkin tulee hyvin.

6

1635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • primmu99

      Ihan samat oireet mulla kanssa. Kiihdyttäessä tosiaan oikein välillä kunnolla nykäsee kun ilmastointilaite menee päälle. Ei oikein ole moottorinohjausjärjestelmä tarpeeksi kehittynyt jotta se ottaisi huomioon kompressorin päälle menemisestä johtuvan vastuksen. Itsellä on toi 1.6l -malli joten oliskohan vaan ton koneen ongelma? Tiedä häntä?

      Ja tosiaan tyhjäkäynnillä kierrokset muuttuu vähän väliä. Tiedä sitten johtuuko se ilmastoinnista vai jostain moottorinohjausjärjestelmä jutusta. Mun mielestäni jotkut muutkin autot tekevät vastaavia 'kierros sahauksia' tyhjäkäynnillä.

      Enpä ole huoltanut ilmastointia kun se toimii mutta saattaishan olla että se voisi vähän auttaa tohon vaivaa. Tietty jos sen aiheuttaa vaan päälle/pois menevä kompressori niin sitten ei siitäkään ole mitään hyötyä.

    • menneet vähiin?

      Itse muistelen jostain lukeneeni että kun ilmastointivehkeestä vähitellen haihtuu kemikaalit pois niin kompura joutuu vähissä olevien kaasujen kanssa tekemään nopeita rykäyksiä jotta saisi sisäisen paineenvaihtelun putkistossa tasaantumaan ja vähäisilläkin aineilla viilennystä tapahtumaan. Kannattaa viedä se kunnolliseen täyshuoltoon, jossa pyydä vaihtamaan myös kuivainpömpeli. Jos kuivainta ei vaihda vaan vetää pelkät öljyt ja kaasut uusiksi niin nuo ongelmat saattavat jatkua.

      • niin selviää

        Nyt vain on rahat vähissä joten ajattelin tiedustella onko oire ominaisuus.
        mitähän tuo kuivain tekee kun sitä ei säännöllisesti tarvi vaihtaa?
        joskus kai kuitenkin mutta koska?


    • jeesjeesjees

      Itselläni 2001 TD Primera, aivan samat oireet.
      Eikä ilmastointia voi pitää jatkuvasti päällä koska se alkaa työntämään kauhian kylmää ilmaa, jotekin vissiin karvalakkimalleja nämä ilmastoinit näissä.

      • ole ominaisuus

        vetkuttelin huollon kanssa kun mietin vaihdatanko vetonivelen vai molemmatpuolet samalla, no huomenna menee huoltoon joten selviää tuleeko muutosta.

        ilma on tosiaan niin kylmää että pidän puhallinta pienimmällä ja tuulilasille suunnattuna.

        järjestelmässä on joku "varoke" painekytkin, voisiko se kytkeä kompuran irti jos puhallus on pienellä?
        täytyypi vielä testata että nykiikö kun puhallus on täysillä.


      • täältä tähän
        ole ominaisuus kirjoitti:

        vetkuttelin huollon kanssa kun mietin vaihdatanko vetonivelen vai molemmatpuolet samalla, no huomenna menee huoltoon joten selviää tuleeko muutosta.

        ilma on tosiaan niin kylmää että pidän puhallinta pienimmällä ja tuulilasille suunnattuna.

        järjestelmässä on joku "varoke" painekytkin, voisiko se kytkeä kompuran irti jos puhallus on pienellä?
        täytyypi vielä testata että nykiikö kun puhallus on täysillä.

        kylmäainetta oli puolet jäljellä, ilmeisesti ensimmäinen huolto.
        olipas mukava ajella kotiin kun vetari ei äännellyt -niin ja vaihtotyö 30e- kyllä nyt kelpaa.
        ilmastointi sanoo pötspöts edelleen mutta ei se haittaa kun pitää radioo kovemmalla..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4267
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3477
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1812
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1698
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1439
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      945
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      862
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      848
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      839
    Aihe