onko

tosi että

jos on yhteishuoltajuus ja isällä lapsi joka toinen viikonloppu, että äidin tulee viedä lapsi joka toinen kerta ja isä hakee joka toinen?

9

622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mistä roikkuu

      Se riippuu ihan siitä mitä sovitte, mutta yleemsä etä hakee ja palauttaa.Lähin ei täälläpäin ainakaan ole pakko suostua mihinkään.

      • vieminen

        tai tuominen riipu mitenkään huoltajuusmuodosta.


    • Flikka

      Asia riippuu siitä mitä tapaamissopimukseen ja elatussopimukseen on merkitty. Jos mitään ei ole sovittu, lähtökohtana on, että etävanhempi hakee luokseen ja lähivanhempi hakee tapaamisen lopuksi takaisin (tai huolehtii kulkemisen kuluista ja järjestelyistä).

      Jos tapaamiskulujen hoitamisesta sovitaan toisin (yleensä, että etävanhempi huolehtii tapaamiseen kulkemisesta ja siitä aiheutuvista kuluista), vaikuttaa tämä elatusmaksuun.

      Huoltajuuden muodolla, tapaamisten määrällä tai vanhempien asuinpaikkojen etäisyydellä ei ole merkitystä tässä asiassa.

      • mitään

        ei ole sovittu kirjallisesti tapaamis-sopimuksesa etä vastaa tapaamiseen liittyvistä kuljetuksista. Älä kysy täältä vaan soita kaupungin / kunnan lastenvalvojalle ja kysy miten asia on. Meillä ainakin lastenvalvoja sanoi näin kun edellä.

        Tällä palstalla on niin paljon katkeria ihmisiä että eipä kannata uskoa vaan ottaa asiasta selvää..

        A


      • se on
        mitään kirjoitti:

        ei ole sovittu kirjallisesti tapaamis-sopimuksesa etä vastaa tapaamiseen liittyvistä kuljetuksista. Älä kysy täältä vaan soita kaupungin / kunnan lastenvalvojalle ja kysy miten asia on. Meillä ainakin lastenvalvoja sanoi näin kun edellä.

        Tällä palstalla on niin paljon katkeria ihmisiä että eipä kannata uskoa vaan ottaa asiasta selvää..

        A

        Etä maksaa kaiken ja kun rahat loppuvat, niin lähi voi ryhtyä vittuileman yhteiskunnan tuella. Reilua, eikö totta? Tämä ei perustu sopimuksiin vaan suomen lakiin.


    • olen

      enkä kertaakaan ole kuljettanut mihinkään suuntaan sillä se on etän tehtävä ja jos kerran antaa pikkusormen siitä tulee muodostunut tapa..:)

    • 912

      Mulla on yksinhuolto ja koska lasten isä muutti kauemmas on sen ongelma hakea lapset! Tietty tähän vaikuttaa myös se, ettei se maksa elatusmaksuja, eli nettoaa useamman tonnin vuodessa.

    • toisille ei

      Missä maailamassa te äidit ja isät oikein asutte? Ettekö te tosiiaan osaa mitään asioita hoitaa ilman, että joku viranomainen on niistä teille vääntämässä jotain sopimusta.

      Onhan se hyvä, että on tälläinen palsta, mistä voi kysyä neuvoa. Mutta antakaa sosiaaliviranomaisille työrauha, hoitaa niitä lapsia, joilla on oikea hätä.

      Yleensä, poikkeussiakin tosin löytyy, vanhemmat sopivat keskenään nämä asiat, miten vaan ne joustavimmin hoituu.

    • dfgdfgdfgsdfg

      Etä maksaa tapaamiset hakemisineen ja muine kuluineen. Sehän on selviö. Lähillä on ihan tarpeeksi menoja lasten kaikista muista kuljetuksista ja hankinnoista, joihin etä tuskin osallistuu... tai voidaanhan sitä sopia kaikkien kulkemisten ja olemisten puolittamisesta, mutta kuka etä siihen suostuu?
      Meillä asia tuli muiden asioiden kanssa selväksi oikeudessa. Mies olisi halunnut itselleen elatuksen minulta kun lapsetkin saavat elatusta ja hän joutuu elämään perheen ulkopuolella. hän myös halusi, että kuljetan lapset tapaamisiin, keksin tekemistä ja kustannan sen koska se tulee hänelle niin kalliiksi. Tuomari totesi yks'kantaan tapaamisista, että se on etävanhemman vastuulla ja kustannettavana. Etävanhempi järjestää kuljetukset ja tekemiset varallisuutensa mukaisesti. Sosiaalitoimesta voi anoa rahallista tukea tapaamisia varten.
      Näihin sossun maksamiin tukiin olen törmännyt työssänikin. Missään tapauksessa ei ole lähdetty velvottamaan lähihuoltajaa maksumieheksi, vaan etä on saanut sossusta tarvittavan avun matkoihin ja tekemisiin lasten kanssa.
      On todella ihmeellistä, että edes keskustellaan siitä pitäisikö lähin vielä kustantaa etän tapaamiset, vaikka lähin kustannustaakka lasten välittömistä menoista on sellainen, että keskituloinenkin yh on tiukoilla taloutensa kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      35
      2875
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2681
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      32
      2403
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1914
    5. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      27
      1559
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1513
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1203
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1183
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1025
    Aihe